A befektetők lelkesebbek, mint a gazdag országok

A nemzetközi befektetői közösségben egyre nagyobb az érdeklődés és a hajlandóság, hogy a szegény országokban fektessen pénzt klímaváltozással kapcsolatos projektekbe. Erre a piaci igényre reagált több mint egy éve a Világbank a "zöldkötvény" kibocsátásával. Nemrég a harmadik kibocsátás történt a fejlesztési hitelekre szakosodott szervezetnél, egymilliárdra növelve e kötvényfajta teljes bevételét. De ez még mindig csepp a tengerben, sokkal több pénz kellene a klímaharcra a harmadik világban. A koppenhágai egyezmény értelmében e célra 30 milliárd folyósítását vállalták a gazdag országok. De késlekednek ígéretük betartásával.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kötvény eszköz arra, hogy pénzt szerezzen a Világbank éghajlat-változási programjának kivitelezéséhez, melyet a Strategic Framework for Development and Climate Change kezdeményezése keretében hajt végre. E program magában foglalja a klímaváltozás megakadályozására (mitigation) és a természeti folyamatokban bekövetkező változásokhoz való alkalmazkodásra (adaptation) irányuló lépéseket is a tagországokban.

Zöld kötvény
Érteklése: Aaa/AAA
Nagyobb a megtérülése, mint az államkötvényeknek
A befolyó pénzt az alacsony karbon-tartalmú gazdasági tevékenységek támogatására fordítják az elmaradott országokban, valamint a szegénység felszámolására
Klímaváltozással kapcsolatos megelőzési és adaptálódási projektek egyaránt e program illetékességébe tartoznak
Az első kötvénycsomagot a svéd korona árfolyamával jegyezték, éves garantált kamata 0,25 %-kal magasabb a svéd államkötvényekénél, éves hozama 3,15 %

Újít a Világbank

A Világbank - hivatalos nevén az IBRD - 60 éve bocsát ki kötvényeket, de 2008 novemberében indult zöld kezdeményezése az első példa arra, hogy kifejezetten egyik programja számára bocsát ki kötvényt. A konstrukció állami szervezetek és magánbefektetők által egyaránt jegyezhető, az eddigi gyakorlat azt mutatja, hogy elsősorban az etikus befektetés elvét zászlajukra tűző intézményi befektetési alapok és a nyugdíjalapok harapták rá a termékre, valamint kisebb részben vagyonos egyéni befektetők.

Az Észak-Európát lefedő, 5 millió magán és 400 000 céges ügyféllel rendelkező SEB svéd pénzintézet és a Világbank közösen bocsátották ki a zöld kötvényt, s az első hullámban, 2009 januárjára együttesen mintegy 350 millió dollárt szereztek számos skandináv intézményi befektetőtől. Az ENSZ nyugdíjalapja szintén befektetett, s ezt követően a második kibocsátásban is résztvett: tavaly áprilisban ennek köszönhetően újabb 300 millió dolláros bevételről adtak hírt, amely a kaliforniai tanárok nyugdíjalapjától és hasonló svéd alapoktól folyt be. E kibocsátást a Credit Suisse-szel együttműködésben végezték.

A 186 tagországot tömörítő Világbank legújabb, harmadik kötvény-kibocsátása 500 millió dollárt eredményezett. 2010 márciusára a neves pénzügyi szervezet ily módon befolyt zöld-kerete egymilliárd dollár fölé emelkedett.

A Világbank képviselői örömüket fejezték ki, hogy a befektetők döntései arról tanúskodnak, megértették a szegény országok fejlődése és a klímaváltozás elválaszthatatlan egymástól, mindkettő hat egymásra. Ugyanakkor a World Resources Institute felhívta a figyelmet arra, a gazdag országok 30 milliárd dolláros vállalását a klímaváltozás megfékezésére a szegény országokban, amire a koppenhágai egyezmény jegyében kötelezték magukat és ami a 2010-2013 közötti időszakra vonatkozik, még mindig nem fizették be maradéktalanul...

Mire fordítják a pénzt?
Megelőzési projektek:
  • Erőművek átalakítása alacsonyabb üvegházgáz-kibocsátásra
  • Nap- és szélerőművek kivitelezése
  • Hatékonyság növelése a közlekedésben, beleértve a hibrid-járműveket és a tömegközlekedést
  • K+F tevékenység olyan technológiák kivitelezésére, melyek kisebb üvegházgáz-emisszióhoz vezetnek
  • A hulladékból erjedő gázok (metán-emisszió) kezelése és környezetbarát hulladéktárolás kialakítása
  • CO2-csökkentés erdőirtás megakadályozásával, valamint erdőtelepítéssel
Adaptációs projektek:
  • Árvíz-megelőzés, vízelvezetés
  • Élelem-biztonság, szárazságtűrő növényfajták nemesítése
  • Fenntartható erdőgazdálkodás

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo