Furán néz ki a Világbank kivonulása az olajiparból

A Világbank hátat fordítása a fosszilis energiáknak csak részleges. Két okból. A már leokézott olaj- és gázkitermelési projekteket továbbfinanszírozzák, de újakat már nem. Földgázüzemű erőműveket pedig ezentúl is bevállalnak támogatásra.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Érzékelve a zöld aktivisták és a klímaváltozás realitására ráébredt globális társadalom nyomását, a Világbank elhatározta, hogy 2019 után nem bővíti olajportfolióját. A döntés "aláhúzza elkötelezettségünket, hogy segítsük az országok átállását a megújuló energiákra, így támogatva a párizsi klímaegyezményben foglalt célt, hogy a globális felmelegedést 2 Celsius fok alatt tartsuk", közölte a bank.

Ez mind szépen hangzik, de valójában a fokozatos visszavonulás tipikus esetével van dolgunk. Valójában arról van szó, hogy a már leokézott olaj- és földgázkitermelőprojektek továbbra is folytatódnak a Világbank finanszírozásával, csak éppen újak nem jönnek hozzá "2019 után".

Kép:Alstom

És hogy mennyire viszonylagos a szakítás a fosszilis energiákkal, annak érzékeltetésére álljon itt egy rövid lista:

  • A kivonulásról szóló döntés csak az "upstream" projektekre vonatkozik. Ebbe a fogalomba beletartozik az olaj- és földgázmezők feltárása, valamint a fúrás és az olajkutak üzemeltetése. Vagyis amikor fölfele jön a gáz a földből.
  • Igazából ez alól is lehetnek kivételek. A bank vezetése nyitva hagyta a lehetőséget, hogy finanszírozást biztosíthasson földgáz-és olajkitermelési projekteknek "kivételes körülmények között a legszegényebb országokban". (Persze ha hitelt nyújtanának ilyen beruházásnak, abból nagy felhördülés lenne és kiváltanák vele a zöldek tiltakozását.)
  • Nem hagy fel a Világbank a "downstream" és a "midstream" földgázprojektek finanszírozásával a Világbank. Ez annyit tesz, hogy a fölgáz forgalmazásának, szállításának és a földgáz-alapú erőműüzemeltetésének támogatását folytatja.
Tehát így néz ki egy fokozatos kivonulás. A Világbank azt is megmagyarázza, miért akar kevesebb pénzt nyomatni a fosszilisokba. Mert az elmúlt tíz évben 80 százalékkal csökkent a napenergiás áramtermelés árszintje, a szélenergiáé pedig 60 százalékkal.

A Világbank dicséri a földgázt. Olyan "flexibilis" energiaforrásnak tartja, amely segíthet egyes országoknak, ahogy a megújulókra állnak át, mert a földgáz révén olcsón tudnak energiát juttatni a lakosság szegényebb rétegeinek, és ezzel ki tudják váltani a széntüzelésű erőműveket, amik az energiatermelés legszennyezőbb formáját jelentik.

Kép:PublicDomainPictures

A harmadik ok gazdasági. Az olaj- és földgázprojektekre gyakran (hagyományos, kommersz, profit-érdekelt) banki finanszírozás is rendelkezésre áll, ez a szektor nem különösebben szorul a Világbank segítségére.

A Világbank egyúttal hangsúlyozta, hogy továbbra is résztvesz a gázlángégetést szabályozó programban (GGFR), mely 2030-ra zéróégetést tűzött ki. (Az égetést jelenleg jogszabályok vagy technikai szükségszerűség indokolja elsősorban.) Ezek a lángok 140 millió köbméter földgázt fogyasztanak el és 300 millió tonnával járulnak hozzá a szektor üvegházgázkibocsátáshoz. A programot támogató országok a gázlángégetés 56 százalékát fedik le.

A Világbank azt is hangsúlyozta döntése kommunikálásakor, hogy a földgáz a legkisebb légszennyezéssel járó fosszilis energiahordozó és hogy energiaipari támogatásainak köszönhetően több tízmillió embert jutott áramhoz világszerte.

(worldbank.org)

Jelenteniük kell a vállalatoknak a klímakockázatokat
A világ legnagyobb nyílt végű befektetési alapja bizonyos multinacionális cégeknél a legnagyobb részvényesnek számít. És már penget olyan szólamokat, miszerint a nagyvállalatoknak be kell számolniuk a klímaváltozás üzletmenetükre és nyereségükre gyakorolt kockázatairól. De egyelőre inkább az ideológia szintjén megy a nyomásgyakorlás: ez az alap ugyanis 14 cégnél nem szavazott meg ilyen javaslatot a közgyűlésen.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo