Az amerikai farmerek megkönnyebbültek, nem kaptak újabb környezetvédelmi megszorításokat a nyakukra, amely megnehezítené a bioetanol-alapanyagok termesztését. Éppen ellenkezőleg. Az Environmental Protection Agency előírása azt a vélekedést tükrözi, hogy a megújuló forrásokból származó üzemanyag még mindig "zöldebb", mint a nem megújuló, véges energiaforrásból (vagyis az olajkészletekből) előállított hagyományos üzemanyag. Nem ezen az állásponton vannak egyes tudósok.
Zöld aggodalmak
Az új szabályozás szakértők szerint elhárítja az akadályokat az elől, hogy a mezőgazdaság még több nitrogénnel telítse a levegőt. Ez az üvegházhatást okozó gáz vizsgálatok szerint veszélyesebb, mint a széndioxid. A nagyobb kukorica-földek (becslések szerint már most Magyarországgal megegyező nagyságú területen termesztik e növényt az USA-ban) a gyomirtó szerek és műtrágyák használatának exponenciális növekedéséhez vezet, melyek erodálják a földet. A mexikói öbölben lévő „halál-zónákat" már e folyamat végső következményének tudják be. A kukoricaföldekről odafolyó (vegyi anyagokkal telített) víz alacsony oxigéntartalmával tönkretette a tengeri élővilágot.
Egyes műtrágyák közvetlenül is kibocsátanak nitrogént a levegőbe, olyan mérgesgázokat hozva létre, amelyek 200-szor károsabbak, mint a CO2.
Az újonnan megszabott éves bioetanol-termelési volumenben (lásd a keretes listát) tulajdonképpen nincs semmi újdonság, a mezőgazdaság felpörgette ezt az üzletágat annyira, hogy 2015-re eleve képes legyen ennek elérésére. A sarkalatos pont az, hogy a kormány nem fogja vissza ezt a növekedést.
A bioüzemanyag-biznisz áthangolását is megcélozta a hatóság: nagyobb részt kell majd juttatni a nem élelmiszerszerű alapanyagoknak, mint amilyen a fatörmelék.
Az, hogy az EPA álláspontja a bioetanol javára dőlt a "közvetett földhasználat" nevű kalkulációs módszernek köszönhető, melyet a különböző üzemanyagok előállításával járó emissziók megállapítására használnak. A Baker Institute munkatársa, James Coan szerint azonban a bioetanol felmagasztalásáról szóló tudományos konszenzus idejétmúlt, mert ahogy idővel kiütköztek az etanol-előállítás környezeti ártalmai, nyilvánvalóvá vált, a bioüzemanyag glorifikálása helytelen. A nitrogén-dioxid (nitrous oxide) erős jelenléte a termelési folyamatban gyakorlatilag lejáratta az etanolt.
Egy 2007-es szabály megköveteli az új etanol-gyáraktól, hogy bioüzemanyaguk teljes életciklusa során 20 százalékkal kevesebb CO2-t bocsásson ki a levegőbe, mint a hagyományos üzemanyagok. Ez a cikkely azonban nem érinti az etanol-ipar nagy részét: a 2007. december 9-e előtt épült üzemek mentesülnek a hatálya alól.