Klímablog cikkei
Klímablog cikkei
"Itt kritikus a helyzet, ott apad"
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében megkezdődött az apadás, a Sajón, a Hernádon és a Tarnán az árhullám fokozatosan az alsóbb folyószakaszok felé húzódik. A Zagyván és a Bódván továbbra is kritikus a helyzet.
Sok helyen nem még volt ilyen magas a vízállás
Minden idők eddigi legnagyobb vízszintjét elérő és meghaladó áradás van a Sajón, a Bódván, a Hernádon, a Zagyván, a Tarnán és az Ipolyon. Rendkívüli készültségi fokozatot kellett bevezetni a Sajón és a Hernádon, a Zagyván, Tarnán és a Takta folyón pedig III. fokú a készültség - ismertette ma Kóthay László vízügyi szakállamtitkár az Országos Műszaki Irányító Törzs központjában.
A fiatalok és a nők a legaktívabbak...
Bekapcsolódott az új generáció a szelektív hulladékgyűjtésbe. Az elmúlt két év alatt 35 százalékról 50 százalékra nőtt a szelektív hulladékgyűjtésben aktívan résztvevő 18-29 éves, jellemzően közép vagy felsőfokú végzettségű fiatalok aránya, de sajnos még az új szelektálókkal együtt is mindössze minden második lakos, legnagyobb arányban a nők gyűjtik anyaguk szerint különválogatva a csomagolási hulladékokat, derül ki az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. 2010-es lakossági felméréséből.
Megindult a globális verseny a lítium-lelőhelyekért
Az elektromos autók is a földből "táplálkoznak", nemcsak karosszériájukhoz kell felhasználni ásványokat, de akkumulátoraikhoz is. Ezeknek legfontosabb alkotóeleme a lítium. Megindult a globális verseny a lítium-lelőhelyek lefoglalásért. Elemzők az igények 40-50 százalékos növekedésével számolnak 5 éves távlatban. Az iparág volumene elérheti az egymilliárd dollárt - ez persze meg sem közelíti a réz- vagy aranybányászat szintjét.
A karbantartás hiánya sok balesetet okoz
A Mexikói-öbölben lévő olajfúró állomás meghibásodása miatt ismét a figyelem homlokterébe került a munkahelyi biztonság kérdése. Néhány európai államban a munkahelyi balesetek mintegy 20 százaléka karbantartás elmulasztásához vagy nem megfelelő elvégzéséhez köthető. Számos iparágban pedig a balesetek több mint 50 százaléka összefüggésbe hozható a karbantartással.
Testközelben a megújuló energia Budapesten
2010. május 27-29. között negyedik alkalommal nyílik meg a RENEXPO® Central Europe, a közép-európai régió legnagyobb megújulóenergia-ipari kiállítása és vására a kőbányai Vásárvárosban, 3500 négyzetméteren. A háromnapos kiállítás és kongresszus a helyben megtermelt zöldenergia felhasználására és betáplálására, valamint az innovatív, például hidrogéncella alapú technológiákkal és az intelligens hálózati modellekkel kapcsolatos ismeretek megosztására fókuszál.
Ötmilliárd eurós adócsalásra használták a kvótákat!
Ötmilliárd euró értékben károsították meg az uniós övezetet a CO2-kvótakereskedelemmel visszaélő adócsalók, állította már decemberben az Europol. Az elmúlt másfél évben 11 országban folyt ilyen illegális üzleti gyakorlat. Az ügyben jó ideje már folyamatosan tartottak házkutatásokat, a napokban pedig letartóztatási hullám söpört végig Európán. Eddig több tucatnyi személyt vettek őrizetbe.
"Messze van, nincs értelme, ráadásul még körülményes is"
Bár a lakosság 96 százaléka hallott már a szelektív hulladékgyűjtésről, még mindig 30 százalék azoknak az aránya, akik bár megtehetnék, mégsem válogatják az otthoni szemetet. Jelenleg a lakosság 54 százaléka gyűjt szelektíven - derül ki abból a kutatásból amit az ÖKO-Pannon megbízásából a TNS Hungária végzett el.
Bizalmi válság: nincs pénz a klíma-segélyalapra
A klímaváltozástól szenvedő elmaradott országok tiltakoznak, mondván a koppenhágai egyezményben szavatolt alap büdzséje nem tartalmaz új pénzeket, jelentette a Reuters. A források tehát nem bővülnek, mindössze más segélyszervezetektől vonnak el és csoportosítanak át dollármilliárdokat, vélik az érintettek. Folytatódik a bizalmi válság a szegény és gazdag országok között klíma-ügyben.
Hoki: veszélyben az élettere
Az emberek többsége soha nem hallotta a hoki hal nevét. Úgy talán ismerősebb, hogy kék gránátoshal? Talán így sem. Csak akkor került a hírekbe, amikor a halipari cégek "túlhalászata" miatt elvesztette imázsát, mint a "fenntartható halászat" kopoltyús sztárja. Uszonya helyett a nevét övező fényes glóriától vált meg. A mirelit hal-rudacskákba és a hamburgerekbe ez a Csendes-óceáni halfaj is gyakran bekerül a World Wildlife Fund sorozatos tiltakozása ellenére. Ha betiltják vagy korlátozzák halászatukat, nagy kereskedelmi érdekek kerülnek veszélybe. Egyelőre viszont e halfaj fennmaradása van veszélyben.
Bírósági hiba akadályozta az Energia Klub adatkérelmi pereit
Nem adatvédelem, hanem adatkérelem a két per tárgya. Az egyik atomerőmű-bővítéssel, a másik energiaárakat is érintő kereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos. Az energiaügyekben kizárják a nyilvánosságot, véli az Energia Klub, s az egész magyar gazdaságot, társadalomat érintő kérdésekre jogi úton kíván válaszokat kapni.
Már létezik öko-várostérkép is!
San Francisco és Amszterdam környezetvédelmi vetélkedésbe kezdett az interneten, hogy melyikük a leginkább természetbarát metropolisz: az interneten "ökotérképpel" bizonyítják zöld várospolitikájuk hatékonyságát.
Zajosabb óceánok: beleőrülnek a delfinek és a bálnák?
A klímaváltozás kifejezés már eleve rosszul hangzik, de egyes tengeri fajoknak még roszabbul fog hangzani - a szó szoros értelmében. A savasodás lehetővé teszi, hogy a hang hatékonyabban terjedjen a víz mélyén: 70 százalékkal nagyobb távot lesz képes megtenni. A bór ionok az alacsony frekvenciájú hangokat nyelik el, ám a savasodással csökken a számuk, így a hangnak könnyebb terjednie.
Zöldőrség: "Szólj rá apádra, ha nem vigyáz a világra!”
Elindult a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) közös, Európai Uniós támogatással megvalósuló környezet- és energiatudatosságra nevelő komplex programja. A kampány szlogenje is ékesen jelzi, hogy a környezettudatosság is része a generációs szakadéknak, s a szaktárcák számítanak a fogékonyabb fiatalok részvételére, hogy nyomást gyakoroljanak szüleikre.
Ítéletidő Rióban
A természet felborult egyensúlyának újabb jele a Brazíliában tapasztalt heves esőzés: a múlt hét folyamán kiáradtak a folyók és hegyoldalak mozdultak el, omlottak a mélybe. A szűnni nem akaró zivatar következtében házakat és utcákat temettek maguk alá a sárlavinák. Az áldozatok száma az eddigi közlések szerint eléri a 212-t. Egy nap alatt töbszöröse esett az egész áprilisra esedékes csapadékmennyiségnek.
Zöld fővárosokat keres az EU
Eddig kulturális fővárosokat talált magának az Európai Unió - idén Pécs viseli e titulust Essennel és Isztambullal együtt -, a jövőben azonban a Zöld Főváros és a Biodiverzitás Fővárosa címekért is versenyezhetnek az Unió, s így Magyarország városai. Utóbbi címet kis települések is megszerezhetik.
A befektetők lelkesebbek, mint a gazdag országok
A nemzetközi befektetői közösségben egyre nagyobb az érdeklődés és a hajlandóság, hogy a szegény országokban fektessen pénzt klímaváltozással kapcsolatos projektekbe. Erre a piaci igényre reagált több mint egy éve a Világbank a "zöldkötvény" kibocsátásával. Nemrég a harmadik kibocsátás történt a fejlesztési hitelekre szakosodott szervezetnél, egymilliárdra növelve e kötvényfajta teljes bevételét. De ez még mindig csepp a tengerben, sokkal több pénz kellene a klímaharcra a harmadik világban. A koppenhágai egyezmény értelmében e célra 30 milliárd folyósítását vállalták a gazdag országok. De késlekednek ígéretük betartásával.
Mérhető a fenntartható fejlődés?
Neves előadók részvételével nemzetközi konferenciát tartottak Budapesten, hogy áttekintsék a fenntartható fejlődés mérhetőségének lehetőségeit és kihívásait. Az Europrosperitas 2010 Alapítvány rendezvényén az előadások fő célja az volt, hogy gyakorlatias, hatékonyan alkalmazható ismereteket, "know-how"- t nyújtsanak nemzetgazdasági, települési és vállalati vezetőknek, akik a fenntartható fejlődés követelményeihez mérhető módon óhajtanak felzárkózni.
Nem éri meg ásványvizet venni?
Nagyságrendekkel több ivóvizet használunk fel testünk táplálására, mint amennyivel akár megközelítőleg is tisztában lennénk. Természetesen nemcsak arról a mennyiségről van szó, amit megiszunk, hanem amit az élelmiszerek előállítására fordít az emberi civilizáció ipari szinten. Egy kilogramm kristálycukor előállításához például 1047 liter, egy csomag kutyaeledel legyártásához 14 800 liter vizet fogyasztanak el!
Bioalga-üzem létesülhet Magyarországon
Korunk nagy technológiai kihívása megtalálni azokat a megújuló energiahordozókat, amelyekből a leghatékonyabban állítható elő bioüzemanyag. Több "fronton" is folyik kutatás, lehetséges, hogy a bioalga lesz az egyik befutó. Algakutatási centrum és Európában újszerű bioalga üzem létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot nemrég a Green Capital, a Győri Szeszgyár és az INTELCOM Mérnöki Kft.
A választások áldozata lett a szén-dioxid adó
A francia kormánypárt népszerű(tlen)ségét orvosolva az első dolog, amit a kormány kiiktatott politikai csomagjából a választási vereségek utáni napokban, a CO2-adó volt. A hivatalos indok szerint addig nem vezetik be az új adóformát, amíg nincs egyetértés róla uniós szinten, indokolta a változtatást Francois Fillon miniszterelnök. Környezetvédő csoportok populista engedménynek ítélték a döntést: rövid távú érdekeket helyeznek a hosszú távú szempontok elé.
Mit ér a katolikus gazdaságetika?
A Sapientia Szerzetesi és Hittudományi Főiskola "Keresztény társadalmi elvek a gazdaságban" címmel szakirányú közgazdasági továbbképzést indít 4 szemeszteres, levelező oktatás keretében. A képzés a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi karával és római Pápai Szent Tamás Egyetemmel (Angelicum) együttműködésben valósul meg.
Kapcsold le a villanyt, és ültess még fát!
A Föld órája eseményhez csatlakozva a Klíma Klub ismét meghirdeti a tavaly nagy sikert aratott „Ültess fát, legyen saját fád a klímaerdőben" elnevezésű programját!
Idén a Paksi Atomerőmű nyert
2010. március 26-án vehették át a XVIII. Magyar Innovációs Nagydíj elismeréseit a díjazottak, az Országházban. A beérkező 35 nevezés közül a bizottság 7 pályázatot innovációs díjban, míg további 6 innovációs teljesítményt kiemelt elismerésben részesített.
Összevesztek a Világbanknál a klímaváltozás miatt
A Világbank két legnagyobb tagja, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azzal fenyegetőzik, hogy visszavonja 3,75 milliárd dolláros támogatását, amennyiben a szervezet kölcsönt nyújt Dél-Afrikának széntüzelésű erőművek építésére. A két ország szerint megengedhetetlen, hogy az éghajlatváltozás korában ilyen projektre kaphasson világbanki segélyt bármely állam a világban.
Üzemanyagot napraforgóból!
10,5 millió dolláros büdzséjű, új kutatási program foglalkozik a napraforgók géntérképével. A Van Gogh által művészi halhatatlanságba repített, sárga szirmú növények sokkal többre képesek, mint a ropogtatnivaló "szotyi" produkálására. Elvégre a napraforgó-növénycsalád 24 000 különféle fajból áll.
Évente 40 millió tonna elektronikai hulladékot dobnak ki
A leselejtezett elektronikai készülékek száma rohamosan nő. Az elkövetkező évtizedben a fejlődő országokban keletkezik majd a legtöbb számítástechnikai hulladék. Indiában például 2020-ra ötször annyit fognak kidobni belőlük, mint 2007-ben, állapította meg az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) jelentése.
10 százalékot spórolhatnánk üzemanyagfogyasztásunkon
A volt amerikai alelnök, a Nobel békedíjas Al Gore Generation Investment Management nevű alapja 10 millió dollárt fektet az útfigyelő rendszert menedzselő GreenRoad-ba. Ezzel társbefektetője lett Sir Richard Bransonnak, aki a Virgin Green Fundon keresztül pénzeli a vállalkozást. A GreenRoad nemcsak a vezetésbiztonságot javítja, de az üzemanyag-takarékosságot is elősegíti.
Megmentik a világ ivóvízkészletének 20 százalékát
A Nagy-Tavak a világ friss vízkészletének 20 százalékát foglalja magában. Az Obama-adminisztráció ambiciózus stratégiát dolgozott ki az Egyesült Államok és Kanada határán lévő tavak megmentésére. A 2 milliárd dolláros programcsomag száz éves természetkárosításra és hanyagságra tenne pontot.
Fullasztó szmog terjed Ázsiából
Miközben az év elején a koppenhágai vállalások konkretizálására irányult a figyelem, hogy az egyes országok hány százalékos emisszió-csökkentést vállalnak, kevés szó esett egy egyre erősebb ázsiai légköri jelenségről: szmog gomolyog a távol-keletről szerteszét. A szmog messzire képes utazni és nem ismer országhatárokat.
Lemond a bioüzemanyagokról az EU?
"Az autókban felhasznált bioetanolnak és más zöld üzemanyagoknak szándékolatlan mellékhatásai lehetnek a trópusi őserdőkre és vizes területekre nézve", állítják az EU új jelentései. Még nem világos, ebből hivatalos állásfoglaláshoz is eljut-e az Európai Bizottság, és az pontosan hogyan érintené-e a lehetséges bioetanol-támogatásokat?
Külföldre helyezik az üvegházgáz-emissziót: új outsourcing
A fejlődő országok kedvezőbb költségszintjét tartja a szakirodalom az outsourcing elsődleges okának, ám a földrajzi elhelyezkedés ugyancsak szerepet játszik benne. A fogyasztás és a gyártás helyének szándékos elválasztását ritkábban tárgyalja a szakirodalom. Napjainkban az üvegházgáz-kibocsátást próbálják ily módon minél messzebbre helyezni.
Légkör: az olvadó jég veszélyesebb, mint a gyártelepek?
A klímaváltozásról szóló olvasmányok gyakran emlékeztetnek rá, hogy a civilizált világ ipari tevékenysége mellett vannak természeti folyamatok, amelyek szintén nagy kibocsátók. Ilyen a globális felmelegedés miatt megolvadó szárazföldi jégtakaró a sarki égövben, valamint a tajgákon, amely fagyott halmazállapotát elveszítve metánt ereszt magából a légkörbe. A metán nagyságrendekkel veszélyesebb, mint a széndioxid. De mikor is kezdődött a folyamat?
Amikor Istenben bíznak a kommunisták
Miután az orosz-ukrán vita és a földgázvezeték elzárása sokkolta Európát, Amerika pedig a közel-keleti olajba mártódott bele könyékig az iraki háborúval, a nemzetállamok mára világszerte rádöbbentek az energia-autonómia fontosságára: az egyben a nemzeti szuverenitás megőrzésének eszköze. Átrendeződik az energia-beszerzési politika, átalakulóban a világ fosszilis energia-térképe. Nem kivétel ez alól Dél-Amerika sem. Erősödik a földgázverseny a latin-amerikai országok között.
Emisszió-csökkentés: trükköznek az országok!
A múlt héten beszámoltunk róla, hogy a sokáig kiváró Kína és India is csatlakozott a koppenhágai klímaegyezményhez. Az ENSZ közben egy tudományos vizsgálatra hivatkozva kijelentette, hogy az egyes államok önkéntes vállalásai az emisszió-csökkentés terén sem lesznek elegendők az éghajlatváltozás megállításához. Nézzük meg, pontosan mit vállaltak a világ országai? Itt is megfigyelhető a diplomáciában használt eufemisztikus, tompító nyelvezet: sokan megpróbálják elkendőzni, hogy valójában alig vállaltak valamit.
Kedvez a válság a zöldeknek
Spekuláció folyik ugyan az Egyesült Államokban, de nem nyerészkedés céljából, hanem zöld érdekek mentén. A New York Times felfigyelt az elmúlt hónapokban kialakult trendre: környezetvédő csoportok dollármilliós nagyságrendben vásárolnak fel erdőket, ahova lakóparkokat építettek volna. A mélybe zuhant ingatlan- és telekárak kedveznek a természet óvásának.
Az EU aggódik: joghézagot játszik ki a minisztérium
A napokban 2 millió "használt" emissziós kvóta eladását jelentette be a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium egy kvótakereskedelmi ügynökségnek, amely "valószínűleg" Japánnak értékesíti azokat. Az ügylet hírére aggályainak adott hangot az EU emisszió-kereskedelmi hivatala, jelentette a Reuters. Az EU-ban elsőként játszik ki egy joghézagot a minisztérium?
Hogyan lesznek érthetőbbek energiaszámláink?
Mind a fogyasztók, mind az energiaszektor érdekeit szolgálja, ha érthetőbbek lesznek a számlák - hangzott el a Herczog Edit EP-képviselő által szervezett közmeghallgatáson pénteken. Az itt összegyűlt ajánlások bekerülnek abba a javaslatcsomagba, amelyhez a szocialista képviselő 369 EP-képviselő aláírását kívánja összegyűjteni, hogy a Bizottság érdemben foglalkozzon a kérdéssel.
Nem elegendők a koppenhágai vállalások...
A globális klímaegyezményben foglalt üvegházgáz-kibocsátási értékek arra vannak kihegyezve, hogy 2050-re nagyjából vissza tudják állítani a földi légkör hőmérsékletét az ipari forradalom előtti szintre: azt csak 2 Celsius fokkal haladhatja meg. De az ENSZ tudósokra hivatkozva jelezte: a koppenhágai egyezményhez csatlakozó országok eddig deklarált vállalásai az emisszió-csökkentésben nem lesznek elegendők arra, hogy a klímát ilyen mértékben tudjuk megvédeni, s a felmelegedést megfékezni.
Hol adhatjuk le az azbesztet tartalmazó anyagokat?
Egy korábbi ipari korszak maradványa az azbeszt. Ártalmas maradványa. Az élet számos területén használták hő-, tűz- és lúg- és saválló volta, valamint elektromos szigetelő tulajdonságai miatt. Előfordul az építőiparban, tűz-, hő- és zajvédelem terén, szigetelésben, tömítésben, palatetőkben, a járműiparban pedig fékbetétekben és kuplungtárcsákban. Használata a 70-es évekig volt jelentős. Aztán betiltották. De ha már nincs rá szükség, hol adhatjuk le ezt az emberi egészégre káros anyagot? Ennek járt utána a szelektiv.hu.
Káros a környezetre Obama bioüzemanyag-programja?
Vajon stratégiailag bakot lőtt az Obama-adminisztráció azzal, hogy hosszú távon a bioetanol-előállítás növelése mellett tette le a voksát februárban? Az amerikai környezetvédelmi hatóság (EPA) új szabályozásai a gyártási volumen növelését célozzák meg és teszik lehetővé: még több kukorica és más magvas termény kerül az üzemanyagtankba a konyha helyett. Környezetvédő csoportok azonban az amerikai termőföld egyoldalú kimerítésétől és a légszennyezés növekedésétől tartanak, jelentette a Reuters.
"Van még pár nyomtatvány? Kell WC-papír!"
A bürokrácia okirat-igényeivel küzdve ugye sokszor morogtuk már bosszúsan, hogy a hivatal "kitörölheti vele..."! Ezentúl szó szerint értendő a mondás: az irodai papírok újrahasznosítása is beindul, s egy új masina segítségével WC-papír készül belőlük, számolt be róla a szelektiv.hu.
A hadsereget is bevetik a klímaharcban
A klímaváltozás elleni harc a hadsereget is eléri, de az nem fegyveres beavatkozással vesz részt: a jordán kormány bejelentette, hogy katonaságának infrastruktúráját környezetkímélő megoldásokkal modernizálja 2020-ra. Közben az amerikai hadsereg is lépéseket tett, hogy beszállítói zöldebb megoldásokkal szolgáljanak.
Másfél milliós állami támogatás elektromos autót vásárlóknak
Jövő évtől kezdve a londoni kormány maximum 5000 fontot, vagyis 1,4 millió forintnak megfelelő összeget kínál bármely brit állampolgárnak, aki elektromos autót vesz. Ezzel a kormány a jármű vételárának 25 százalékát állja, jelenti a Reuters.
55 emberéletet követelt a hétvégi hurrikán Európa-szerte
Míg nálunk derült volt az idő, pusztító erejű trópusi ciklon söpört végig Nyugat-Európán a hétvégén. Franciaországban 45 ember esett az ítéletidő áldozatául, a halálesetek száma eléri az ötvenötöt. A 200 kilométer/órás sebességű szélfúvás természetes "lakhelyétől", az óceántól elindulva messze behatolt a szárazföldre, s egészen Párizsig eljutott.
Az elektromos autó lehet a karácsonyi szezon slágere
Drágák az elektromos autók és az akkumulátor-utántöltő felszerelések, Washington mégis dollár százmilliókra rúgó kölcsönöket nyújt e gépjárművek előállítóinak. A karácsonyi vásárlási szezonban erőre kaphat az új típusú kocsik térhódítása: az év végén dobják ugyanis piacra a Nissan Leaf és a Chevrolet Volt új szériáját. Az Egyesült Államokban megkezdődtek az előkészületek az autók megnövekedett energiaigényeinek kielégítésére.
Zöldülni próbál a New York-i divathét
Nem arról van szó, hogy a zöld lenne a következő szezon divatszíne. Hanem az ökotudatosság, a zöld gondolat tört be a sokszor felszínes és felesleges divathóbortokat teremtő iparágba. A szakmai közönségnek, újságíróknak és áruházi beszerzőknek tartott New York-i divatbemutatók hetét először kivitelezték karbon-semleges rendezvényként. De az átalakulás nem mentes a gikszerektől.
Itt az újabb tőzsdei lufi?
Egyre népszerűbbek befektetői körökben a környezetkímélő technológiákkal foglalkozó cégek. Világszerte sok ígéretes start up vállalkozást vásároltak fel szép pénzért az elmúlt hónapokban. Sokat közülük tőzsdére kívánnak vinni új tulajdonosaik. Egyes megfigyelők azonban újabb tőzsdelufitól tartanak, - tudósít a CNET News.