A nukleáris fúzióból kereskedelmileg életképes energia előállítása továbbra is inkább sci-fi, mint valóság, ezért továbbra is az atommaghasadásos technológiára érdemes figyelni.
Az Egyesült Államok atomenergia-termelése ma több mint kétszerese a második helyen álló Kína és a harmadik helyen álló Franciaország által termelt mennyiségnek együttvéve. Összességében az Egyesült Államok adja a globális atomenergia-termelés közel 30 százalékát. Az atomenergia azonban csak egyötödét teszi ki Amerika áramellátásának. Ezzel ellentétben Franciaországban, amely villamos energiájának 60 százalékát atomerőművekben állítja elő.
Kína az elmúlt évtizedben gyorsan növelte atomenergia-kapacitását. 2016 és 2021 között például kevesebb mint 10 százalékról több mint 14 százalékra növelte részesedését a globális atomenergia-termelésben, megelőzve Franciaországot a második helyen.
Ezzel szemben az Egyesült Királyság részesedése 2 százalékra csökkent ugyanebben az időszakban.
Ukrajna korábban nagymértékben támaszkodott az atomenergiára, azonban 2022 márciusában elveszítették a kulcsfontosságú Zaporizzsja atomerőmű irányítását, miután az orosz erők elfoglalták a létesítményt. Hat 1000 MW-os reaktorával ez az erőmű az egyik legnagyobb Európában. Jelenleg nem termel áramot, és a közelmúltban dróntámadások sújtották.
A grafikonon a legnagyobb atomenergia-termelők láthatók a globális összmennyiségből való részesedésük alapján, terawattórában (TWh) mérve. Az adatok a Nukleáris Energia Intézettől származnak.