Beszólt Barroso klímatudósa

Az Európai Bizottság nemrég tudományos főtanácsadót nevezett ki Anne Glover személyében. Az új állást betöltő szakember éles szavakkal bírálta Barroso elnökségét valamint a tagországok energia- és klímapolitikai döntéseit. A tudós szerint Brüsszel nem késlekedhet többet a klímavédelmi célok érvényesítésében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos ágazat képviselői erős lobbi-tevékenységet folytatnak Brüsszelben azért, hogy ne essenek emissziós kvóta-vásárlási kötelezettség alá. Közéjük tartozik a légiközlekedés, a tengeri szállítmányozás, az alumíniumgyártás szereplői, valamint az erőművek. (Befellegzett a zöld gazdaság felívelését elősegítő emissziókereskedelmi rendszernek?)

Glover úgy látja, a recesszió és a tagállamok eladósodottsága sem lehet indok arra, hogy a kormányok ne szabályozzák szigorúan és hatékonyan az üvegház-kibocsátást, illetve annak csökkentését. Több országban azonban lazították a mérséklési előírásokat.

2020-ben lejár a meghosszabbított kiotói szerződés hatálya, és egyelőre nem sok történt a következő évtized klímapolitikájának körvonalazásában. (Igaz, a 2020-ig szóló energiatakarékossági célok kialakítása és elfogadása is 6 évbe telt.) Abban is a nehézipar lobbi-erejének hatását látják, hogy Lengyelország megvétózta a 2020 utáni kibocsátási célok elfogadását, míg az összes többi tagállam támogatta az elképzelést.

Ugyanakkor egy másik trend is kialakulóban van: számos nagyvállalat (és ország) szívesen favorizálná az erősebb, 30 százalékos emisszió-csökkentési cél bevezetését, mondván még ez is jobb, mint a jogbizonytalanság, ami nem teremt kiszámítható környezetet az üzleti tervezésre (mivel világos szabályozás híján nem lehet kalkulálni a kvótavásárlási költségeket, ahogy a füstöt a föld alá juttató carbon capture technológia árszintjét sem.). Több olajvállalat -köztük a Shell- közös levélben fordult az EB-hez, sürgetve a hosszú távú energia- és klímapolitika kidolgozását, méghozzá törvényileg kötelező érvényű emissziós százalékértékekkel. (2050-re az 1990-es bázisévhez képest 80 %-os kibocsátás-mérséklést szeretne törvényben szövegezni az EU.)

Glover a Reuters-nek nyilatkozva elmondta, a termelés növelése elérte a határait, az erőforrások fogyatkozóban vannak, s a lakosság fogyasztásának mértéke is fenntarthatatlan. Ha az európai átlagfogyasztók ökológiai lábnyomát kivetítenénk a globális társadalomra, három bolygó kellene, hogy ellássa az emberiséget.

Nincs pénz, nincs füst
A recesszió miatt valószínűleg nem növekedett jelentősen az uniós ÜHG-emisszió 2011-ben. Az EB hagyományosan májusban hozza nyilvánosságra a tavalyi adatokat. A Caisse des Depots állami tulajdonú francia bank becslése szerint 1916 millió tonna körül stagnált az EU összkibocsátása a tavalyi évben. A Deutsche Bank azonban enyhe, 1,3 %-os emisszió-növekedést tart valószínűnek 2011-re. 2010-ben 3,2 %-kal növekedett az öreg kontinens légszennyezése.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo