Hat évvel később is kellemetlen meglepetést szerzett Fukusima

Nesze neked atomenergia: amerikai és japán kutatók hat évvel a katasztrofális fukusimai nukleáris baleset után is a reaktorból származó radioaktív szennyeződést mutattak ki a száz kilométerrel távolabb lévő tengerparton.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hat éve, 2011-ben történt a fukusimai katasztrófa – illetve az azt kiváltó földrengés és cunami – után nyilvánvaló volt, hogy még évekig fogunk hallani arról, hogy milyen károkat okozhat egy biztonságosnak hitt nukleáris reaktor. Most azonban már azt is tisztán láthatjuk, hogy az atomerőműből származó szennyeződés olyan területeken is kimutatható, ahol a kutatók álmukban sem feltételezték volna.  A baleset után nagy mennyiségű radioaktív anyag került a tengervízbe, ami az áramlatokkal a Csendes-óceán szinte minden pontjára eljutott. Mindenki arra számított, hogy ugyan a tengerfenéken még évtizedekig kimutatható lesz a szennyeződés – de legalább befedi az üledék és az emberek megússzák a kontaktust a mérgező anyaggal.

"Olyan biztonságos, mint egy szamovár!"

Ezért mindenkit meglepett, hogy a reaktorból származó, erősen radioaktív Cézium 137-et vizsgáló amerikai és japán kutatók mérései nem a közvetlenül az óceánban, hanem a tengerpart talajában jelezték a legerősebb koncentrátumot. Pontosabban nem a talajban, hanem a tengerpart mentén kialakuló sós tengervíz és szárazföldi talajvíz keverékéből kialakuló „brakkvízben”. Méghozzá olyan koncentrátumban, hogy még száz kilométerre a Fukusima Daiichi atomerőműtől is magasabb a sugárzó anyag szintje, mint közvetlenül a lerombolt reaktor melletti kikötőben. „Erre senki sem számított, csak magában a reaktorban magasabb a céziumkoncentráció, mint a brakkvízben” – mondta a kutatást vezető Virginie Sanial, az észak-amerikai Woods Hole Oceanographic Institution munkatársa.

A kutatók szerint a 2011-es katasztrófa után, heteken, hónapokon keresztül az óceáni hullámok a tengerpartra mosták a szennyező anyagot, ahol az a homokon elterülve végül a brakkvíz szintjéig szivárgott le és most lassan, de biztosan szennyezi mind a talajvizet, mind a tengervizet. Öröm az ürömben, hogy a brakkvízből sem a szárazföldi táplálékláncba, sem az ivóvízbe nem kerülhet radioaktív szennyezés. Ugyanakkor figyelmeztető jel is: a radioaktivitás olyan pontokon is megjelenhet és előre nem látható veszélyeket jelenthet, amiről álmodni sem mertünk.

„Fukushima” és „Csernobil” is van Európa közepén
Időzített bomba ketyeg a Földközi-tengerben, Wales területén üzemel az „európai Fukushima erőmű”, és létezik egy spanyol falu, amelyre atombomba hullott. Európa sosem hallott radioaktív kockázatai ránk is hatást gyakorolhatnak!

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo