A Radioaktív Hulladékkezelő Nonprofit Kft. hatodik alkalommal rendezte meg az ismeretterjesztő jellegű Tájoló Napot a Nyugat-mecseki Társadalmi Információs Társulással (NYMTIT) Bodán, a nagy aktivitású hulladék tárolójának tervezett helyszínén. A rendezvény arra szolgál, hogy a helyiek minél többet tudjanak meg az ország radioaktívhulladék-kezelési programjáról - mondta Kovács Győző, Boda polgármestere, a NYMTIT elnöke.
A Tájoló Nap sajtótájékoztatóján Hegyháti József, az RHK Kft. ügyvezetője elmondta, hogy megkezdődött egy új hulladékelhelyezési program kidolgozása. Ezt egyrészt a hazai nukleáris energiatermelést érintő döntések indokolják: az atomerőmű üzemidejének húsz évvel történő meghosszabbítása és a tervezett kapacitásbővítés. E lépések következtében megnő majd a keletkező hulladék és a kiégett kazetták mennyisége. Az ügyvezető hozzátette, hogy a hulladékkezelési program újragondolását a technológiai fejlődés is befolyásolja. Egyre többen gondolják úgy, hogy a kiégett üzemanyag nem hulladék, hanem újrahasznosítható anyag" - fogalmazott, hozzátéve, hogy maga is így vélekedik. Mindezek tükrében féltucatnyi lehetőséget vizsgálnak, köztük az újrahasznosítást vagy az Oroszországba történő visszaszállítást is - tette hozzá.
Még ellenőrzik, hogy megfelelő-e a terület
Az eredeti elképzelés szerint 2047-re épült volna meg Bodán az atomerőmű nagyaktivitású hulladékait befogadó tároló, de az üzemidő-növelés ezt a határidőt is kitolhatja. A létesítményre - bármi történik is a kiégett fűtőelemekkel - azonban szükség van, mivel el kell helyezni a leszerelési hulladékokat is - mutatott rá a kft. vezetője.
A RHK Kft. feladatai közül a Bátaapátiban épülő kis és közepes aktivitású hulladékokat befogadó tároló élvez előnyt, és ez jövőre is így lesz, a bodai programban utána várható előrelépés - mondta Hegyháti József az MTI-nek. Idén még két úgynevezett sekélyfúrást végeznek, amely igazolhatja, hogy az itteni kőzet megfelelő a tároló befogadására.
Boda környékén már az 1990-es években folytak kutatások egy nagy aktivitású hulladéktároló létesítésének lehetőségéről. A szakemberek az ott található kőzetet - aeurolitot - találták a legalkalmasabbnak a további vizsgálatokra.