Szomorú statisztika

Magyarország hátulról a negyedik helyen áll az Európai Unióban a megújuló energiaforrások felhasználását tekintve. Az összes volt szocialista ország megelőz minket.

A Magyar Távirati Iroda által közzétett friss statisztika azért fájó, mert a volt szocialista országok a megújuló energiaforrások tekintetében induláskor közel álltak egymáshoz. Egyik országban sem volt prioritás ez a kérdés az olcsó szovjet energiahordozóknak köszönhetően, tehát vehetjük úgy, hogy mindenki majd a nulláról kezdhetett. Mindössze a földrajzi adottságokból fakadtak különbségek, egyes országoknak több vízerőműve, másoknak kevesebb volt. Ugyanakkor mindenki gyakorlatilag a startvonalról rajtolhatott például a szél és naperőművek piacán. Hogy mikor maradtunk le és hogyan, az megérdemelne néhány misét.

A múlt év végén a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a megújuló energiaforrásokból előállított energia felhasználásának részaránya a bruttó végső energiafogyasztásban 1,3 százalékponttal 13,9 százalékra nőtt 2019-hez képest, így Magyarország teljesítette 2020-es célkitűzését. És valóban, mivel a papír mindent elbír, közösen örülhettünk az információnak, hogy a terv teljesült. Az az összefüggés, már nem kapott nagy hangsúlyt, mondhatjuk semmilyet, hogy a járvány miatt másfél százalékkal csökkent az összes belföldi energiafelhasználás. Így pedig a belső részaránya a megújulóknak könnyedén növekedhetett. Egész más lett volna a helyzet, ha az ipari felhasználás nem csökken, hanem mondjuk erőteljesen növekszik. Az sem került említésre, hogy a kormány által önkéntesen 14,65 százalékra növelt célt viszont egyáltalán nem sikerült elérni. Holott volt olyan időszak, például 2013-ban, amikor már 16 százalék felett is járt ez a mutató. A lényeg, hogy minden relatív és mivel az EU országai nagyobbakat lépkednek a megújulók piacán, mint mi, így lassan hátrébb és hátrébb kerülünk az uniós rangsorban, miközben papíron minden a legnagyobb rendben.

A belső részarányok módosulása mögötti reálváltozások a következők voltak 2020-ban. Az elsődleges megújuló energiaforrások felhasználása 4,6 százalékkal emelkedett, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók felhasználása 2,1 százalékkal, a nukleáris energia felhasználása 1,5 százalékkal, valamint a villamos energia nettó import 7,2 százalékkal csökkent 2019-hez képest. Ezt hozta a járvány és ezekből az adatokból jól látszik, ha nem csökkent volna a járvány miatt a kereslet, akkor a 4,6 százalékos megújuló energia növekmény kevés lett volna a belső arányok 1,3 százalékos megváltoztatásához.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo