Világbank cikkek
Az USA nem elégedett a Világbankkal és a Nemzetközi Valutaalappal
G20-csúcs - A nemzetközi fejlesztési bankok gyökeres átalakítását kezdeményezi az Egyesült Államok.
Ukrajna csődje vagy újjáépítése is sokba kerül Magyarországnak
Fitch: komolyan megterhelné a nagy fejlesztési bankokat Ukrajna esetleges törlesztési csődje.
Meglepetésre távozik a Világbank elnöke
Váratlanul bejelentette lemondását David Malpass.
Durva év lesz, áremelkedések 2022-ben
Az Ukrajna elleni orosz háború okozta sokk következtében idén meredeken emelkednek a globális energia- és élelmiszerárak - derül ki a Világbank negyedévente ismertetésre kerülő, árupiaci kilátásokról szóló jelentése.
A vállalkozások fele leállt - brutális visszaesést jósolnak az ukrán gazdaságnak
Ukrajna GDP-je 45,1 százalékkal csökkenhet az idén, jövőre pedig csupán 2,1 százalékkal nőhet.
Komoly meglepetést okozhat Magyarország
A Világbank javította idei magyar GDP-prognózisát.
Rosszabb a helyzet, mint gondolták - átírták a számokat
A Világbank rontotta a globális gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a koronavírus-járvány, a csökkenő fiskális ösztönzők és az ellátási láncokban tapasztalható folyamatos fennakadások miatt.
Magyarország 30 helyezést lépett előre a Világbank adózási listáján
Harminc helyezéssel előrébb lépett Magyarország a Világbank Paying Taxes rangsorában a tavaly közzétetthez képest, így az 56. helyen áll. Az előrelépés döntően a kormány adócsökkentő politikájának, az adminisztrációs terhek jelentős mérséklésének és az adóhivatal egyre hatékonyabb ellenőrzési gyakorlatának köszönhető - közölte az MTI-t Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár.
A Világbank új vezetője sem favorizálja a széntüzelésű erőműveket
Trump visszahozná az élvonalba a széntüzelésű erőműveket, fittyet hányva arra, hogy már nem gazdaságos a működtetésük az olcsóbb alternatívák, mint például a földgázüzemű erőművek és a napenergia mellett. A Világbank Trump által jelölt új vezetője azonban nem nyúl hozzá a bank azon politikájához, hogy kivonul a széntüzelésű erőművek finanszírozásából.
A szakma felszisszent: Trump jó embere kerül a Világbank élére
Donald Trump az egykori kampány-tanácsadóját és a Világbank heves bírálóját jelölte az utóbbi intézmény élére. David Malpass, a Pénzügyminisztérium államtitkára sem a szakma, sem a Világbank munkatársainak bizalmát nem bírja.
Jól beszóltak a milliárdosoknak Davosban
A szegénység eltörléséért kampányoló közgazdász, Jeffrey Sachs utódjának tűnik Rutger Bregman történész, akinek Utópia realistáknak című könyve feltűnést keltett a nyugati világban. Az univerzális alapjövedelem propagátora beszólt Davosban a milliárdosoknak: jótékonykodás helyett miért nem beszélünk inkább az adóelkerülésről?
Öt hellyel esett vissza Magyarország a Világbank rangsorában
Bár nőtt a versenyképességi pontszámunk, összességében hátrébb csúsztunk a Világbank Doing Business című éves versenyképességi jelentésében.
Világbank: Magyarországon a legkönnyebb a külkereskedelem
190 ország közül Magyarországon a legkönnyebb a határon átnyúló kereskedelem a Világbank „Doing Business” rangsora szerint. A cégalapítás, adózás szempontjából viszont már nem szerepeltünk olyan fényesen.
Így éri meg zöld bizniszekbe fektetni
Rengeteg pénz hiányzik a Millenniumi Fejlesztési Célok megvalósításához.
Davosban is röpködtek számok arról, hogy mennyi pénz hiányzik abból az éves elvárt invesztícióból, ami segíthetne véghez vinni a kitűzött célokat 2030-ig. A fórumon szó esett arról is, mit tehetnek a befektetők, hogy zöldebb üzleti lehetőségek felé áramoltassák tőkéjüket.
Zöldülésre kényszeríti a cégeket a globális nagytőke
Egyre több világvállalat számol be arról, hogy milyen kockázatot jelent tevékenységére nézve a klímaváltozás, illetve mit tesz, hogy működése környezetkímélőbb legyen. Az intézményes befektetők nyomást gyakorolnak azokra a cégekre, melyek nem foglalkoznak a környezeti kérdésekkel. A piac előbb-utóbb büntetni fogja a nem környezettudatos cégeket és a zöldeket díjazza, véli Michael Bloomberg.
Furán néz ki a Világbank kivonulása az olajiparból
A Világbank hátat fordítása a fosszilis energiáknak csak részleges. Két okból. A már leokézott olaj- és gázkitermelési projekteket továbbfinanszírozzák, de újakat már nem. Földgázüzemű erőműveket pedig ezentúl is bevállalnak támogatásra.
Siralmas helyzetben az ENSZ klímaalapja
2009-ben hozták létre, az ENSZ égisze alatt, de nem hivatalos szervezete az ENSZ-nek, ezért alkalmazottai nem mentesülnek a jogi felelősségrevonás alól, ha bármit elrontanak. Obama 3 milliárd dollárt ígért, amiből 1 milliárdot fizetett be, Trump megtagadta a fennálló összeg befizetését. Költségvetése 20 %-ától esik el így a fejlődő országokat segítő klímaalap.
A globális emisszió 78 százalékának árát senki nem fizeti meg
A klímaharc egyik kulcsfontosságú eszköze az üvegházgáz-emisszió beárazása. A Világbank jelentése szerint 2012 óta duplájára nőtt a karbonpiacok volumene, vagyis azok a regionális rendszerek, melyek megfizettetik a nagy kibocsátókkal légszennyezésüket.
Könnyebb és olcsóbb céget indítani
Javult a vállalkozói környezet az elmúlt évben a világ 122 országában a Világbank "Doing Business 2016" jelentése alapján az adminisztrációs terhek csökkentése vagy a bürokratikus eljárások egyszerűsítése miatt. A jelentés szerint Magyarország is nagyot lépett előre a ranglistán.
20 millió dolláros lehetőség a magyar exportnak
Húszmillió dolláros együttműködési alapot hoz létre a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) a Világbank-csoport magánszektorra szakosodott pénzügyi intézetével, az IFC-vel, amelynek révén a következő években új lehetőségekhez juthatnak a magyar kis- és középvállalkozó exportőrök.
A Világbank füstös oldala
A Világbank feladata 1944 óta az, hogy gazdasági fejlődést elősegítő projektekhez nyújtson hitelt. De a környezetvédők szerint túl sok fosszilis fejlesztést pénzel, holott nyíltan vállalt küldetése, hogy a gazdaságot zöld fejlődési pályára állítsa.
Megoldást vagy veszélyt jelentenek a virtuális pénzek?
A Világbank szervezésében nemrégiben megrendezett jogi kerekasztalon a központi bankoktól a pénzügyi ellenőrző szervezetekig több befolyásos intézmény képviseltette magát, azonban a digitális valutákról tartott előadások színvonala messze elmaradt a kifejezetten forró téma kapcsán elvárható szakmai igényesség mértékétől. Azért azonban mindenképpen elismerés illeti meg a résztvevőket, hogy elhamarkodott döntések helyett egyelőre felvállalják, hogy passzívan csodálják a virtuális valuták – és különösen a Bitcoin – területén mutatkozó intenzív fejlődést, elismerve az értékes pénzügyi innovációt. A konferencia főbb megállapításairól a Bits of Proof Zrt. szakemberei foglalták össze.
Összekötnék a Holt-tengert a Vörös-tengerrel
A Világbank 7 évig tartó vizsgálat után tanulmányában kimondta: az elképzelést érdemes megvalósítani. A tónak is betudható Holt-tenger évente egy métert apad.
Nem jó vállalkozni Magyarországon
Vállalkozásba fogni továbbra is Szingapúrban a legegyszerűbb: a Világbank Doing Business című idei felmérése – immáron hetedik éve – sorolja az ázsiai államot a versenyképességi rangsor élére. Magyarország 5 helyet rontott, az 54. lett.
Búcsút mondhatunk a növekedésnek?
Éveken át Kínát és Indiát ünnepelték, mint a növekedés következő motorját. A legújabb fejlemények azonban itt is rámutatnak arra, amit a nyugati világ már megtapasztalt: a természeti erőforrások végesek. A növekedés könnyen elakadhat a közeljövőben.
Óriáskatasztrófák jönnek: nem takarítani, védekezni kell!
Egy ENSZ-tanulmány szerint a következő évtizedekben a jelenlegi többszörösére nőhetnek a természeti katasztrófák nyomán keletkezett globális károk, ha az emberiség nem kezd el hatékonyabban védekezni.
„Gazdasági bérgyilkosok” kíméljenek!
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap által nyújtott hitelek feltételei nem a kölcsönfelvevő országok igényeire, hanem gazdaságuk idegen érdekek által vezérelt befolyásolására hivatottak - állítja vitacikkében dr. Csató Mária közgazdász.
Több pénzt ad megújuló energiákra a Világbank
Közeledik a novemberi Klímacsúcs, melyet Mexikóban rendeznek meg. Tavaly a klímaegyezményt Koppenhágában nemcsak az emisszió-csökkentések mértékére vonatkozó egyetértés hiánya akasztotta meg. A klímaváltozás kárát érző szegény országok környezetvédelmi programjainak finanszírozási problémái is meghiúsították az egyezséget: fejlett világ ugyanis vonakodik állni a cechet. Milyen kompromisszumos esélyekkel indul neki a nemzetközi közösség az újabb fordulónak?
A befektetők lelkesebbek, mint a gazdag országok
A nemzetközi befektetői közösségben egyre nagyobb az érdeklődés és a hajlandóság, hogy a szegény országokban fektessen pénzt klímaváltozással kapcsolatos projektekbe. Erre a piaci igényre reagált több mint egy éve a Világbank a "zöldkötvény" kibocsátásával. Nemrég a harmadik kibocsátás történt a fejlesztési hitelekre szakosodott szervezetnél, egymilliárdra növelve e kötvényfajta teljes bevételét. De ez még mindig csepp a tengerben, sokkal több pénz kellene a klímaharcra a harmadik világban. A koppenhágai egyezmény értelmében e célra 30 milliárd folyósítását vállalták a gazdag országok. De késlekednek ígéretük betartásával.
Összevesztek a Világbanknál a klímaváltozás miatt
A Világbank két legnagyobb tagja, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azzal fenyegetőzik, hogy visszavonja 3,75 milliárd dolláros támogatását, amennyiben a szervezet kölcsönt nyújt Dél-Afrikának széntüzelésű erőművek építésére. A két ország szerint megengedhetetlen, hogy az éghajlatváltozás korában ilyen projektre kaphasson világbanki segélyt bármely állam a világban.
Mire figyelmeztette Magyarországot a Világbank?
A Világbank ugyanazt tanácsolja az új magyar kormánynak, mint az előzőnek: hajtsa végre a régóta esedékes reformokat - közölte a washingtoni székhelyű intézmény. A régió országainak nincs választása: azonnal kezelniók kell a pénzügyi stabilitási gondokat.
"A visszaesés radikálisabb lesz"
A világgazdaság teljesítményének egy és két százalék közötti visszaesését jósolja erre az évre a Világbank elnöke. Robert Zoellick, aki a hétvégén tartott, Brüsszeli Fórum nevű nemzetközi konferencián beszélt a globális gazdasági válság szerinte várható alakulásáról, pesszimistább képet festett, mint ami például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becsléseiből olvasható ki - ez utóbbiak ugyanis nem mennek túl az egy százalékos visszaesési prognózison.
Bezárják a kereskedelmi kapukat a G20-ak
A G20-hoz tartozó szinte valamennyi ország protekcionista intézkedéseket hozott a novemberi washingtoni csúcstalálkozó óta, amelyen vállalták, hogy a válság ellenére nyitva tartják a határaikat - közölte a Világbank.
Mit ígért Magyarország az IMF-nek?
Az MNB és a Pénzügyminisztérium közzétette az IMF-nek írott, a hitelfelvétel hátteréül levelét, mely az Indexen volt olvasható.
Nagy a baj: 25 milliárdot kapunk!
Az IMF közlése szerint a 25,1 milliárd dolláros gazdasági mentőcsomag célja, hogy segítsenek Magyarországnak kezelni a pénzügyi válság hatásait. A Valutaalap bejelentette, hogy 15,7 milliárd dolláros hitelkeretről állapodott meg Magyarországgal. Az EU további 8,1 milliárd dolláros, a Világbank 1,3 milliárd dolláros segítséget kész nyújtani.