Több pénzt ad megújuló energiákra a Világbank

Közeledik a novemberi Klímacsúcs, melyet Mexikóban rendeznek meg. Tavaly a klímaegyezményt Koppenhágában nemcsak az emisszió-csökkentések mértékére vonatkozó egyetértés hiánya akasztotta meg. A klímaváltozás kárát érző szegény országok környezetvédelmi programjainak finanszírozási problémái is meghiúsították az egyezséget: fejlett világ ugyanis vonakodik állni a cechet. Milyen kompromisszumos esélyekkel indul neki a nemzetközi közösség az újabb fordulónak?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2012-ben lejáró kiotói egyezmény helyére lépő megállapodásnak tartalmaznia kell(ene) a pénzügyi hátteret a harmadik világ klímavédelmére. Ennek sarokköve az erdőirtás megfékezése, vagyis pénzbeli jutalom biztosítása minden egyes ki nem vágott fáért.

A szegény országok klímavédelmének céljából Koppenhágában 30 milliárd dolláros összeget szavaztak meg három éves időszakra (2010-2012). Kathy Sierra, a Világbank fenntartható fejlődésért felelős alelnöke a Reutersnek nemrég optimizmusát villantotta meg. A hamarosan leköszönő tisztségviselő a nyugati világ államainak részéről erősödő elszántságot érzékelt a klímafinanszírozás megoldására, a növekvő költségvetési deficitek ellenére is. 

Víz- és napenergiára fókuszálnak

Azt azonban ő is kemény diónak tartja, hogy 2020-re évi 100 milliárd dollárra növeljék a szegény országoknak elkülönített juttatást.

A Világbank eközben bővíti a "tiszta energiákra" fordítandó keretét -mely idén 3,8 milliárd dollárt tesz ki-, és hamarosan szakértőt szerződtet a "zöld energia" ügyletek átlátására. A bank előtérben részesíti majd a napenergia, valamint a kis- és közepes méretű vízenergia-projekteket.

A Világbankot jelölték ki, hogy menedzselje a pénzt adó tagországok hozzájárulásaiból a Tiszta Technológia Alapot, ám itt áprilisban összerúgták a port az adakozó államok, mivel a bank széntüzelésű erőműre is adott támogatást: 3,75 milliárd dolláros kölcsönt nyújtott egy ilyen dél-afrikai erőműnek, ebből lett a patália a Világbank tulajdonosi körében. A pénzintézet indoklása az volt, hogy a világ első számú szegénység-ellenes bankjaként a fejlesztési programok élveznek prioritást, ezért nem zárhatják ki a szén-alapú projekteket a támogatási körből, mindössze annyit tehetnek, hogy nem növelik az eddig ilyen vállalkozásoknak jutatott kölcsönök volumenét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo