Gyúlékony jég lehet a földgáz helyettesítője

Szenzációsnak ígérkező áttörésről tett bejelentést Japán: sikerült gázt kinyerni a tengerfenék alatt fekvő metán-hidrátból, amelyet egy ideje a földgáz lehetséges kiváltójának tippelt a szakirodalom. Becslések szerint annyi energia lapul a tenger mélyén, ami legalább a duplája a szárazföldi kőolaj-készleteknek!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A köznyelvben ”égő jégként” is emlegetett, gázt tartalmazó matéria nem ismeretlen a tévénézők előtt. A Dallas című sorozat tavaly sugárzott új évadjában Bobby Ewing fia is metán-hidrátot kereső fúrásokkal próbált vagyonra szert tenni. Az egyik epizódban meg is gyújtja az anyagot a golfklub éttermében, hogy demonstrálja a potenciális befektetőknek, miként működik az energiaforrás.

Óriási mennyiség

Az eladósodott, s öregedő lakossága miatt hatalmas egészségbiztosítási és nyugdíj-költségeket nyögő Japánnak jól jönne az új energiaforrás. A szigetország atomerőművekre és cseppfolyósított földgáz behozatalára van utalva, hogy ellássa energiával lakosságát és iparát. (Az energiaigények 20%-át széntüzelésű erőművek elégítik ki.)

Kép:sxc

A japán Gazdasági Minisztérium bejelentése szerint a Chikyu fúróhajónak sikerült kinyernie és felszínre hoznia a gázt a tengerfenék alatt 300 méterrel fekvő metán-hidrát rétegből. A kormány több százmillió dollárt fektetett a fúrásokba az elmúlt évtizedben. A hajó január óta végez kitermelési műveleteket a tengerfenék alatt mintegy 1000 méteres mélységben.

A gáz kivonásához a metán és a jég szétválasztása szükséges. Energiaipari vállalatok már sikerrel bányásztak ki szárazföldi metán-hidrátot, de az óceán alatti fúrások mindeddig kudarcot vallottak.

Emisszió: Pandora szelencéje?

A tudósok azonban figyelmeztetnek: keveset tudunk erről az energiaforrásról. Környezeti hatásának és emissziójának pontos értékelése rendkívül fontos, hiszen a metán az egyik legerősebb légszennyező. Üvegházgázhatása hússzor nagyobb, mint a széndioxidé. A metángáz kitermelés során fellépő ipari balesetek elképesztő mennyiségű levegőszennyezéssel járhatnak.

A japán kormány 5 éven belül kereskedelmi forgalomba szeretné hozni a metán-hidrátból kinyert gázt. A ”megfúrt” terület becslések szerint 1100 milliárd köbméternyi gázt tartalmaz, amely Japán fogyasztását 11 évig lenne képes fedezni. A japán Ipartudományi és Technológiai Intézet kalkulációja azonban 7000 milliárd köbmétert emleget. Ez akár 70 évig is elegendő lenne az ország számára.

Piros lánggal ég
  • A megfúrt matéria tulajdonképpen jégbe zárt metángáz a föld alatt. Alakja és állaga a jéghez hasonló, de amikor meggyújtják, minden nehézség nélkül fellobban.
  • A legújabb kutatások szerint metán-hidrát több helyen is található a világon. A főbb lelőhelyek közé tartozik az Atlanti-óceán észak-karolinai és dél-karolinai partszakasza, Kanada, Kína és Norvégia vizei, de megtalálható a sarkköri jégben, a tundra fagyott talajában is. Kanadának és Kínának már sikerült gázt kivonnia e területek fagyott talajából (permafrost), míg az Egyesült Államokban elsősorban Alaszkában folynak ilyen jellegű kísérletek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo