A választásokon súlyos vereséget szenvedett a francia elnök, Nicholas Sarkozy pártja, az UMP, adta hírül múlt héten a France 24 hírtelevízió. Sarkozy egyik dédelgetett terve volt az üzemanyagfogyasztásra kirótt CO2-adó, amelyet fontos fegyvernek tartott a globális felmelegedés elleni harcban. A Parlament elfogadta az új adószabályozást, de a legfelsőbb bíróság 48 órával a bevezetése előtt megvétózta arra hivatkozva, hogy a jogszabály éppen a legnagyobb légszennyezők számára hagy joghézagot.
A módosított változatot júliusra ígérte a kormány, de mivel más európai országok nem igyekeznek hasonló adó bevezetésével, a francia kormány nagy nyomás alá került a magánszektor és a lakosság részéről. A tervezet ellen elsősorban az ipari szereplők, a mezőgazdák és az autótulajdonosok tiltakoztak. Nemzetközi zöld szervezetek, mint a WWF és a Greenpeace visszatetszőnek találták, hogy Sarkozy, aki 2007-ben zöld programokról szóló ígéreteket is lobogtatott választási kampányában, most éppen a CO2-adót áldozza be saját és pártja népszerűségének növelése érdekében.
Régi szlogen: sérül tőle a versenyképesség
"Azokat a szabályozásokat kell támogatnunk, amelyek erősítik gazdaságunk versenyképességét", mondta Francois Fillon miniszterelnök a francia parlament ülésén, majd konkrétan megemlítette, hogy nem akarja, országa versenyképességben lemaradjon a németek mögött. A miniszterelnök sajtóközleménye ezután azt is hangsúlyozta, a jövőben minden fenntartható fejlődéssel kapcsolatos tervezetet és rendelkezést az iparra gyakorolt hatás szempontjából kell megvizsgálni. "A széndioxid-adóról más európai országokkal közösen akarunk dönteni". Ennek jegyében a francia kormány kezdeményezni kívánja a környezetvédelmi célú adónemek uniós szintű összehangolását az Európai Bizottságnál.
1,5 milliárd eurótól esnek el
A CO2-adó 2,15 milliárd dollárt hozott volna a francia államkincstárnak, s a kormány sietve igyekezett módosításokkal elhárítani a törvény előli akadályokat, melyeket a legfelsőbb bíróság döntése teremtett, jegyezte meg a Reuters. A francia állam költségvetési deficitje jelenleg a GDP 8 százalékánál áll.
A 41 éves környezetvédelmi miniszter asszony, Chantal Jouanno elítélte a "meghátrálást", amivel eltért a hagyományos protokolltól, miszerint francia kormánytag nem kritizálja saját kormányát. A francia gazdasági érdekképviselet, a Medef vezetője azonban „megkönnyebülését" fejezte ki a hír hallatán.