Széndioxid: nem pusztítja, hanem trágyázza az esőerdőt

A korábbi félelmeket megcáfolva tudósok úgy látják, a Föld tüdejének számító amazonasi esőerdő sokkal ellenállóbb a klímaváltozással szemben, mint gondolták. A széndioxid ugyanis afféle ”trágyaként” is szolgál, amit a levegőn keresztül vesznek fel a fák.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az angliai University of Exeter kutatói arra az eredményre jutottak, a széndioxid pusztító hatását felülírja a trágyázó hatása, legalábbis ami az őserdők viselkedését illeti. Az üvegházgázok egyes fajtái, mint a metán vagy az ózon nem bírnak ilyen tulajdonsággal. Ha ezek mennyisége jelentősen nő a légkörben, az lenullázhatja a széndioxid kedvező hatását.

Jót tesz az esőerdőnek a szén-dioxid - Fotó: K. L.

A vizsgálat egyik résztvevője, Peter Cox nevéhez fűződik az a 2000-ben nagy figyelmet keltett tanulmány, mely nem kevesebbet jósolt, minthogy az Amazonasi esőerdők kihalhatnak 2050-re. Kiszáradásukat a globális felmelegedés okozhatja – a fák kiszáradása pedig növeli a légkör üvegházgáz-tartalmát, mivel az elszáradt, kivágott vagy elrohadt fák újra a levegőbe eresztik a bennük megkötött széndioxidot.  (Időközben olyan elméletek is napvilágot láttak, miszerint a dél-amerikai erdőség egyszerűen szavannává szelídül.) Amint az ismeretes, a fák a levegőből felszívják a szén-dioxidot, s azt levelek és gyökerek növesztésére használják. Jelenleg megközelítőleg 500 és 1000 milliárd tonna üvegházhatású gázt kötnek meg a trópusi erdőségek.

A kutatás többféle légköri szén-dioxid mennyiség számítógépes betáplálásával modellálta az erdők viselkedését. A legrosszabb verzió értelmében minden egyes Celsius fokos hőmérséklet-emelkedés 53 milliárd tonna ÜHG felszabadulásával (illetve légkörbe jutásával) járna a trópusi erdőségek pusztulása révén. Ha azonban számításba vesszük a CO2 kedvező, fanövekedést serkentő hatását, 319 milliárd tonnányi mérgező gáz megtakarítható (vagyis megkötődik a gyorsabban terjedő erdőkben). A kutatás nem foglalta magába az illegális fakivágásból és erdőégetésből eredő faveszteséget. Becslések szerint a globális emisszió 17 százaléka ebből ered.

Ugyanakkor egyes becslések az erdőveszteség mértékét is optimistán ítélik meg: minden egyes hektárnyi kivágott erdőre 40 hektárnyi frissen növekvő erdőterület jut, - írta az International Herald Tribune 2009-ben. Persze azt is meg kell jegyezni, hogy az idősebb, nagyobb fák ÜHG-megkötő ereje -méretük miatt- tetemesebb, mint a fiatal fáké, vagyis az erősebb ”erdőképződés” nem feltétlenül jelent nagyobb mértékű CO2-megkötést.

Műholdakkal az illegális favágók ellen
Műholdakkal kapják el az illegális favágókat Napjainkban tulajdonképpen olyan felbontású és valós idejű felvételekkel képesek az esőerdőket megfigyelni a hatóságok, ahogyan a nagyvárosok utcáit figyelik a köztéri kamerákkal. A washingtoni World Resources Institute olyan Globális Erdőfigyelő honlapot indít hamarosan (2013 végére ígérik az indulást), mely ingyen lesz hozzáférhető bárki számára. A szolgáltatás a NASA műholdjain keresztül beérkezett vizuális adatokat teszi közzé. A felhasználók emailben értesíthetik a rendszer működtetőit, ha az erdők sűrűségében változást vagy bármiféle gyanús mozgást észlelnek. A honlap támogatóinak egyike a Google. A már működő hasonló szolgáltatások közé tartozik a Mongabay.com, mely szintén a NASA adatait használja, valamint a Terra-i, mely Dél-Amerikára koncentrál. A pálmaolaj-ültetvények felmérésére bankok és befektetők is igénybe veszik az új online lehetőségeket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo