A hadsereget is bevetik a klímaharcban

A klímaváltozás elleni harc a hadsereget is eléri, de az nem fegyveres beavatkozással vesz részt: a jordán kormány bejelentette, hogy katonaságának infrastruktúráját környezetkímélő megoldásokkal modernizálja 2020-ra. Közben az amerikai hadsereg is lépéseket tett, hogy beszállítói zöldebb megoldásokkal szolgáljanak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ammani vezetés energiahatékonyságot vezet be fegyveres alakulatainál. Az új előírás a járművek motorját érinti, különös tekintettel a régi gépkocsikra. Jordánia az első a világon, amely az energiahatékonyságot fegyveres erőinél is alkalmazza, nem csupán a közhivatalok létesítményeiben és az államigazgatási folyamatokban. A közel-keleti ország eme törekvése az ENSZ-nek leadott emisszió-csökkentési vállalások tételes ismertetésében bukkant fel. Más kormányok nem gondoltak effajta modernizálásra. A vállalásaikat közzétevő országok nagy része a magánszektorban és a nagy gázkibocsátó ágazatokban szükséges öko-tudatos változtatásokra koncentrált (főként a közlekedés, a mezőgazdaság, a gyáripar és az energiafelhasználás terén).

Ökológiai bakancsnyom

A világ második legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országa, az Egyesült Államok szintén lépéseket tett arra, hogy csökkentse hadserege ökológiai lábnyomát, pontosabban bakancsnyomát. Beszállítói, mint a Lockheed Martin vagy a Boeing azt állítják, hogy törekednek a tevékenységükkel járó emisszió csökkentésére. A Honeywell által gyártott szigetelő habarcs például Irakban 45 százalékkal csökkentette a légkondicionálók igénybevételét a sivatagi katonai sátrakban.  

A kevesebbet fogyasztó teherautók, tankok, hajók és repülők nemcsak a mérgesgáz-kibocsátást mérséklik, de katonai szempontból is kisebb kockázattal járnak, mert kevesebbszer kell üzemanyag-utánpótlást szállítani a veszélyes harci zónákba.

Furcsa módon Európában nem figyelhetők meg hasonló törekvések. Ezt biztonságpolitikai szakértők annak tudják be, hogy a "zöld mozgalom" köreiben a fegyverkezés eleve negatív dolognak számít, és nem akarják azzal legitimizálni, hogy zöldülésüket segítik.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo