Atomenergia cikkek
Atomfegyver-arzenál a világban, kinek mennyi van?
Újra nő az atomfegyverek száma.
Hatalmasat ugrottak az atombefektetések
Egyelőre nincs alternatívája az atomenergiának.
Menthetetlenül nő az atomenergiatermelés a világban
Bár átmeneti megoldásnak tekintik a szakemberek az atomenergiát, mégis növelik a kapacitásokat.
Megérkezett a Paks II. Atomerőmű első orosz nagyberendezése
Ez az első nagyméretű berendezés, amit majd az építkezés kezdeti fázisában építenek be.
A nagy leleplezés, valójában melyik energiaforrás a legolcsóbb és a legdrágább
Az atomerőművek gazdaságosságán sokat segít az élettartam meghosszabbítása.
Az atomenergia-termelésben az USA első helye megkérdőjelezhetetlen
Az atomenergia csak egyötödét teszi ki Amerika áramellátásának.
El nem fogja hinni, melyik ország a legnagyobb dúsított uránszállítója az USA-nak
Mennyire függ az Egyesült Államok az orosz urántól?
Van bőven nukleáris energia alapanyag a Földön
A Föld uránium készlete.
Honnan szereznek uránt az ukránok atomerőműveikhez a háború óta?
Az ukránok megoldották az oroszoktól független energiaellátásukat, ami nekünk nem sikerült.
Döbbenetes pofon a magyar atomenergiának
Egész más energiamixet szeretnének az emberek, mint a kormány.
Új világ kezdődött a németeknél
Az energiaválság haladékot biztosított az utolsó három, még üzemben lévő német atomerőműnek.
Egyre messzebb Putyin álma Európa zsarolása az energiával
Vasárnap megkezdi az áramtermelést Európa legnagyobb atomreaktora Finnországban.
Nagy a gond a francia atomreaktorokkal
Franciaországban több mint harminc évvel ezelőtti szintre süllyedt tavaly a villamosáram-termelés.
És mi belgák hová álljunk atom ügyben?
Végleg leállítja a Tihange 2 atomreaktort Belgium.
Hollandia két új atomerőművet épít
A holland kormány két új atomerőmű megépítését határozta el.
Áramhiányra készülnek a franciák
Franciaországban két újabb atomreaktor állt újból üzembe, az 56-ból negyven működik.
Nukleáris veszélyhelyzet van, miután Putyin tudatosan szétlöveti az egyik atomerőmű vezetékeit
Aszódi Attila sokat tett azért, hogy megszülessen a Paks 2 szerződés a Roszatommal. Most már nem olyan biztos abban, hogy az oroszok megfelelő partnerek.
A lengyeleknek eszük ágában nincs a Roszatommal atomerőművet építtetni
A Westinghouse Electric amerikai vállalat építi az első lengyel atomerőművet.
Önt nem idegesíti, hogy az oroszok naponta fenyegetőznek atomfegyvereik bevetésével?
Lassan szinte naponta húzzák elő az orosz vezetők az atomkártyát. Legutóbb a külügyminiszterük beszélt megint erről. A magyar Büntető Törvénykönyv szerint nem lehet azt a látszatot kelteni, hogy más életét, testi épségét vagy egészségét sértő vagy közvetlenül veszélyeztető esemény következik be. A történelem úgy tűnik túllépett a hatályos normákon.
Magyar kutatók menthetik meg az atomenergiát
A magyar energetikai politika egyik fő kihívása, hogy 2030-ra az országban az elektromos energia döntő többségét szén-dioxid-kibocsátás nélkül állítsák elő. Ezt a célt nukleáris energia nélkül nem lehet teljesíteni. A Szegedi Tudományegyetemen két olyan kutatás is mérföldkőhöz érkezett, amikor lézerrel neutronokat állítanak elő.
Szomorú statisztika
Magyarország hátulról a negyedik helyen áll az Európai Unióban a megújuló energiaforrások felhasználását tekintve. Az összes volt szocialista ország megelőz minket.
A magyarországi napelemek teljesítménye meghaladta Paksét
2020-ban a megújuló energiaforrásokból előállított energia felhasználásának részaránya a bruttó végső energiafogyasztásban 13,9 százalékra emelkedett, így Magyarország teljesítette a megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról szóló 2020-ra kitűzött célt.
Miniszteri biztosa van már az atomenergia békés célú felhasználásának
A biztos feladatai közé tartozik egyebek mellett a Szaúd-Arábiával való együttműködés is.
Timmermans nem ellenzi az atomenergiát, csak méregdrágának tartja az új atomerőműveket
Az atomenergia és a földgáz ugyan hasznos lehet a szén kiváltásában, de nem fenntartható, ráadásul pénzügyileg is egyre kevésbé éri meg belefektetni az Európai Bizottság európai zöld megállapodás végrehajtásáért felelős ügyvezető alelnöke szerint.
Bevásárolnak az oroszok Pakson: már az építési területet is kamerákkal védenék
Biztonsági kamerákat és beléptető-rendszert vásárolnának az oroszok Paksra. Korábban felhőalapú szoftvereket, üzemanyagkártyákat, és irodai eszközöket is beszereztek már hasonló tenderek keretében.
Szijjártó kiosztotta az Európai Uniót
A külgazdasági és külügyminiszter szerint a kontinensen negatívan diszkriminálják az atomenergiát, és ezt be kell fejezni.
Az osztrákok nem az atomenergia felé nyitnának
Ausztria nem szeretné, ha az atomenergia fejlesztését az Európai Unió pénzalapjaiból finanszíroznák.
Meg lehetne menteni a Földet atomerőművekkel?
Nagyon ketyeg az óra, lehet, hogy minden eszközt be kéne vetni a Föld megmentése érdekében. Erről tárgyal ma a német kormány is. A fosszilis energiahordozók az üvegház-hatású gázok háromnegyedéért felelősek. Vajon ki lehetne-e ezeket váltani mind atomerőművekkel?
Az olajlobbinak dolgozna Joe Biden amerikai elnökként?
A Reuters megszellőztette tervezett elnökválasztási programja egy részét, melyben továbbra is szerepet adna a fosszilis energiáknak az amerikai energiamixben. Az elnökjelöltségért versenyző riválisok és a progresszív környezetvédő szervezetek is hevesen támadják emiatt az USA elnökségére ácsingózó Bident.
Szivárog a püspökszilágyi atomtemető
Immáron évek óta észlelhető, hogy emelkedik a talajvíz trícium-szintje, de most már a radiokarbon-szint is megnövekedett. Mindez azt jelzi, hogy a hulladékokból és a tárolókból radioaktív anyagok kerülnek a környezetbe – olvasható az Energiaklub elemzésében.
Atomerőművek is leálltak a hőség miatt
A nukleáris energia üvegházgáz-szempontból az egyik legtisztább energiaforrás, azonban a klímaváltozás mégis kérdésessé teszi a jövőjét. Ennek egészen praktikus oka van: túl meleg van ahhoz, hogy működjenek.
Egyre titokzatosabb az európai radioaktív felhő
A szakértők tanácstalanok. 2017 októberében Európa-szerte megnőtt egy bizonyos radioaktív izotóp szintje a levegőben. Az oroszok és kazahok cáfolták, hogy tőlük eredne a sugárzás, hiába merült fel ez a teória.
Radioaktív hulladék miatt indul újabb eljárás a paksi bővítés ügyében
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul az Energiaklub civil szervezet, mert úgy vélik, a paksi beruházók nem tudták megnyugtatóan tisztázni, hogyan tárolják majd a sugárzó hulladékot.
250 ezer évig kéne tárolnunk a paksi szemetet
Hatalmas, felfújható „nukleáris hulladékos hordót” úsztatott végig a Duna budapesti szakaszán a Greenpeace Magyarország több tucatnyi kenus aktivistával, hogy így hívja fel a figyelmet a nukleáris hulladékok súlyos problémájának megoldatlanságára.
Még száz évig is kísérthet Fukusima
A Fukusima körüli kitelepítési zónában végzett legfrissebb Greenpeace-mérések azt mutatják: a sugárzás szintje a területen továbbra is többszörösen meghaladja a lakosságra vonatkozó nemzetközi határértéket, így a területekre még évtizedekig nem lehet visszaköltözni.
Befektetők legyeskednek Csernobil körül
Atomenergia helyett megújuló energia. Ennél szebb üzenete nem is lehetne a beruházásnak. Olcsók a telekárak, ott a villamoshálózat, ezért közel 60 projektjavaslat érkezett beruházóktól a kormányhoz.
Hamarabb zölddé válhat az európai energiahálózat, mint gondolták
A 3500 tagot tömörítő Eurelectric energiaipari szervezet szerint felgyorsult az átállás a megújuló energiákra Európában. Hamarabb lehet az öreg kontinens energiatermelése karbonsemleges, mint ahogy előző jelentésükben 2009-ben jósolták.
Van egy kis gond a csernobili szarkofággal
Az év végéig el kellene készülnie az új burkolatnak a csernobili erőmű balesetet szenvedett reaktorán, de sajtóértesülések szerint ez nem fog sikerülni, mert túl magas a sugárzás a területen.
Paks II.-nél nem lesz garancia a Duna védelmére?
A Pécsi Törvényszék közölte, hogy elutasította a Greenpeace és az Energiaklub keresetét, amit a tervezett új paksi atomerőművi blokkok megvalósításához szükséges környezetvédelmi engedély ellen nyújtottak be. A döntéssel ellehetetlenült az, hogy magyar bíróság előtt folyhasson vita és születhessen döntés a Paks II beruházás környezetvédelmi engedélyéről.
Napenergiával vészelik át a természeti katasztrófákat
Ahol természeti katasztrófa történik, ott a városok a megújuló energiákra állnak át. Így történt ez Japánban is. A decentralizált energiaellátásban, az önellátó háztartások erejében van a túlélés és a reziliencia kulcsa.
Hat évvel később is kellemetlen meglepetést szerzett Fukusima
Nesze neked atomenergia: amerikai és japán kutatók hat évvel a katasztrofális fukusimai nukleáris baleset után is a reaktorból származó radioaktív szennyeződést mutattak ki a száz kilométerrel távolabb lévő tengerparton.
Beszólt Trumpnak a kormányzati szakértő: több megújuló energia kell!
Trump korábban azt mondta, hogy a megújuló energiák időnként destabilizálják az áramhálózatot, mert a térnyerésük miatt sok szénerőművet zártak be. Egy távozó tisztségviselő azonban ellentmondott neki. Nyilvánosan. Amire tapsvihart kapott. Egy olyan konferencián, ahol Trump szénbarát energiaminisztere is elődást tartott.
Megtámadják Paks II. engedélyét
Két civil szervezet is fellebbezést nyújtott be a bírósághoz a Paksra tervezett új atomerőmű blokkok környezetvédelmi engedélyével szemben. Véleményük szerint ugyanis az erőmű környezetvédelmi hatástanulmánya pontatlan és megalapozatlan.
Napot és szelet akarnak, nem nukleáris hulladékot a fiatalok
Az évezredekig sugározó atomhulladék, az orosz atomerőmű és korrupt politikusok helyett inkább nap- és szélenergiát szeretnének a fiatalok a jövőben. Az Energiaklub az EFOTT-on fesztiválozókat kérdezte.
Egy évtizeden belül anyagilag is megéri majd a szélenergia
Tizenegy energiaipari óriáscég közösen kiadott nyílt levélben deklarálta, hogy a megújulók 2025-re versenyképesek lesznek a földgázzal, ha az EU mindent megtesz az energiaszektor segítése érdekében. Jelenleg a szén a legolcsóbb energiaforrás.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint gazdaságos lenne Paks II
Paks II. csak nagymértékű állami támogatással működne – állítja tanulmányában a Greenpeace környezetvédelmi szervezet. Egyszerűen nincs olyan forgatókönyv, amelyben gazdaságilag meg lehetne indokolni a bővítést.
Úszó atomerőműveket építene Kína
Úszó atomerőművekből látná el elektromos energiával a távoli tengeri területeken lévő létesítményeit Kína, így a dél-kínai-tengeri építkezéseket is - jelentette pénteken az angol nyelvű, Global Times című kínai lap.
Harminc éve szólaltak meg a szirénák
Egy veszélyes kísérlet miatt 1986. április 26-án a levegőbe repült a csernobili atomerőmű négyes blokkja. A harminc évvel ezelőtti katasztrófa nyomait még mindig magukon viselik a környező területek, ezrek szenvednek a sugárzás miatti betegségektől, Kijev mégis a terület újrahasznosításán gondolkozik, Európában és a világban pedig ketyegnek tovább a csernobilihez hasonlító időzített bombák.