Atomfegyver-arzenál a világban, kinek mennyi van?

A hidegháború óta történt jelentős csökkenés ellenére a globális nukleáris arzenál továbbra is jelentős, 2024 elején kilenc ország körülbelül 12 121 robbanófejet birtokolt. Ebből 9585 közvetlenül a katonai erőknél található.

Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) szerint az USA és Oroszország birtokolja a világ nukleáris fegyvereinek 88 százalékát. Az atomfegyverek száma ugyan esett, de a csökkenés üteme lelassult az elmúlt három évtizedben.

Az atomfegyver-készletek csúcsa 1986-ban volt, a hidegháború idején 70 300 robbanófejjel. Az FAS szerint a készletcsökkentés elsősorban azért történik, mert az Egyesült Államok és Oroszország folytatja a korábbi robbanófejek szétszerelését. Ezzel szemben a globális katonai készletekben, a hadműveleti erőkhöz rendelt robbanófejek száma ismét növekszik.

A FAS szerint Kína, India, Észak-Korea, Pakisztán és az Egyesült Királyság, valamint valószínűleg Oroszország is növeli készleteit.

Jelenleg az Egyesült Államokban (3700) és Oroszországban (4380) van együtt a világ nukleáris fegyvereinek 88 százaléka, és katonai használatra kész robbanófejek 84 százaléka.

Egy 2018-as tanulmány szerint 100 nukleáris fegyver jelenti a „pragmatikus határt” bármely ország arzenáljában. A számadatok becsültek.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo