A TÁMOP keretei közt valósult meg a fukusimai atomkatasztrófa körülményeiről és hatásairól szóló rendezvény, melyen a Greenpeace aktivistái is nyomultak.
Elhallgattatták az aktivistákat
A nukleáris ipar hivatalos és önkéntes szószólóira, utalva a "Vádlott és biró egy személyben" feliratot lobogtatták. A Greenpeace azt hirdeti, a "magyar szakértők szerint itthon is lehetséges fenntartható, nukleáris és fosszilis energiatermelés nélküli energiagazdaság". Ezért a "Nincs biztonságos atomenergia - Energiaforradalmat most!" bannert mutatták fel. A bannereket azonban a rendezők hamar kitépték az aktivisták kezéből.
A Greenpeace figyelmeztetett rá, hogy "a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség fukusimával kapcsolatos tájékoztatásaihoz hasonlóan a magyar nyilatkozatokban is sokszor félinformációk, tévedések, szépítések történnek, ilyenek például a kijutott radioaktiv anyagok nagyságrendekkel való alulértékelése vagy a késleltetett beismerések is."
"A Greenpeace-nek belsős és külsős szakértőink véleményeit, az általunk készíttetett tanulmányokat például a Nemzetközi Energiaügynökség és az ENSZ sok szervezete is elismeri és használja. Fukusimával kapcsolatban a Greenpeace elemzései, előrejelzései, ajánlásai helytállóaknak bizonyultak". A zöld szervezet mutatta ki először, hogy Fukusimát is INES 7-es besorolásúvá kell tenni, már március 24-én a kitelepítési zóna növelésére tett felszólításnak is lényegében eleget tett/tesz a Japán kormány.
Elfogult szabályozók?
"A társadalom saját érdeke, hogy szakértő, független szervezetek is jelen legyenek az összes állampolgárt érintő kérdések megtárgyalásában. Az atomerőműveket is felügyelő hivatalok függetlensége számos esetben erősen kétséges", vallja a Greenpeace. "Mind a nemzeti ellenőrző szervek, mind a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség állítják magukról, hogy független, az atomenergia alkalmazásait csak megfigyelő szervezetek, mégis aktívan népszerűsítik ezt a technológiát. Az Ügynökség rendszeresen köröztetett idejétmúlt, nem következetes és megbízhatatlan információkat."
"Egyetlen módja van annak, hogy elérjük a megfelelő nukleáris biztonságot: ha fokozatosan kivezetjük ezt az eredendően veszélyes technológiát a civil áramtermelési piacokról", mondta Rohonyi Péter, a Greenpeace kampányfelelőse. "Magyarországnak is tanulnia kellene a fukusimai leckékből, és elhatározni az elöregedett paksi blokkok bezárását, A fenntartható energiagazdaság fejlesztésére kéne fordítani a rendelkezésre álló összegeket."
A zöld gazdaság fejlesztése biztosíthatná a hazai KKV-k és nagyvállalkozások jövőjét is. A fenntartható energiagazdaság kialakíthatóságáról szól a Greenpeace Energiaforradalom elemzés-sorozata is. Készítettek továbbá egy EU-ra fókuszáló megvalósíthatósági tanulmányt is.