Széndioxid: nem pusztítja, hanem trágyázza az esőerdőt

A korábbi félelmeket megcáfolva tudósok úgy látják, a Föld tüdejének számító amazonasi esőerdő sokkal ellenállóbb a klímaváltozással szemben, mint gondolták. A széndioxid ugyanis afféle ”trágyaként” is szolgál, amit a levegőn keresztül vesznek fel a fák.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az angliai University of Exeter kutatói arra az eredményre jutottak, a széndioxid pusztító hatását felülírja a trágyázó hatása, legalábbis ami az őserdők viselkedését illeti. Az üvegházgázok egyes fajtái, mint a metán vagy az ózon nem bírnak ilyen tulajdonsággal. Ha ezek mennyisége jelentősen nő a légkörben, az lenullázhatja a széndioxid kedvező hatását.

Jót tesz az esőerdőnek a szén-dioxid - Fotó: K. L.

A vizsgálat egyik résztvevője, Peter Cox nevéhez fűződik az a 2000-ben nagy figyelmet keltett tanulmány, mely nem kevesebbet jósolt, minthogy az Amazonasi esőerdők kihalhatnak 2050-re. Kiszáradásukat a globális felmelegedés okozhatja – a fák kiszáradása pedig növeli a légkör üvegházgáz-tartalmát, mivel az elszáradt, kivágott vagy elrohadt fák újra a levegőbe eresztik a bennük megkötött széndioxidot.  (Időközben olyan elméletek is napvilágot láttak, miszerint a dél-amerikai erdőség egyszerűen szavannává szelídül.) Amint az ismeretes, a fák a levegőből felszívják a szén-dioxidot, s azt levelek és gyökerek növesztésére használják. Jelenleg megközelítőleg 500 és 1000 milliárd tonna üvegházhatású gázt kötnek meg a trópusi erdőségek.

A kutatás többféle légköri szén-dioxid mennyiség számítógépes betáplálásával modellálta az erdők viselkedését. A legrosszabb verzió értelmében minden egyes Celsius fokos hőmérséklet-emelkedés 53 milliárd tonna ÜHG felszabadulásával (illetve légkörbe jutásával) járna a trópusi erdőségek pusztulása révén. Ha azonban számításba vesszük a CO2 kedvező, fanövekedést serkentő hatását, 319 milliárd tonnányi mérgező gáz megtakarítható (vagyis megkötődik a gyorsabban terjedő erdőkben). A kutatás nem foglalta magába az illegális fakivágásból és erdőégetésből eredő faveszteséget. Becslések szerint a globális emisszió 17 százaléka ebből ered.

Ugyanakkor egyes becslések az erdőveszteség mértékét is optimistán ítélik meg: minden egyes hektárnyi kivágott erdőre 40 hektárnyi frissen növekvő erdőterület jut, - írta az International Herald Tribune 2009-ben. Persze azt is meg kell jegyezni, hogy az idősebb, nagyobb fák ÜHG-megkötő ereje -méretük miatt- tetemesebb, mint a fiatal fáké, vagyis az erősebb ”erdőképződés” nem feltétlenül jelent nagyobb mértékű CO2-megkötést.

Műholdakkal az illegális favágók ellen
Műholdakkal kapják el az illegális favágókat Napjainkban tulajdonképpen olyan felbontású és valós idejű felvételekkel képesek az esőerdőket megfigyelni a hatóságok, ahogyan a nagyvárosok utcáit figyelik a köztéri kamerákkal. A washingtoni World Resources Institute olyan Globális Erdőfigyelő honlapot indít hamarosan (2013 végére ígérik az indulást), mely ingyen lesz hozzáférhető bárki számára. A szolgáltatás a NASA műholdjain keresztül beérkezett vizuális adatokat teszi közzé. A felhasználók emailben értesíthetik a rendszer működtetőit, ha az erdők sűrűségében változást vagy bármiféle gyanús mozgást észlelnek. A honlap támogatóinak egyike a Google. A már működő hasonló szolgáltatások közé tartozik a Mongabay.com, mely szintén a NASA adatait használja, valamint a Terra-i, mely Dél-Amerikára koncentrál. A pálmaolaj-ültetvények felmérésére bankok és befektetők is igénybe veszik az új online lehetőségeket.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo