Atomenergia cikkek


Komoly gondok vannak a paksi bővítéssel

Komoly gondok vannak a paksi bővítéssel 

Az MVM Paks II. Zrt. által készített és benyújtott környezeti hatástanulmány nem foglalkozik behatóan a keletkező hulladékok kezelésével és a Duna hőterhelésével, így éppen a legfontosabb környezeti hatások maradnak tisztázatlanok - áll az Energiaklub Paks II környezeti hatástanulmányáról készített véleményében.
Jól érzik magukat az állatok Csernobillban

Jól érzik magukat az állatok Csernobillban 

Szaporodnak a vadállatok a csernobili atomerőmű körül kialakított lezárt övezetben. Az emlősök összeszámlálásának legutóbbi adatai alapján a kutatók feltételezik, hogy feltehetően több vadállat él a 30 kilométeres övezetben, mint a békés célú atomenergia-felhasználás történelme legsúlyosabb katasztrófájának tartott 1986. április 26-i robbanás előtt.
Leleplező film készült: fukusimai katasztrófa emberközelből

Leleplező film készült: fukusimai katasztrófa emberközelből 

Túlterhelt hatóságok, inkompetens, három napot késő katasztrófaelhárítás, rothadó hullák. Nincs rá biztosíték, hogy egy másik országban másképp zajlana le az atomreaktor-katasztrófa. A tévéhíradókból nem ismert meghökkentő pillanatokat, mozzanatokat kapott lencsevégre a fukushimai atomreaktor tragédiájáról a helyszínen készült dokumentumfilm, a Nuclear Story, melyet a Thesszaloniki Dokumentumfilmfesztiválon láttuk.
Csernobil: nem hitték el, hogy velük is megtörténhet

Csernobil: nem hitték el, hogy velük is megtörténhet 

Huszonkilenc évvel ezelőtt egy elhibázott kísérlet miatt felrobbant a csernobili atomerőmű egyik blokkja. Moszkvában először nem vették komolyan a balesetet, a vezető orosz akadémikus szerint az atomerőmű nem veszélyesebb, mint egy szamovár. A világban most is több, a csernobilihez hasonló időzített bomba "ketyeg".
Dúl a vihar Paks körül

Dúl a vihar Paks körül 

Leállította az Európai Unió a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött 12 milliárd eurós megállapodás végrehajtását - jelentette csütörtök este a Financial Times című brit üzleti lap. A kormányszóvivő cáfolta az értesülést, Lázár János szerint azonban vannak uniós aggályok, de folyamatos az egyeztetés.
Főenergetikusi találkozó atomenergia nélkül

Főenergetikusi találkozó atomenergia nélkül 

A 2015. február 25-27. között Visegrádon tartott XXII. Nemzetközi Energia és Innovációs Fórum a résztvevőktől érkező visszajelzések alapján elérte célját, nevezetesen azt, hogy olyan fórumot biztosítson a hatóság, a szakma, az önkormányzatok és nem utolsósorban a diákság részére, ahol az energiáról és az innovációról portfólióban beszélünk és konstruktívan gondolkozunk együtt.
Bontják a fukusimai reaktort

Bontják a fukusimai reaktort 

Egy speciális, távirányítású daruval megkezdték a fukusimai egyes reaktorblokk bontását. Az üzemeltető reményei szerint 2018-ban a sérült fűtőelemeket is kiemelhetik. A gond csak az, hogy senki sem tudja, mi van a reaktor belsejében.
„Fukushima” és „Csernobil” is van Európa közepén

„Fukushima” és „Csernobil” is van Európa közepén 

Időzített bomba ketyeg a Földközi-tengerben, Wales területén üzemel az „európai Fukushima erőmű”, és létezik egy spanyol falu, amelyre atombomba hullott. Európa sosem hallott radioaktív kockázatai ránk is hatást gyakorolhatnak!
Az atomenergia befutó - legalábbis intenzitásban

Az atomenergia befutó - legalábbis intenzitásban 

A Föld egy óra alatt több energiában részesül a Naptól, mint amennyit az emberiség egy év alatt elfogyaszt. Mégsem tudtunk eddig átállni a fosszilis energiahordozókról a megújulókra. A magyarok ráadásul kétszer annyi energiát fogyasztanak, mint amennyi a világátlag.
Két éve robbant Fukusima

Két éve robbant Fukusima 

Immáron két éve, hogy az elmúlt két évtized legnagyobb nukleáris balesete az atomenergiával kapcsolatos álláspontjuk pillanatnyi átgondolására késztette a fejlett országokat. A világ mégsem mondott le az atomenergiáról, Magyarország néhány hónapja kötelezte el magát egy újabb atomerőmű építése mellett, Japán pedig újraindítja leállított erőműveit. Közben a sugárszennyezett Fukusima prefektúrában folyik a kármentés, a kitelepített lakosoknak pedig meg kell barátkoznia a gondolattal, hogy soha nem térhetnek vissza otthonaikba.

Már csak mítosz az olcsó atomenergia 

Alighogy Budapesten az alternatív Nobel-díjas Mycle Schneider rámutatott, hogyan tűnik el a drágának bizonyuló nukleáris energia a demokratikus országok sorából, Kovács Pál, energetikai államtitkár Prágában még aznap bejelentette: a magyar kormány 2013 elejéig kiírja a paksi atomerőmű bővítéséhez a tendert.

Több lábon kell állnia a hazai energiaellátásnak 

Áttekintés Magyarország energiastratégiájáról címmel kedden mutatták be a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programok kiadványsorozatának legújabb kötetét. A hosszú távú energiapolitikai koncepció megalapozása céljából összeállított stratégiai kiadvány szerzői az energiatermelés és -fogyasztás technológiai, közgazdasági és ökológiai vonatkozásainak vizsgálata nyomán az energiaforrások sokféleségének biztosítására hívják fel a figyelmet.

Túl olcsó a szén – nem hat a zöld energiapolitika 

Az Európai Unió 2020-ra azt tűzte ki célul, hogy 20 százalékkal csökkenti üvegházgáz-kibocsátását az 1990-es bázisévhez képest, 20 százalékkal növeli a megújuló energiahordozók arányát az energiatermelésben, és a hatékonyság fokozásával 20 százalékkal csökkenti az áramfogyasztást. Nyolc évvel a kitűzött  határidő előtt még mindig kérdéses e célok elérése. A széntüzeléses erőművek ugyanis továbbra is gazdaságosan működnek, sőt profitot is termelnek. Így nem igazán áll érdekében a piaci szereplőknek, hogy váltsanak.

Fejlődés atomenergia nélkül 

Japán, a világ harmadik legnagyobb gazdaságú országa  múlt hét végén vált atomenergia-mentessé, amikor az 54 reaktorból az utolsó, még üzemelő erőművet is lekapcsolták a hálózatról.

Atomellenes lenne James Bond? 

A brit kémikusok társasága a James Bond filmek főgonoszait okolja az atomenergiáról mára kialakult rossz képért. A tudósok szerint ezen változtatni kell, mert a nukleáris energia "reneszánszát" szorgalmazzák.

Majdnem világelső Magyarország 

Egy tekintélyes amerikai szervezet jóvoltából elkészült a világ első atombiztonsági rangsora, illetve mutatószáma. Magyarország az előkelő második helyet fogalja el a listán, amely a hasadó anyagok tárolásának biztonságossága szerint állítja sorrendbe a világ országait.

A szlovákok szerint nem veszélyesek az erőműveik 

A fukusimai erőmű 2011. márciusi tragédiája által kiváltott félelmek vezettek Európa-szerte az atomreaktorok stressz-teszt vizsgálatához, mely arra kereste a választ, súlyos baleset, áramszünet, hűtővízhiány, földrengés, árvíz és más szélsőséges időjárási körülmények esetén veszélyt jelentenek-e a környezetre és a társadalomra nézve, s milyen óvintézkedéseket kell életbe léptetni.

Valóságos opció az atommentesség 

Pro- és anti-atom kiinduló állásponttól független konszenzus alakult ki a résztvevő magyar és nemzetközi szakértők körében az Ökopolisz és a Heinrich Böll Alapítvány Pécsett rendezett "Láncreakció: Tabuk nélkül az atomenergiáról" konferenciáján. Csak a miniszter gondolkodott másképp.

Olcsóbb lehetne az energia 

2050-re Magyarország szinte teljes energia ellátása kielégíthető lenne megújuló forrásokból a Greenpeace friss tanulmánya szerint. A zöld megoldás árelőnyt, új munkahelyeket és hatékonyabb gazdaságélénkítést jelent a jelenlegi tervekhez képest, a szervezet szerint. 

A szén jobb, mint az urán 

Erőteljesen esett világszerte az atomenergia támogatottsága, az ellenzők 26%-ának döntését a fukushimai erőmű katasztrófája indokolja. A közelmúltban történt japán atomkatasztrófa kapcsán - 24 ország részvételével - készült kutatás szerint az atomenergia jelenleg kevésbé támogatott energiaforrás, mint a szén.  

Fukushima: amint lehet, újraindulnak az atomerőművek 

Az áramkimaradások elkerülése érdekében a japán miniszterelnök újraindítaná a leállított atomerőműveket, amint azok biztonságosnak bizonyulnak. Az alternatív energiaforrások túl költségesek és az ellátás bizonytalan, ezért Japán továbbra is atomerőműpárti.

Drágább lesz az energia, ha bővítik a paksi erőművet? 

"Eladják a jövőnket a nukleáris iparnak ". "A negyven éves szovjet atomtechnika üzemidő-hosszabbítása helyett megújulókat!" - így szólnak a Greenpeace tiltakozó szlogenjei. Az Országgyűlés június 14-i ülését 13 órakor megzavarták a zöld aktivisták:  egy "Nincs biztonságos atomenergia - Támogasd az energiaforradalmat!" feliratú, 7 x 4 méteres transzparenst eresztettek le az ülésterem karzatáról, arról nem szól a fáma, hogyan jutottak be vele. Mindenesetre így tiltakoztak az ellen, hogy a magyar kormány az atomtörvény módosításával és az új energiastratégiával fél évszázadra függővé tenné az egész országot a nukleáris ipartól, bebetonozva energiafüggőségünket és az atomenergiával járó halálos kockázatokat, véli a Greenpeace.

Új Európát akarnak a magyar környezetvédők 

Magyar környezetvédők „Új Európát!" címmel mozgalmat hirdetnek a fosszilis és nukleáris energiáktól, valamint az azok használatára alapozott gazdaságpolitikától való megszabadulás programjával - közölte 8 magyar környezetvédő szervezet.

Energiaellátás: Jön a hőszivattyús, tározós? 

A villamos energia felhasználása az elkövetkezőkben 10-15 százalékkal nőhet, nem kis részben a közlekedés villamos áram felhasználásának a növekedése miatt. Ha pedig több villanyra lesz szükség, akkor nem lesz elegendő csak energiaracionalizálási lépéseket tenni, szükség lesz több primer energiára is, melynek forrása a földgáz, az atomenergia s valamilyen szinten a megújuló energia lehet.

Támadják a nukleáris erőműveket 

Nyolc évvel a súlyos paksi üzemzavar után több mint 120 civil szervezet közös energiapolitikai állásfoglalást juttatott el Dr. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszternek.

Már a zöldség is radiaoktív Japánban! 

A súlyosan megsérült fukusimai atomerőművet övező kitelepítési zónán kívüli területen két specialista sugárzásmérő csapat végzett méréseket. Javaslatuk szerint tovább kellene bővíteni a kitelepítési zónát.

Csernobili károk Japánban? 

A nukleáris eseményeket rangsoroló (INES-) skálán az eddigi ötösről a legmagasabb, hetes fokozatúra emelték a japán fukusimai atomerőműben bekövetkezett katasztrófa minősítését - erősítette meg a japán atomipar-biztonsági hivatal a sajtóban korábban megjelent értesüléseket.

Minden második amerikai ellenzi az atomerőműveket 

A japán katasztrófa eredményeként, nem meglepő módon csökkent az atomenergia használatának lakossági támogatottsága az Egyesült Államokban. Jelenleg minden második amerikai ellenzi az atomenergia használatát. - írja az ELTE TÁTK heti hírlevelében.

Európai atomvita: felvizezett stressz-tesztek 

Ahogy a Japánban hősies munkát végző mérnökök és munkások egyre inkább uralmuk alá vonják az elszabadult atomerőműveket, úgy csökken az európai atomerőművek bezárását követelők lendülete is. A múlt héten bejelentett biztonsági tesztek mégsem lesznek olyan szigorúak, és a tagállamok anyagi érdekeik mentén igen távol kerültek bármiféle közös állásponttól. 

Idén a Paksi Atomerőmű nyert 

2010. március 26-án vehették át a XVIII. Magyar Innovációs Nagydíj elismeréseit a díjazottak, az Országházban.  A beérkező 35 nevezés közül a bizottság 7 pályázatot innovációs díjban, míg további 6 innovációs teljesítményt kiemelt elismerésben részesített.

Bill Gates saját pénzéből fejleszt atomreaktorokat 

A Microsoft Corp. elnöke, Bill Gates érdekeltségébe tartozó TerraPower és a japán Toshiba fejlesztési együttműködésre lépett következő generációs, hasadóanyag csere nélküli atomreaktorok tervezésére, írta a Nikkei gazdasági lap. Az ilyen metódussal működő reaktorok akár 100 évig is üzemképesek. A mai reaktorok viszont általában 30 évig működnek, mert ezek fűtőelemeit néhány évenként cserélni kell.

Paks csúcsra jár 

Elérte a 108 százalékosos teljesítményt a paksi atomerőmű 3-as blokkja. Ezzel már mind a négy paksi blokk 500 Mw-os teljesítményen üzemel, vagyis a paksi atomerőmű névleges teljesítménye eléri a 2000 MW-ot - közölte Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója.

Hova kerül a paksi radioaktív-hulladék? 

A paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbítása és új blokkok építése új feladatok elé állítja a Radioaktív Hulladékkezelő (RHK) Nonprofit Kft.-t, ezért az atomerőmű, a tudományos intézmények és a hatóság közreműködésével új hulladékelhelyezési programot dolgoznak ki; egyebek között erről beszéltek az RHK képviselői a Baranya megyei Bodán szombaton.

"Magyarország az atomenergiával győzhet" 

Az szakíthatja át a célszalagot az energiaversenyben, aki a leggyorsabban kötelezi el magát az atomenergia mellett, és elsőként exportál energiát a régióba - összegezte Herczog Edit az EU harmadik energiacsomagja által teremtett új kihívásokat a XIX. Gazdasági Fórumon. A képviselő szerint Lengyelország lehet a legkomolyabb versenytársunk. 

Indul a magyar atomprojekt 

A Magyar Villamos Művek Társaságcsoport az Országgyűlés 2009. március 30-i határozatát követően - a cégcsoport legjelentősebb tagvállalatai, kiemelten a Paksi Atomerőmű Zrt. részvételével - 2009. július 8-án megalapította a Lévai Projektet a paksi atomerőmű bővítésének előkészítése érdekében.

Belenéznénk a szlovák atomerőmű papírjaiba 

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hivatalosan jelezte Szlovákiának részvételi szándékát a Mohi atomerőmű 3-as és 4-es blokkjának befejezését megelőző nemzetközi környezeti hatásvizsgálatban. Hazánk az Espoo-i Egyezmény alapján mint potenciális hatásviselő fél vehet részt az eljárásban. A zöldtárca a beérkezett önkormányzati és civil észrevételeket is eljuttatta a szlovák társtárcának.

Egy ajánlat érkezett a radióaktív tároló építésére 

Csupán egyetlen jelentkező adta be pályázatát a bátaapáti Nemzeti Radioaktív Hulladéktároló felszín alatti tárolóterének kiépítésére meghirdetett nemzetközi tenderre, ezért a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK) érvényesnek, de eredménytelennek nyilvánította a kiírást - írja szombati számában a Népszava.

Állami pénz nélkül is épülhet atomerőmű 

A paksi atomerőmű bővítése az állam támogatása nélkül, tisztán üzleti alapon is megvalósítható - mondta Kiss Péter, a KPMG Tanácsadó Kft. szakértője kedden sajtóbeszélgetésen Budapesten.

"Nem gond az atomhulladék" 

A nagy aktivitású atomhulladék biztonságos és hosszú távú geológiai tárolásának lehetőségét természeti analógiák bizonyítják, így a technológiai fejlődésével arra hamarosan az ember is képes lehet - mondta Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, az "Atomenergia és biztonság" című beszélgetéssorozaton Budapesten.

"Hurrá! Megduplázzák Paks teljesítményét!" 

Az MSZP Tudományos és Felsőoktatási Tagozatai, Ésszerűség és Felelősség Platformja valamint Herczog Edit, az MSZP országos elnökségének tagja, az Európai Parlament "Fórum a Nukleáris Jövőért" képviselőcsoportjának elnöke üdvözlik a kormány arra vonatkozó kezdeményezését, hogy a paksi atomerőmű kapacitását a jelenlegi teljesítmény kétszeresére bővítsék.

Mindent az atomenergiáról 

Az atomenergia energetikai alkalmazásával kapcsolatos kérdésekről kezdődik január végén beszélgetéssorozat, a Merlin Színház kávézójában Budapesten - tájékoztatott a szervezők nevében a TIT Stúdió Egyesület.

A traktorülést szabályozzák, az atomenergiát nem 

Nagyon fontos, hogy végre egységes európai jogszabály váltsa fel az eddig párhuzamosan használt atombiztonsági szabványokat. Csak így érhetjük el, hogy minden európai állampolgár azonos biztonságot élvezzen, és ezzel tehetünk a legtöbbet az energiaellátás biztonsága és a klímavédelem érdekében is - hangsúlyozta Herczog Edit európai parlamenti képviselő a Confrontations Europe és a Francia Atombiztonsági Hatóság csütörtök délutáni konferenciáján Brüsszelben.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Klímablog

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca  

Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat.

Gazdaság

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo