Napenergia: leálló állami támogatások?

Sokat árt a megújulók renoméjának és piacképességébe vetett hitnek az amerikai napenergia-eszközgyártó óriás, a Solyndra csődje, mely felélte az amerikai államtól kapott 535 millió dolláros kölcsönt. Hasonló európai gikszerek várhatók?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Obama-adminisztráció összesen 16 milliárd dollár értékben nyújtott államilag garantált kölcsönt, adókedvezményt és támogatást a megújulók iparágának. Az első kedvezményezett az egymilliárd dolláros kockázati tőkével feltöltött Solyndra volt. Obama meg is látogatta a vállalat gyárát.

Februárban a cég hitelállományának átszervezésekor egy befektető alap 75 millió dollárját előrébb sorolták a csőd-tervben, mint az állami támogatást. Mint kiderült, az alap egy olyan befektetőé, aki Obama elnöki kampányának egyik fő támogatója volt. Amikor ebből kipattant a botrány, a republikánusok részrehajló protekciót emlegettek. A támogatási program minisztériumi felelőse megvédte a februári döntést (mondván számos ügyvéd átnézte az alkut), ám a minap lemondott posztjáról (a hivatalos indoklás szerint azért, mert osztálya már szétosztotta az összes támogatást).


Sok országra kihathat az amerikai botrány
Fotó: sxc

A washingtoni Képviselőházban nyolc hónapon át folyt vizsgálat, az FBI szeptemberben végigkutatta a társaság székházát. Az eset hátszelet adott azon (republikánus párti) hangoknak, melyek ellenzik, hogy a megújulókat kormánypénzekkel támogassák. Mivel a program decemberben lejár, folytatása kérdésessé vált. A malőr rontja a zöld energiák esélyeit a 2012-es elnökválasztási kampányban: azután, hogy ily módon elveszett az adófizetők pénze, nehezebben fogja bármely jelölt zászlajára tűzni a megújulók ügyét.

Ha az új technológiát használó és továbbfejlesztő cégek bebuknak, van-e remény a napenergia számára, melynek hasznosítása drágább, mint a széntüzeléses erőművekben előállított villamos áram, vagy az olajból és földgázból nyert energia?

Obamáék klikkje azzal védekezik, hogy bizonyos kockázatok és kudarcok várhatók voltak, a program elég széleskörű, hogy ez is része legyen; s szerintük azzal, hogy a republikánusok a kormány kivonulását szorgalmazzák a szektorból, mindössze azt érik el, hogy Kínába hajtják az ágazatot, ahol kedvezőbb tőkeszerzési lehetőségekkel és olcsóbban működhetnek a piaci szereplők.

A szektor élén európai (főként dán, spanyol) és kínai cégek szerepelnek. Az amerikai Westingshouse Solar például jövőre becsüli, hogy nyereségessé válik, miután évek óta veszteséget termel.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo