A német vegyipari konszern, a BASF az erős társadalmi nyomásra reagálva GMO-kísérletei nagy részét Németországból áthelyezi az Egyesült Államokba. Ugyanakkor Németországban, Svédországban és Hollandiában továbbra is kísérleti vetéseket végez a Modena és a Fortuna nevű burgonyáival - igaz, egy hektárnál kisebb területen.
A vállalat vezetősége beismerte, hogy középtávon nem lát reális perspektívát arra, a GMO-vetőmagok széles körben kerüljenek kereskedelmi forgalomba. Mint ismeretes, a Greenpeace és több más szervezet erős kampányba kezdtek a kísérleti vetések leállítását szorgalmazva, mondván azok átterjedhetnek a nem génmódosított növényeket termelő földterületekre.
Támadják a Monstantót is
Az Unió legnagyobb növénytermesztő állama, Franciaország, ideiglenes tilalmat vezetett be a Monsanto MON810 nevű génmódosított búzájára, melyet 2011 novemberében feloldott a bíróság. A francia közvélemény vélekedését követve a párizsi kormány februárban arra kérte az Európai Bizottságot, függessze fel az egyetlen legális GMO-növény (kukorica) termesztésének engedélyét. (A Monsanto egyébként bejelentette, 2012-től nem árusítja e termékét az országban).
A Monsantót rendszeresen képes volt megakadályozni az organikus növényeket termesztő farmerek munkáját, amennyiben ki tudta mutatni, hogy termésükben keveredtek a génmódosított magok a gazda saját vetésével. A bíróság 1997 óta 144 esetben adott helyt a Monstano "szabadalom megsértési" kereseteinek, holott a gazdák tudtán és akaratán kívül keveredett a kétfajta vetés. Különösen a Monsanto szójabab, búza és gyapot vetőmagjait övezik ilyen jogerős tiltások. (A céggel a magyar kormány is egyezkedett.)
Egy 50 szervezetből álló tömörülés korábban már beperelte e tiltások miatt a Monsantót, de 2011 márciusában a bíróság elvetette keresetüket. Biotermelők egy csoportja a minap fellebbezéssel fordult a bírósághoz, hogy beszüntessék ezt a jogi gyakorlatot. "A választáshoz való jogunk van veszélyben, hogy organikus vetőmagokból termeszthessünk egészséges ételeket saját farmunkon saját családunk számára," szól a felperesek nyilatkozata. (Kártérítést kapnak az államtól azok a gazdák, akiknél GMO-val szennyezett vetőmagot találtak.)