A napelemek a fotonok energiáját elnyelve állítanak elő elektromos áramot. A forgalomban lévő, szilícium-alapú elemek, melynek félvezető anyaga a fotonokból nyeri az energiát, és elektronokká alakítja, nem képes az energetikailag értékesebb "kék fotont" hasznosítani, ezek energiájának nagy része hőként elveszik. Mivel ezek a hagyományos napelemek nem képesek a különböző színű fény minden energiáját hasznosítani, az felületüket érő fénymennyiség 34 százalékánál többet nem tudnak árammá alakítani. A hagyományos, kereskedelmi forgalomban lévő napelemek kapacitásával szemben az új találmány a napsugarak energiájának 44 százalékát képesek elektromos energiaként hasznosítani, nyilatkozták a tudósok a NanoLetters című szaklapnak.
Bő másfél évtizede léteznek úgynevezett "hibrid" cellák, amelyek elnyelik a vörös fényt és haszbosítják a kék tartomány extra energiáját is. A bejelentett újdonság is ilyen. Sajátossága, hogy olyan eljáráson alapul (singlet-exciton fúzió), melynek eredményeként minden egyes fotonból két elektront nyernek vele, mondta Bruno Ehrler a találmányt bemutató tanulmány egyik szerzője a Reutersnek.
A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportjának innovációjának piaci lehetőségeit az Eight19 nevű cég készül kiaknázni. A tudósok lehetségesnek tartják, hogy olcsóbb lesz a gyártása, mint a szilícium-napelemeké. Mivel azonban a naperőművek telepítési költségeinek jelentős része a föld, a munka és az eszközök, még kétséges, hogy összességében mennyivel válik gazdaságosabbá.