Hatott a kampány: Amerikába viszi GMO-kísérleteit a BASF

Az Unióban egyedül a rovar-rezisztens kukorica termesztése engedélyezett a génmódosított növények közül. Európában hagyományosan erős a GMO-vetőmagok és -növények iránti ellenállás, több országban tilalom illeti forgalomba hozatalukat. De még így is évente 30 millió tonnányi GMO-takarmányt importálnak az EU-tagállamok. Amerikában jelenleg az élelmiszerek korrekt felcímkézéséért folytatnak kampányt.

A német vegyipari konszern, a BASF az erős társadalmi nyomásra reagálva GMO-kísérletei nagy részét Németországból áthelyezi az Egyesült Államokba. Ugyanakkor Németországban, Svédországban és Hollandiában továbbra is kísérleti vetéseket végez a Modena és a Fortuna nevű burgonyáival - igaz, egy hektárnál kisebb területen.

A vállalat vezetősége beismerte, hogy középtávon nem lát reális perspektívát arra, a GMO-vetőmagok széles körben kerüljenek kereskedelmi forgalomba. Mint ismeretes, a Greenpeace és több más szervezet erős kampányba kezdtek a kísérleti vetések leállítását szorgalmazva, mondván azok átterjedhetnek a nem génmódosított növényeket termelő földterületekre.

Támadják a Monstantót is

Az Unió legnagyobb növénytermesztő állama, Franciaország, ideiglenes tilalmat vezetett be a Monsanto MON810 nevű génmódosított búzájára, melyet 2011 novemberében feloldott a bíróság. A francia közvélemény vélekedését követve a párizsi kormány februárban arra kérte az Európai Bizottságot, függessze fel az egyetlen legális GMO-növény (kukorica) termesztésének engedélyét. (A Monsanto egyébként bejelentette, 2012-től nem árusítja e termékét az országban).

A Monsantót rendszeresen képes volt megakadályozni az organikus növényeket termesztő farmerek munkáját, amennyiben ki tudta mutatni, hogy termésükben keveredtek a génmódosított magok a gazda saját vetésével. A bíróság 1997 óta 144 esetben adott helyt a Monstano "szabadalom megsértési" kereseteinek, holott a gazdák tudtán és akaratán kívül keveredett a kétfajta vetés. Különösen a Monsanto szójabab, búza és gyapot vetőmagjait övezik ilyen jogerős tiltások. (A céggel a magyar kormány is egyezkedett.)

Egy 50 szervezetből álló tömörülés korábban már beperelte e tiltások miatt a Monsantót, de 2011 márciusában a bíróság elvetette keresetüket. Biotermelők egy csoportja a minap fellebbezéssel fordult a bírósághoz, hogy beszüntessék ezt a jogi gyakorlatot. "A választáshoz való jogunk van veszélyben, hogy organikus vetőmagokból termeszthessünk egészséges ételeket saját farmunkon saját családunk számára," szól a felperesek nyilatkozata. (Kártérítést kapnak az államtól azok a gazdák, akiknél GMO-val szennyezett vetőmagot találtak.)

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo