Beszólt Barroso klímatudósa

Az Európai Bizottság nemrég tudományos főtanácsadót nevezett ki Anne Glover személyében. Az új állást betöltő szakember éles szavakkal bírálta Barroso elnökségét valamint a tagországok energia- és klímapolitikai döntéseit. A tudós szerint Brüsszel nem késlekedhet többet a klímavédelmi célok érvényesítésében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos ágazat képviselői erős lobbi-tevékenységet folytatnak Brüsszelben azért, hogy ne essenek emissziós kvóta-vásárlási kötelezettség alá. Közéjük tartozik a légiközlekedés, a tengeri szállítmányozás, az alumíniumgyártás szereplői, valamint az erőművek. (Befellegzett a zöld gazdaság felívelését elősegítő emissziókereskedelmi rendszernek?)

Glover úgy látja, a recesszió és a tagállamok eladósodottsága sem lehet indok arra, hogy a kormányok ne szabályozzák szigorúan és hatékonyan az üvegház-kibocsátást, illetve annak csökkentését. Több országban azonban lazították a mérséklési előírásokat.

2020-ben lejár a meghosszabbított kiotói szerződés hatálya, és egyelőre nem sok történt a következő évtized klímapolitikájának körvonalazásában. (Igaz, a 2020-ig szóló energiatakarékossági célok kialakítása és elfogadása is 6 évbe telt.) Abban is a nehézipar lobbi-erejének hatását látják, hogy Lengyelország megvétózta a 2020 utáni kibocsátási célok elfogadását, míg az összes többi tagállam támogatta az elképzelést.

Ugyanakkor egy másik trend is kialakulóban van: számos nagyvállalat (és ország) szívesen favorizálná az erősebb, 30 százalékos emisszió-csökkentési cél bevezetését, mondván még ez is jobb, mint a jogbizonytalanság, ami nem teremt kiszámítható környezetet az üzleti tervezésre (mivel világos szabályozás híján nem lehet kalkulálni a kvótavásárlási költségeket, ahogy a füstöt a föld alá juttató carbon capture technológia árszintjét sem.). Több olajvállalat -köztük a Shell- közös levélben fordult az EB-hez, sürgetve a hosszú távú energia- és klímapolitika kidolgozását, méghozzá törvényileg kötelező érvényű emissziós százalékértékekkel. (2050-re az 1990-es bázisévhez képest 80 %-os kibocsátás-mérséklést szeretne törvényben szövegezni az EU.)

Glover a Reuters-nek nyilatkozva elmondta, a termelés növelése elérte a határait, az erőforrások fogyatkozóban vannak, s a lakosság fogyasztásának mértéke is fenntarthatatlan. Ha az európai átlagfogyasztók ökológiai lábnyomát kivetítenénk a globális társadalomra, három bolygó kellene, hogy ellássa az emberiséget.

Nincs pénz, nincs füst
A recesszió miatt valószínűleg nem növekedett jelentősen az uniós ÜHG-emisszió 2011-ben. Az EB hagyományosan májusban hozza nyilvánosságra a tavalyi adatokat. A Caisse des Depots állami tulajdonú francia bank becslése szerint 1916 millió tonna körül stagnált az EU összkibocsátása a tavalyi évben. A Deutsche Bank azonban enyhe, 1,3 %-os emisszió-növekedést tart valószínűnek 2011-re. 2010-ben 3,2 %-kal növekedett az öreg kontinens légszennyezése.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo