Búcsút mondhatunk a növekedésnek?

Éveken át Kínát és Indiát ünnepelték, mint a növekedés következő motorját. A legújabb fejlemények azonban itt is rámutatnak arra, amit a nyugati világ már megtapasztalt: a természeti erőforrások végesek. A növekedés könnyen elakadhat a közeljövőben.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Világbank rákoppintott Kínának, a világ legynagyobb légszennyezőjének orrára: ha nem mérsékli gyors tempóban és számottevő mértékben az üvegházgáz-emisszióját -amelynek mértéke évről-évre rohamosan nő-, akkor jól megnézheti magát. Az ipar és az energiaszektor 40-40 százalékát adja az ÜHG-kibocsátásnak, és csak a fennmaradó 20 százalékért felel a lakosság, az építőipar, a szeméttelepek és a közlekedés. Nem véletlen tehát, hogy a Világbank által (társ)finanszírozott helyi projektek 67 százaléka ökológiai jellegű. (Magyarország még profitálhatna is abból, ha magasabb kibocsátás-csökkentési érték mellett kötelezné el magát.)

Csak az "intenzitást" csökkentik, nem az emissziót

Kína emissziójának mintegy háromnegyedét a városok és azok erőművei adják, márpedig a városi lakosság bővülése a jövőben sem fog lassulni. Kommunista tervgazdálkodás lévén, Peking öt éves tervekben szabályozza a gazdaság működését. Az előirányzatok 2020-ra -a 2005-ös bázisévhez képest- 40-45 szézalékos csökkentést írnak elő a „karbon-intenzitás" terén. A szakkifejezés a(z erőművekben) megtermelt energiaegységre jutó üvegházgáz-kibocsátást jelenti. Vagyis 40-45 százalékkal „tisztítanák" az energiatermelést, kevesebb emissziót termelő energiahordozókra váltva.

Növekvő emisszió és gyérülő erőforrások

Indiában is mutatkoznak a növekedés határai. Az indiai Természeti Erőforrás-gazdálkodási Bizottság egyik tagja a Reutersnek kijelentette, ha az ország nem rendezi az ivóvízproblémáit, búcsút kell mondania a mesés növekedés délibábjának. Az 1,2 milliárd fős lakossággal bíró ország ipara és agráriuma ugyanis fenntarthatatlan módon használja fel a régió vízkészleteit. Ezért a vizek feletti összecsapások (úgynevezett „vízkonfliktusok") gyakoribbá válására lehet számítani.

A holland PBL Netherlands Environmental Assessment Agency új kimutatása szerint gyorsabban nő a világgazdaság emissziója, mint 2010-ben becsülték. Az évtized végére az éves kibocsátás eléri az 50,9 millió tonnát, meghaladva a korábban kalkulált 48,4 milliót tonna széndioxidot. Ráadásul ez 7-11 millió tonnával magasabb éves érték, mint ami szükséges lenne az éghajlatváltozás megfékezéséhez. A túlzott kibocsátást éppen a fejlődő országok (pl. Kína, India) iparosodásával és erőműveik számának növekedésével magyarázzák a szakértők.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo