A környezetvédők az atomenergiát elutasító, hétfőn zárult olasz népszavazás eredményére hivatkozva hirdették meg programjukat. Közleményükben emlékeztetnek, hogy a német kormány minapi döntése után - amely 2022 végéig célul tűzte ki az atomerőművek használatáról való lemondást - Berlusconi olasz kormányfő is elismerte, hogy országának le kell mondania az atomenergiáról és a megújuló energia termelésére kell összpontosítania.
A környezetvédők szerint a Green Economy-ra, azaz az alacsony szén-dioxid igényű gazdaságra való áttérés legfőbb akadályai a nagyvállalatok - élükön a nukleáris, illetve fosszilis energetikai cégekkel, valamint néhány nehézipari óriással -, amelyek a legtöbb országban kézben tartják a kormányzati döntéshozatalt.
Úgy vélik, Magyarországon is elérkezett az ideje annak, hogy a kormány szakítson a gazdasági alárendelődés politikájával, és felülvizsgálja a valójában a nagyvállalati érdekekhez igazított, csak nevükben nemzeti stratégiai dokumentumokat, mindenekelőtt az atomenergia központi szerepére alapozott energiastratégiát.
Legyen európai program is
A környezetvédők felszólítják az Európai Bizottságot, amelynek március 8-án kibocsátott klíma- és energiapolitikai Útiterve egyelőre nélkülözi a végrehajtás forgatókönyvét, hogy követelje meg a hagyományos energia-mixhez egyelőre még ragaszkodó többi tagállamtól is, hogy az Útiterv alapján vizsgálják felül a saját energiastratégiájukat, és dolgozzanak ki nemzeti cselekvési terveket a megvalósítást lassító akadályok leépítésére.
A Bizottság számításai kimutatták, hogy nincsen szükség az atomenergia használatának bővítésére, de még szinten tartására sem ahhoz, hogy 2050-re Európa lényegében teljesen megszabaduljon az éghajlat- és egészségkárosító olaj-, gáz- és szénerőművektől. Ugyanerre az eredményre jutottak a Bizottságtól és egymástól is függetlenül a Greenpeace, a WWF, és a European Climate Foundation szakértői vizsgálatai is - olvasható a közleményben, amelynek aláírói a Védegylet mellett a Duna Charta, az E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület, az Ökorégió Alapítvány a Fenntartható Fejlődésért, a Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség, a Reflex Környezetvédő Egyesület, a Zöld Akció Egyesület, valamint a Zöld Kör.