Természeti tőke cikkek
2050-ig megmenthetjük a Földet, ha újradefiniáljuk a növekedést
A klímapolitikát alapjaiban meghatározó, az ökoszisztémák szolgáltatásait beárazó, a negatív externáliákat számosító közgazdász, Lord Nicholas Stern szerint két évtizedünk van rá, hogy átalakítsuk a gazdaságot, különben visszafordíthatatlan környezeti változások kárvallottjaivá válunk.
Veszélyeztetetté nyilvánították a méheket
Veszélyeztetett faj besorolást kapott az Egyesült Államokban a rozsdás foltú poszméh. Ez nemcsak az élőhelyeikre tervezett építkezéseket fékezheti meg, hanem a vegyipari multik új növényvédő szereinek piacra dobását is.
Filmes helyett igazi természetet tervez az Oscar-díjas mester
A kultikus rajongásnak örvendő, Oscar díjas anime filmrendező, Hayao Miyazaki hátat fordít a filmkészítésnek és természeti értékeket megőrző parkot hoz létre egy eldugott szigeten. Persze már megrajzolta az első látványterveket.
Összefogtak a farkasokért
Megkezdődött a WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság farkas védelmét szolgáló kutatói együttműködése. A hazai természetvédelem két kulcsszereplőjének megállapodása a háborítatlan erdei élőhelyek kialakításának fontosságára és az illegális farkas kilövések elleni harcra hívja fel a figyelmet. Erdei Zsolt világbajnok ökölvívó a WWF farkasvédelmi programjának arcaként áll ki a természetvédelem fontossága mellett.
Széndioxid: nem pusztítja, hanem trágyázza az esőerdőt
A korábbi félelmeket megcáfolva tudósok úgy látják, a Föld tüdejének számító amazonasi esőerdő sokkal ellenállóbb a klímaváltozással szemben, mint gondolták. A széndioxid ugyanis afféle ”trágyaként” is szolgál, amit a levegőn keresztül vesznek fel a fák.
Nem a bankcsődtől kell rettegniük a cégeknek
A természeti tőke rohamos csökkenése egyre komolyabb figyelmet kap az eddig csak a pénztőke iránt érdeklődő pénzügyi szakemberek körében. A vállalatok számára elsősorban a vállalat hírnevének sérülése, a nyersanyagok drágulása és a működésben keletkező nem várt költségek jelentik a legfőbb rizikót.
Óriási károkat okoz a letagadott környezetszennyezés
Még éveket kell várni arra, hogy elterjedjen a vállalati és a kormányzati szintű karbonkönyvelés, vagyis az ökológiai nyereségek és károk tételes kiszámítása. A GDP jelenlegi kalkulálása nem tükrözi az ökológiai értékek sorsát. Pedig ezek beszámításával növelhető is lenne a nemzeti össztermék.