Túl olcsó a szén – nem hat a zöld energiapolitika

Az Európai Unió 2020-ra azt tűzte ki célul, hogy 20 százalékkal csökkenti üvegházgáz-kibocsátását az 1990-es bázisévhez képest, 20 százalékkal növeli a megújuló energiahordozók arányát az energiatermelésben, és a hatékonyság fokozásával 20 százalékkal csökkenti az áramfogyasztást. Nyolc évvel a kitűzött  határidő előtt még mindig kérdéses e célok elérése. A széntüzeléses erőművek ugyanis továbbra is gazdaságosan működnek, sőt profitot is termelnek. Így nem igazán áll érdekében a piaci szereplőknek, hogy váltsanak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az EU összkibocsátása tavaly 17 százalékkal esett vissza a korábbi évhez képest. Ám csak az energiahatékonysági célkitűzés tekintetében halad jó tempóban az Unió. 2012 eleje óta Németországban például 30 százalékkal nőtt a széntüzeléses erőművek által előállított villamos-energia profitrátája, állítja a Reuters. Ami jelenleg 9 eurót jelent megawattperóránként (a földgáz-alapú energiatermelés sem produkál ilyen nyereséget). Ez semmiképpen sem kedvez az emisszió-csökkentésnek.

Fuldoklunk a füstben

A szénkereskedelem szezonális, tavasszal és nyáron visszaesik a forgalom, de idén ez nem következett be. A szén tonnánkénti ára 120 dollárról 86-88 dolláros szintre esett, s az erőművek nem restek kihasználni ezt a piaci előnyt. Szénnel működnek, nem földgázzal.

A Reuters kalkulációja szerint a fosszilis iparág költségoldalát nehezítő kibocsátási kvóták árfolyamának 30 euróra kellene emelkednie (a jelenlegi 7 euróról), hogy az kedvezőbb lehetőséggé tegye a megújulókat, és e zöld energiák felé terelje a tőkét. A piaci szereplők e nélkül nem érzik kényszerítve magukat arra, hogy legalább földgázra, vagy akár megújuló energiákra váltsanak.

Széntérkép

  • Angliában túl magasak a gázárak, ezért maximális kapacitással működnek a széntüzelésű erőművek. A széntartalék 12 millió tonna.
  • Németországban idén folyamatosan nőtt a széntüzeléses energiatermelés, 53 százalékról 68 százalékra emelkedett aránya a nem megújuló (fosszilis és nukleáris) energiamixben, állítja a lipcsei European Energy Exchange (EEX).
  • Az Egyesült Államokban a villamosenergia-előállítás csaknem felét szénből fedezik. A kibányászott szénkészletek 90 százalékát áram-előállításra fordítják. Az országban 600 széntüzelésű erőmű működik, melyek az ország ÜHG-emissziójának harmadát adják.
  • Dan W. Reicher, a Google vezetője 2030-ig szóló stratégiát dolgozott ki a szénalapú energiatermelés kiiktatására az USA számára. A gyarapodó lakosság növekvő energiaigényéből eredő új erőművek létesítését az energiahatékonyság növelésével védenék ki. A meglévő létesítményeket pedig fokozatosan állítanák át megújuló energiahordozókra. A fosszilis energia-mentes jövőterv kritikusai szerint illuzórikus célokat fogalmazott meg Reicher és csapata, mert ez csak akkor lenne lehetséges, ha a szélkerekeket állandóan hajtaná a szél. A szélenergia azonban időszakos és dekoncentrált. Németországgal ellentétben, ahol a következő évtizedben bezárják az atomerőműveket, az amerikai stratégia nukleáris energiára is hagyatkozna.
Megszavazták a bánya-adót
Brüsszel máig szubvencionálja a szénbányaipart, s úgy látszik, az EU-n kívül is érvényesíti érdekeit a fosszilis iparág: legutóbb az ausztrál kormány dőlt be a nyomásnak, és kedvezőbb feltételeket szabott ki a szénbánya-adóra.
Eredetileg 50 millió ausztrál dolláros forgalmon felül adóztatták volna meg a vállalatokat, de az alsó limitet kitolták 70 millióra, így az ágazat kisebb szereplői mentesülnek az adófizetési teher alól, mely profitjuk 30 százalékát vonja el közcélokra. A módosítás miatt 20 millió dollárnyi bevételtől esik el az állam. Ám így is két év alatt 7,7 milliárd dollár bevételre tenne szert a helyi államkincstár. Az ausztrál Parlament felső házának még szavaznia kell a törvényről, mielőtt életbe lép.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo