Ötmilliárd eurós adócsalásra használták a kvótákat!

Ötmilliárd euró értékben károsították meg az uniós övezetet a CO2-kvótakereskedelemmel visszaélő adócsalók, állította már decemberben az Europol. Az elmúlt másfél évben 11 országban folyt ilyen illegális üzleti gyakorlat. Az ügyben jó ideje már folyamatosan tartottak házkutatásokat, a napokban pedig letartóztatási hullám söpört végig Európán. Eddig több tucatnyi személyt vettek őrizetbe.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A szemfüles csalók Angliában, Németországban, Spanyolországban, Hollandiában, Dániában, Portugáliában, Norvégiában, Belgiumban, Cipruson és a Cseh Köztársaságban követtek el visszaélést az üvegházgáz-kibocsátási kvóták kereskedelmében. Az illegális módszer a következőképp működött: a kvóta-vásárló az egyik EU-tagországból a másikba ÁFA-mentesen viszi át a kibocsátási engedélyeket, ahol eladja őket, ott azonban már ÁFA-val növelt áron. Az eladó tehát szép profitra tesz szert azzal, hogy "benyeli" az immár ÁFÁ-t is tartalmazó vételárat, és meglóg vele.

A kvóta-svindli összetettebb verzióját "körhinta csalásnak" hívták: ez esetben nem adják el egyből egy országban a kibocsátóknak az emissziós engedélyeket, hanem több cégen áramoltatják keresztül -e tranzakciók mindegyike ÁFA-köteles-, mire megejtik a végső tranzakciót. Ami lehet az is, hogy az emissziós engedély visszajut az eredeti eladóhoz! A jogtalan pénzszerzésnek e módja azért volt népszerű, mert állítólag nehéz bizonyítékot találni rá. Következésképp a gyanúsítottak ritkán végzik elítéltként.

Adórazzia

Egy ilyen körhintás pénzügyi hadművelet miatt 230 házkutatást tartottak Németországban áprilisban, jelentette a Bloomberg. Még olyan patinás pénzintézet, mint a Deutsche Bank is belekeveredett az ügybe. A bank hét alkalmazottját gyanúsítják a német hatóságok. Az ország gazdaságának okozott kár 180 millió euróra rúg. A német hatóságok három személyt tartoztattak le, egy ellen pedig elfogatóparancsot adtak ki.

Angliában már tavaly 9 személyre tettek bilincset kvóta-svindli miatt, de óvadék ellenében mindegyiküket szabadlábra helyezték. A New York Times információi szerint a felgöngyölt angliai csalások gazdag üzletemberek fényűző életmódját voltak hivatva finanszírozni, a befolyt összeget jachtokra és luxusautókra költötték, közel 63 millió dollár értékben.

Belgiumban januárban három külföldi állampolgárt tettek hűvösre, Spanyolországban márciusban 50 millió eurós adócsalád vádjával 9 embert tartóztattak le, a múlt hónapban pedig Angliában 21-en kerültek rács mögé és 81 helységet kutattak át. 50 személy ellen folytatnak nyomozást, jelentette a Reuters.

Egyes ügyekben nemzetközi összefogással folyt a nyomozás. A frankfurti ügyészség kérésére, több EU-tagállamban tartottak házkutatásokat, például Dániában és Finnországban. További házkutatásokra került sor Portugáliában, Csehországban és Cipruson. Norvégia -miután ott 5 személy ellen emeltek vádat- kijelentette, minden kvóta-tranzakciót átvizsgál.

Szigorították a szabályozást

A Reuters vizsgálata tavaly arra az eredményre jutott, hogy az EU-tagállamok határozatai, amelyekkel ilyesfajta csalásoknak próbálták elejét venni, leginkább arra voltak jók, hogy a szomszédos országba irányuljon a csalás.

A körmönfont gyakorlat létezése az illetékesek előtt sem volt titok. A holland pénzügyminiszter ezért már 2009 júliusában úgy határozott, az emissziós engedély vásárlásának ÁFA-kötelezettségét a (belföldi) vásárlóra róják ki, és nem az eladóra. Anglia és Franciaország -ugyancsak tavaly- kivonta az ÁFA-köteles tranzakciók sorából a kvóta-eladásokat, hogy ne élhessenek ily módon vissza vele. (Franciaországban ekkor már nyomozás folyt kvótákkal kapcsolatos adócsalási ügyben.) Legfelsőbb EU-szinten idén márciusban új direktívát fogadtak el, amely gyakorlatilag a holland mintát terjeszti ki az unió egész területére. Ezt azonban ratifikálniuk kell a tagországoknak, hogy életbe léphessen.

Online trükkök
Februárban a csalások egy másik hulláma is terítéken volt: online bűnözők illegálisan megpróbálták vállalatoktól ellopni az emissziós engedélyeiket és jogtalanul eladni. Márciusban magyar széndioxid-kibocsátási kvóták a párizsi BlueNext tőzsdén kötöttek ki, miután a zöld tárca néhány nappal korábban 1,7 milliárd forint értékben értékesítette azokat. A híradások arról szóltak, 7000 kvóta került a tőzsdére. Molnár József, a KvVM kabinetfőnöke azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy “hiba” történt, melynek oka, hogy a BlueNext egyik kereskedője szimplán nem kapcsolta be számítógépén aznap azt a rendszert, amely azonosítja a kvótákat. Az ügyhöz hozzátartozik, hogy a kvótákat nem nyilvánították pénzpiaci konstrukcióknak az EU-ban, ezért nem esnek olyan szigorú szabályozás alá, mint a derivatívák.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo