Zöldülésre kényszeríti a cégeket a globális nagytőke

Egyre több világvállalat számol be arról, hogy milyen kockázatot jelent tevékenységére nézve a klímaváltozás, illetve mit tesz, hogy működése környezetkímélőbb legyen. Az intézményes befektetők nyomást gyakorolnak azokra a cégekre, melyek nem foglalkoznak a környezeti kérdésekkel. A piac előbb-utóbb büntetni fogja a nem környezettudatos cégeket és a zöldeket díjazza, véli Michael Bloomberg.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Már közel kétszáz azon multik száma, melyek vállalták, hogy a részvényeseknek beszámolnak a klímaváltozásból eredő kockázatokról, melyek üzleti tevékenységüket és nyereségességüket érintik. Egyúttal a legnagyobb intézményes befektetők is elkötelezték magukat a környezettudatos befektetési alapelvek mellett. Az általuk kezelt tőke nagyságrendje eléri a 81 700 milliárd dollárt.

Ezek a vállalatok és befektetési alapok egyre nagyobb számban csatlakoztak 2017 folyamán a kacifántos nevű Klímaváltozással Kapcsolatos Pénzügyi Tájékoztatás Munkacsoporthoz. 2017 második félévében megduplázódott a szervezetbe betagozodó vállalatok száma, most már összesen 237 társaság vesz részt a közös munkában. A csoportot Michael Bloomberg vállalkozó, New York egykori polgármestere és Mark Carney, a Bank of England elnöke vezeti.

Michael Bloomberg
(fotó: www.mikebloomberg.com)

Intézményes befektetők

Az intézményes befektetők közül is nagyágyúk vállalták fel az ügyet, arra késztetve a cégeket, hogy zöldítsék üzleti tevékenységüket és minimalizálják környezetszennyező hatásukat, s rendszeresen fenntarthatósági jelentésben tegyék közzé az e téren elért eredményeiket. A csatlakozó alapok közül néhány:

  • A Kaliforniai Közalkalmazottak Nyugdíjalapja (CALPERS), mely a világ egyik legnagyobb nyugdíjalapja.
  • Dánia 40 milliárd dolláros nyugdíjalapja.
  • JPMorgan, mely a világ egyik legnagyobb bankja, s 2600 milliárd dollárnyi eszközt kezel.
  • BlackRock, a világ legnagyobb vagyonkezelője, mely 6000 milliárd dollárnyi eszköz felett diszponál, 120 olyan vállalatnak küldött levelet, melyekben részvényes és amelyeket a klímaváltozás kockázatainak erősen kitett társaságnak ítélt, arra buzdítva a menedzsmentet, hogy vállalatuk csatlakozzon a munkacsoporthoz.
  • A francia AXA biztosító, mely vállalta, hogy kivonja tőkéjét az olajhomok- és szénkitermelésben utazó cégekből, vagyis eladja az ilyen cégekben lévő részesedéseit, és 2020-ra megnégyszerezi, azaz 14 milliárd dollárra emeli invesztícióját a zöld cégekben.
Kép:Flickr

Nyomást gyakorolnak

Az amerikai tőzsdei cégekre vonatkozó előírások megkövetelik a cégektől, hogy a részvényeseknek teljes körű tájékoztatást adjanak az üzleti tevékenységüket érintő kockázatokról. Ezt használják ki az alapok:

  • A JPMorgan arra buzdítja a cégeket, melyekbe befektet, hogy tegyék közzé a klímaváltozással kapcsolatos céges adataikat.
  • Vanguard, mely több tőzsdei energiacég részvényese, hasonlóképp lobbizik náluk a klímakockázatok publikálásáért.
  • A Shell is megkapta a BlackRock már említett levelét. Az olajmulti vállalta, hogy 2035-re 20, 2050-re 50 százalékkal csökkenti tevékenységéből eredő légszennyezést a jelenlegi szinthez képest.
  • Az Exxon is a minap döntötte el, hogy végre publikálni kezd ilyen jellegű információkat, miután a részvényesi közgyűléseken már többször felterjesztettek erre vonatkozó javaslatot (amiker rendre leszavazott a többség), s az USA-ban több tagállami főügyész is támadni kezdte a céget, amiért szerintük évtizedeken át eltitkolta a menedzsment, hogy mit tud a klímaváltozásról és a céges alaptevékenység környezetszennyező hatásáról.
A Világbank decemberben jelentette be, hogy fokozatosan kivonul az olaj- és földgázkitermelő projektek finanszírozásából. A Moody's megkezdte a klímaváltozásból eredő kockázatok figyelembe vételét az árvízveszélynek kitett városok és megyék hitelminősítésénél.

fotó: Flickr/Mike Mozart

Nyernek a környezettudatos vállalatok

Michael Bloomberg úgy gondolja, hogy a nagybefektetőknél már világos igény, hogy különbséget akarnak tenni a környezeti hatásra odafigyelő és az ökológiai kockázatokat tudatosan kezelő cégek, valamint az ezzel nem foglalkozó vállalatok között. A piac, vagyis a befektetők összessége mindig a kockázatoktól tart, ezeket akarja beárazni. Ha a környezettudatos cégek tevékenysége és a kockázataik kalkulálhatósága elnyeri az invesztorok tetszését, hosszabb távon a zöld alapelvek alkalamzása kifizetődik, mert többet fog érni a részvényük és nagyobb lesz a piaci kapitalizációja az ilyen cégeknek.

A pénzpiacok zöldülése azért is fontos, mert egy jelentés a közelmúltban egyértelművé tette, hogy rendkívül nehéz lesz betartani a párizsi klímaegyezmény által kitűzött célt, vagyis 2 Celsius fokban maximálni a globális felmelegedést az ipari forradalom előtti klímához képest - akár bent marad az Egyesült Államok a megállapodásban, akár kilép a paktumból.

(Bloomberg, Business Insider)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo