A 90-es években egy vírus megsemmisítette Hawaii papaja-termését, s az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium egyik agrármérnöke a meglévő génállományból új fajtát fejlesztett ki. Ennek erősebb az ellenállóképessége, mivel a szóban forgó vírus külső sejtburkának egy darabját is tartalmazza, ami beindítja a növény immunreakcióját. Tulajdonképpen afféle beépített védőoltás ez, és bár a vírus egy része benne van a növényben, kísérletek kimutatták, hogy nem káros az emberi egészségre, mivel három másodperc alatt lebomlik a gyomorban.
A Szivárvány Papaját 1998-ban dobták először piacra, manapság a hawaii-i papaja-termesztés 80 százalékát ez az új faj teszi ki, magyarázta a Voice of America.
Japán -akárcsak a EU- hatályos törvényei értelmében a növények génkezelt voltát címkékkel jelezni kell a fogyasztók számára, az USA-ban azonban nincs érvényben ilyen szabályozás. Egyes kimutatások szerint az Unióban azok is vásárolnak génkezelt termékeket, akik ellenzik ezeket az eljárásokat. Ez persze nem ok arra, hogy ne legyenek felcímkézve a GMO-áruk...