Az Egyesült Államok képviselőháza nemrégiben megtiltotta az orosz uránimportot. A törvényjavaslatot a szenátusnak kell még elfogadnia ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen.
Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, az Egyesült Államok szankciókat vezetett be az orosz olajra és gázra, de az intézkedés nem érintette a dúsított uránt.
A szükséges urán nagy részét európai országokból importálják, egy másik részét az Egyesült Államokban működő, Urenco nevű brit-holland-német konzorcium állítja elő.
A világ csaknem tucatnyi országában használnak dúsított uránt. Az államok több mint fele Oroszországtól függ – közülük több a NATO tagja, miközben Ukrajna szövetségese is.
Csak 2023-ban az amerikai nukleáris ipar több mint 800 millió dollárt fizetett az orosz állami nukleáris energiavállalatnak, a Roszatomnak és leányvállalatainak.
Fontos tudni, hogy az Egyesült Államokban a villamos energia 19 százalékát atomerőművek adják.
Az orosz üzemanyagoktól való függés az 1990-es években kezdődött, amikor az Egyesült Államok elkezdte megvásárolni a szovjet korszakból származó, atomfegyverkezéshez gyártott, de leszerelésre ítélt magas minőségű készleteit.
Az új urántilalomról szóló törvényjavaslat részeként a Biden-kormányzat 2,2 milliárd dollárt tervez az Egyesült Államokban található urándúsító létesítmények bővítésére.