A cél természetesen az, hogy a szabad piac büntesse, pontosabban alacsonyabb részvényárral értékelje a cégeket, melyek nagybani füst-okádók. Nemcsak morális okokból, hanem mert a nagyobb kibocsátás pluszkiadást jelent, ez ehhez szükséges emissziós kvótákat pedig pénzért kell beszerezni - s mint költségtételről, az ilyesmiről tudomással kell bírniuk a részvényeseknek.
A természeti erőforrásokra nagy mértékben hagyatkozó vállalatoknak csak 20 %-a méri és publikálja erre vonatozó adatait, állítja a brit kormány. A rendelet ezt hivatott orvosolni. Az emissziós transzparencia várhatóan 1800 cégre terjed majd ki. 2013 áprilisától kezdve a negyedéves céges jelentéseikben kell közzétenniük ÜHG-kibocsátásuk mennyiségét.
A változtatás nem előzmény nélküli. Az európai emissziókereskedelmi rendszer keretében a nagy légszennyezők már eddig is kötelesek voltak nyilvánosságra hozni európai létesítményeik emissziós értékeit. Ezentúl azonban a tőkepiaci szereplők még közvetlenebbül dönthetnek arról, díjazzák-e a légkörre káros üzleti tevékenységet.
2015-től várhatóan minden nagy üzleti forgalmat bonyolító cégre kiterjed a jelentési kötelezettség, akár emisszió-intenzív iparágban tevékenykedik, akár nem. Angliában mintegy 24 000 nagyvállalat működik.