Emisziós jelentésre kötelezik a cégeket

Egyelőre nem Magyarországon, hanem az Egyesült Királyságban. És nem minden piaci szereplőt, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatokat. Az új kötelezettség 2013-ban lép érvénybe, írta a The Guardian brit napilap. Az ökotudatos kormányszintű intézkedés szorosabbra húzza a kapcsot a légszennyezés és a vállalatok részvényárfolyama között. A természeti erőforrásokat nagy mennyiségben használó vállalatoknak ugyanis csak 20 %-a könyveli pontosan az ökolábnyomát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cél természetesen az, hogy a szabad piac büntesse, pontosabban alacsonyabb részvényárral értékelje a cégeket, melyek nagybani füst-okádók. Nemcsak morális okokból, hanem mert a nagyobb kibocsátás pluszkiadást jelent, ez ehhez szükséges emissziós kvótákat pedig pénzért kell beszerezni - s mint költségtételről, az ilyesmiről tudomással kell bírniuk a részvényeseknek.

A természeti erőforrásokra nagy mértékben hagyatkozó vállalatoknak csak 20 %-a méri és publikálja erre vonatozó adatait, állítja a brit kormány. A rendelet ezt hivatott orvosolni. Az emissziós transzparencia várhatóan 1800 cégre terjed majd ki. 2013 áprilisától kezdve a negyedéves céges jelentéseikben kell közzétenniük ÜHG-kibocsátásuk mennyiségét.


A változtatás nem előzmény nélküli. Az európai emissziókereskedelmi rendszer keretében a nagy légszennyezők már eddig is kötelesek voltak nyilvánosságra hozni európai létesítményeik emissziós értékeit. Ezentúl azonban a tőkepiaci szereplők még közvetlenebbül dönthetnek arról, díjazzák-e a légkörre káros üzleti tevékenységet.

2015-től várhatóan minden nagy üzleti forgalmat bonyolító cégre kiterjed a jelentési kötelezettség, akár emisszió-intenzív iparágban tevékenykedik, akár nem. Angliában mintegy 24 000 nagyvállalat működik.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo