A tudósok már régóta tisztában vannak a jelenséggel, de az elmúlt hónapokban kezdtek konkrét számokat társítani hozzá. Egy több évtizede gyarapodó adatbázisra hivatkozva 29 százalékos "háttérózon" növekedést állapítottak meg az 1980-as évek óta. A "háttérózon" a föld légkörének alsó szférájában terjed: 1984 óta ez nyomja rá bélyegét (vagy inkább fullasztó hatását) Észak-Amerika nyári hónapjainak levegőjére.
A Nature nevű tudományos folyóiratban Owen R. Cooper, a University of Colorado munkatársa és kollégái norvégiai, franciaországi, kanadai méréseket alkalmaztak megállapításaik alátámasztására. Az adatokat többek közt légitársaságok, a NASA és az óceánkutató NOAA, és a National Center for Atmospheric Research, a Caltech és a University of Washington kutatóállomásai szolgáltatták.
Nyáron a szmog képes áthaladni a föld egyik féltekéjén és ez nagyban hozzájárul a levegő ózontartalmának növekedéséhez az USA-ban is. A Dél- és Kelet-Ázsiából érkező szmog mozgása a legnagyobb. A tudósok egyelőre nem tudták megállapítani, pontosan mennyi szmog kerül át így egyik földrészről a másikra.
Az amerikai űrkutatási szervezet, a NASA azonban műholdas képeket is nyilvánosságra hozott, amelyeken megfigyelhető az egyik ilyen vonulat, amely 2001 áprilisában Ázsiában kapott szelet és jutott messzire egy erős homokvihar alkalmával. Annyit azonban a mérések alapján biztosan tudnak, hogy 14 éve folyamatosan nő az átterjedő szmog volumene, de elképzelhető, hogy már 25 éve tart ez a tendencia.