Valóságos opció az atommentesség

Pro- és anti-atom kiinduló állásponttól független konszenzus alakult ki a résztvevő magyar és nemzetközi szakértők körében az Ökopolisz és a Heinrich Böll Alapítvány Pécsett rendezett "Láncreakció: Tabuk nélkül az atomenergiáról" konferenciáján. Csak a miniszter gondolkodott másképp.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Kép:Piac&Profit/Fényes Gábor

Nem kérdés, hogy Magyarországnak hosszú évekig esélye sincs 3000 milliárd forintot költeni a Paksi Atomerőmű bővítésére. Kérdés viszont, elkölt-e 100 milliárd forintot előkészítő tanulmányokra és tanácsadókra, mire ez mindenki számára nyilvánvalóvá válik - jelentette ki Varró László, a párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség Gáz és Villamos Energia Divíziójának vezetője az Ökopolisz Alapítvány és a Heinrich Böll Alapítvány Pécsett rendezett "Láncreakció: Tabuk nélkül az atomenergiáról" konferenciáján.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egyedül maradt álláspontjával a Heinrich Böll Alapítvány és az Ökopolisz Alapítvány első közös rendezvényén, amikor változatlanul sürgősen megépítendőnek nevezte a két új paksi blokkot. Pro- és anti-atom kiinduló állásponttól független konszenzus alakult ki ugyanis a résztvevő magyar és nemzetközi szakértők körében: a bővítés drága és jelenleg felesleges, mivel a meglévő blokkok üzemidő hosszabbítása elegendő haladékot ad, ezalatt pedig a következő egy évtizedet a megújulók fejlesztésére és energiahatékonyságra kell fordítani.

Az atomberuházások irdatlan finanszírozási igénye és a válság miatt beszűkülő tőke-hozzáférési és hitellehetőségek még nálunk jobb helyzetű országokban is ellehetetlenítik a hasonló beruházásokat. A konferencianapot megelőző bóvlikategóriába sorolás hosszú évekre tárgytalanná teszi a bővítési terveket. (Drágább lesz az energia, ha bővítik a paksi erőművet?)

Komment
Az Ökopolisz Alapítvány szerint bebizonyosodott, hogy a kiinduló - pro- vagy anti-atom - állásponttól függetlenül hasonló következtetésre lehet ma jutni a legfontosabb kérdésekben, ha nem érzelmek és indulatok, hanem tények és érvek alapján gondolkozunk.
Közleményük szerint számukra is tanulságos azonban, hogy Fellegi Tamás helyszínen tett nyilatkozata teljes mértékben ignorálta az elhangzott tényeket anélkül, hogy azokra bármilyen mértékben reflektált volna.

A megújuló energia jelentette alternatívák ráadásul egyre olcsóbbá válnak. "A német atomkivezetés nem külön út, hanem valóságos opció" - jelentette ki Kaderják Péter, a Magyar Energia Hivatal első Orbán kormány alatt végig regnáló főigazgatója. Stephen Thomas, a greenwichi egyetem energiapolitika professzora a jelenlegi atomreaktorok megígért és tényleges költségadatait elemezve hatszoros drágulásról számolt be. Döntő érvként említette, hogy a nukleáris technológia az egyetlen, amelyik fennállása 50 éve alatt egyre csak drágul és egyre több problémát okoz: mintha nem pozitív, hanem negatív lenne a tanulási görbe.

Jávor Benedek, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke bizonyította: az atomboom lecsengett. A világ ráadásul nem a sorozatos atomkataszrófák, Csernobil vagy Fukusima miatt fordult el az atomenergiától, hanem azért, mert az rendkívül költséges és finanszírozására nincsenek jó megoldások. A sűrűn emlegetett nukleáris reneszánsz mítosz csupán. Az atomenergia fellegvárának tartott Kínában már 2007-ben megfordult a trend: azóta minden évben több szélerőművet helyeznek üzembe, mint atomerőművet, és folyamatosan nyílik az olló a megújulók javára. Jávor Benedek leszögezte: rossz stratégiának tartja, hogy miközben Európa a megújulók kiaknázására összpontosít, addig Magyarország a világtrendekkel ellentétes irányban az atomerőmű bővítésére akar ezermilliárdokat költeni, ezzel teljesen ellehetetlenítve a megújulók fejlesztésének esélyeit. (A Nemzeti Energiastratégia a megújuló energiaforrások felhasználásának növelését, az atomenergia jelenlegi kapacitásainak megőrzését, a regionális energetikai infrastruktúra fejlesztését, új energetikai intézményrendszer kialakítását, valamint az energiahatékonyság és energiatakarékosság fokozását kezdeményezi.)

Bartus Gábor a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára zárszavában kijelentette: a nukleáris beruházási költségek és a jelenlegi hazai gazdasági helyzet mellett a paksi bővítés elvben ugyan nem lehetetlen, de felettébb kockázatos. A megújulók fejlesztése - a rendszerirányítás fejlesztésével együtt - versenyképes alternatíva. Mindazonáltal nem lehet hátradőlni, a hálózatfejlesztésen és az energiarendszerek rugalmasságának növelésén tovább kell dolgozni: az igazi megoldatlan kihívás az éghajlatváltozás elleni harc, a kibocsátások szükséges mértékű csökkentése, amire azonban az atomkapacitások növelése nem jelentene megoldást.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo