Kalifornia a napenergia-termelés egyik világközpontja. Az USA déli állama napos órák száma és a napsütés intenzitása tekintetében is ideális helyszín a szolárpanel-telepek létesítésére. Az állam törvényhozói ráadásul 2020-ra 33 %-ban szabták meg a megújuló energiák arányát az energiamixben.
Az elmúlt években bármilyen időszakot mért a sajtó, rendszerint több tucat napenergiás projekt volt engedélyezés alatt. Mivel több a finanszírozást kereső projekt, mint amennyi tőke a piacokon beáramlik a szolár-szektorba, nagy a szelekció: azok a projektek, melyeknél valószínű, hogy belekötnek-e a környezetvédők, aligha kapnak támogatást a befektetőktől.
A "fotovoltaikus" technológia nagyobb helyet igényel, mint a napenergiát hőenergiává alakító "szolár termál" technológia, ezért nagyobb az esélye, hogy az előbbi megoldást alkalmazó projekt az állatvédő aktivisták kifogásaiba ütközik. Utóbbi viszont az intenzív vízfogyasztása miatt vívhatja ki a zöldek rosszallását.
20 százalékos pluszköltség
A Mojave-sivatagban kezdeményezett szolárpanel-telepek hírhedt esetei körül nagy ellenérdekek mozogtak. A veszélyeztetett állatfajok épségére hivatkozva több száz millió dolláros projektek előremenetelét akasztották meg hatósági panaszokkal és perekkel.
A BrightSource Energy beruházása szakszervezeti munkaerő alkalmazásával indult el az engedélyeztetés útvesztőiben, míg az Ausra úgy kezdett neki projektjének, hogy megtagadta az együttműködést a szakszervezettel. Ugyanis ha tagjait alkalmazza, az 20 %-kal dob a költségvetésen, írta a New York Times.
Az Ausra projektjét megtorpedózta a California Unions of Reliable Energy mindenféle állatfaj, a rövidorrú kenguru, a rozsdavörös bagoly, a sivatagi teknősbéka életterének visszaszorítására hivatkozva, míg a BrightSource -egyébként nagyobb alapterületű telep létesítését szándékozó- kérelménél csöndben maradt. A szakszervezettől ugyancsak elzárkózó FPL Group 144 igény-bejelentést kapott különféle szempontú környezetvédelmi hatástanulmányok készítésére. A Stirling Energy Systems 143 hasonló panaszt kapott az említett szakszervezettől.
Nem csoda, hogy az amerikai sajtóban olyan cikkek láttak napvilágot, melyek kvázi zsarolási technikákat tulajdonítottak a szakszervezetnek.