Szomorú statisztika

Magyarország hátulról a negyedik helyen áll az Európai Unióban a megújuló energiaforrások felhasználását tekintve. Az összes volt szocialista ország megelőz minket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Magyar Távirati Iroda által közzétett friss statisztika azért fájó, mert a volt szocialista országok a megújuló energiaforrások tekintetében induláskor közel álltak egymáshoz. Egyik országban sem volt prioritás ez a kérdés az olcsó szovjet energiahordozóknak köszönhetően, tehát vehetjük úgy, hogy mindenki majd a nulláról kezdhetett. Mindössze a földrajzi adottságokból fakadtak különbségek, egyes országoknak több vízerőműve, másoknak kevesebb volt. Ugyanakkor mindenki gyakorlatilag a startvonalról rajtolhatott például a szél és naperőművek piacán. Hogy mikor maradtunk le és hogyan, az megérdemelne néhány misét.

A múlt év végén a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a megújuló energiaforrásokból előállított energia felhasználásának részaránya a bruttó végső energiafogyasztásban 1,3 százalékponttal 13,9 százalékra nőtt 2019-hez képest, így Magyarország teljesítette 2020-es célkitűzését. És valóban, mivel a papír mindent elbír, közösen örülhettünk az információnak, hogy a terv teljesült. Az az összefüggés, már nem kapott nagy hangsúlyt, mondhatjuk semmilyet, hogy a járvány miatt másfél százalékkal csökkent az összes belföldi energiafelhasználás. Így pedig a belső részaránya a megújulóknak könnyedén növekedhetett. Egész más lett volna a helyzet, ha az ipari felhasználás nem csökken, hanem mondjuk erőteljesen növekszik. Az sem került említésre, hogy a kormány által önkéntesen 14,65 százalékra növelt célt viszont egyáltalán nem sikerült elérni. Holott volt olyan időszak, például 2013-ban, amikor már 16 százalék felett is járt ez a mutató. A lényeg, hogy minden relatív és mivel az EU országai nagyobbakat lépkednek a megújulók piacán, mint mi, így lassan hátrébb és hátrébb kerülünk az uniós rangsorban, miközben papíron minden a legnagyobb rendben.

A belső részarányok módosulása mögötti reálváltozások a következők voltak 2020-ban. Az elsődleges megújuló energiaforrások felhasználása 4,6 százalékkal emelkedett, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók felhasználása 2,1 százalékkal, a nukleáris energia felhasználása 1,5 százalékkal, valamint a villamos energia nettó import 7,2 százalékkal csökkent 2019-hez képest. Ezt hozta a járvány és ezekből az adatokból jól látszik, ha nem csökkent volna a járvány miatt a kereslet, akkor a 4,6 százalékos megújuló energia növekmény kevés lett volna a belső arányok 1,3 százalékos megváltoztatásához.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo