A Föld mérete és életet tápláló forrásai végesek, mai életvitelünk az idő előrehaladtával korlátokba ütközik, az emberiség mai életmódját lehetővé tevő energiaforrások tekintélyes része belátható időn belül kimerül vagy erőteljesen megdrágul. A túlzott fogyasztással termelődő égéstermékeket és hulladékot a természet körfogása nem képes korlátlanul és maradéktalanul eltüntetni, ezért mindannyiunk elemi érdeke a pazarlás visszaszorítása és a kevésbé szennyező energiatermelési módokra történő átállás.
Az Akadémia Energiastratégiai Programbizottsága egy hosszú távú nemzeti energiastratégia megalapozására jött létre, a most megjelenő kötetben a szerzők tudományos szempontok szerint összefoglalták az ország energiagazdálkodásának lehetséges és kívánatos jövőjét - mondta a sajtónyilvános könyvbemutatón Szász Domokos alelnök.
„Az évtizedekre szóló energiaberuházásokat évtizedekre szóló stratégiákkal kell előkészíteni még akkor is, ha a gyorsan változó környezet - energiapiaci változók, ismeretek, nemzetközi és hazai politikai helyzetek - rezdülései azonnali válaszreakciókat kívánnak" - mondta bevezetőjében Lovas Rezső akadémikus, a kötet szerkesztője. Kiemelte, hogy minden nemzetnek saját energiastratégiájának megalkotását követően azt rendszeresen felül kell vizsgálnia, a sürgős teendők mellett a hosszú távú terveket minden esetben rugalmasan alakítani szükséges, igazodva a megváltozott környezeti és gazdasági viszonyokhoz.
A tudományos alapokon nyugvó, ugyanakkor közérthető tanulmány gerincét az energiatermelés és -felhasználás különféle formáinak áttekintése, az alkalmazott módszerek előnyeinek és hátrányainak bemutatása adja. A szakmai szempontok alapján nemcsak technológiai, hanem az energiatermelés és -fogyasztás közgazdasági és ökológiai vonatkozásait is vizsgáló kötet szerzői az energiaforrások sokféleségének biztosítására hívják fel a figyelmet.
A kötelező elővigyázatosság technológiai ,,sok lábon állásra" int, megköveteli, hogy a nemzetgazdaság az energiaforrások sokféleségére épüljön. A szerzők felértékelik a hazai erőforrásokat, a döntéshozókat többféle külföldi beszerzési forrás bevonására és többféle beszerzési útvonal kiépítésére ösztönzik. A most megjelent stratégiai kötetben külön fejezetet szenteltek a szén és külön a szénhidrogének - nemzetközi viszonylatban is - élre törő szerepére, az atomenergia mértékletes, ugyanakkor nélkülözhetetlen funkciójára, valamint a megújuló energiákban rejlő lehetőségekre. Ez utóbbival a Köztestületi Stratégiai Programok égisze alatt már korábban megjelent alkötet részletesen foglalkozik. Az energiaforrások lehetséges változatai mellett a kiadványban figyelmet kapnak az energiatermelésben, -átalakításban használható eszközök, berendezések hazai gyártási lehetőségei, különös tekintettel a hazai energetikai kutatásokra és a rájuk épülő fejlesztések fontosságára.