Bill Gates saját pénzéből fejleszt atomreaktorokat

A Microsoft Corp. elnöke, Bill Gates érdekeltségébe tartozó TerraPower és a japán Toshiba fejlesztési együttműködésre lépett következő generációs, hasadóanyag csere nélküli atomreaktorok tervezésére, írta a Nikkei gazdasági lap. Az ilyen metódussal működő reaktorok akár 100 évig is üzemképesek. A mai reaktorok viszont általában 30 évig működnek, mert ezek fűtőelemeit néhány évenként cserélni kell.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az együttműködés az üzemanyagként gyengített uránt (U-238 izotóp) használó "Traveling-Wave Reactor", azaz TWR technológia fejlesztésére irányul. A reaktor kialakítása szükségtelenné teszi moderátorok (grafit, vagy nehézvíz) alkalmazását, ami növeli a technológia biztonságát.

Csak 2020 után működnének ilyen reaktorok

A technológia a TerraPower szabadalma, amely a 2000-ben alapított Intellectual Ventures technológia-fejlesztő vállalattól ered. Célja az új generációs atomreaktor technológia kereskedelmi forgalomba kerülésének megvalósítása a 2020-as évekre.

A TWR reaktorok teljesítménye a kalkulációk szerint 100 ezertől egymillió kilowattig terjed majd, ami nagyjából összevethető a jelenleg üzemelő atomreaktorok teljesítményével.  Mivel a TerraPower nem rendelkezik nukleáris berendezések gyártására vonatkozó ismeretekkel, ezért együttműködés létrehozása mellett döntött egy atomerőmű kivitelező vállalattal.

A Toshiba által tervezett "ultrakompakt" 4S-ként ismert (Super-Safe, Small and Simple) hagyományos atomreaktor 30 éves folyamatos üzemidővel rendelkezik. A reaktor teljesítménye elérheti a 10 ezer kilowattot.

"4S reaktor": engedélyeztetésre várnak

A 4S modell a Toshiba tervei szerint az idén ősszel kapja meg a kivitelezési engedélyt az amerikai hatóságoktól, és az első ilyen létesítmény építése akár már 2014-ben is megkezdődhet. A Toshiba szerint a 4S reaktorban alkalmazott technológiának akár 80 százalékát is át lehet vinni a TWR reaktorba. 

A TWR fejlesztésének legnagyobb kihívása a nukleáris reakcióval szemben hosszú időn keresztül ellenálló anyagok kifejlesztése. Ennek megoldására több mint 10 évet szánnak. Amennyiben az erőfeszítés sikerrel jár, a reaktor tömeggyártását valószínűleg a Toshiba végzi majd. Bill Gates személyes vagyonából tervezi finanszírozni a fejlesztési erőfeszítéseket. 

Milyen környezeti hatása van az uránnak?
  • A gyengített urán szinte teljes egészében az U-238 izotópból áll.
  • Az U-238 sugárzásának felezési ideje 4,5 milliárd év.
  • A gyengített urán az atomipar hulladéka.
  • A világ atomhulladék tárolóiban 1,1 millió tonna gyengített urán fekszik.
  • Ez a mennyiség évente 46 ezer tonnával gyarapodik.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo