A hadsereget is bevetik a klímaharcban

A klímaváltozás elleni harc a hadsereget is eléri, de az nem fegyveres beavatkozással vesz részt: a jordán kormány bejelentette, hogy katonaságának infrastruktúráját környezetkímélő megoldásokkal modernizálja 2020-ra. Közben az amerikai hadsereg is lépéseket tett, hogy beszállítói zöldebb megoldásokkal szolgáljanak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ammani vezetés energiahatékonyságot vezet be fegyveres alakulatainál. Az új előírás a járművek motorját érinti, különös tekintettel a régi gépkocsikra. Jordánia az első a világon, amely az energiahatékonyságot fegyveres erőinél is alkalmazza, nem csupán a közhivatalok létesítményeiben és az államigazgatási folyamatokban. A közel-keleti ország eme törekvése az ENSZ-nek leadott emisszió-csökkentési vállalások tételes ismertetésében bukkant fel. Más kormányok nem gondoltak effajta modernizálásra. A vállalásaikat közzétevő országok nagy része a magánszektorban és a nagy gázkibocsátó ágazatokban szükséges öko-tudatos változtatásokra koncentrált (főként a közlekedés, a mezőgazdaság, a gyáripar és az energiafelhasználás terén).

Ökológiai bakancsnyom

A világ második legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országa, az Egyesült Államok szintén lépéseket tett arra, hogy csökkentse hadserege ökológiai lábnyomát, pontosabban bakancsnyomát. Beszállítói, mint a Lockheed Martin vagy a Boeing azt állítják, hogy törekednek a tevékenységükkel járó emisszió csökkentésére. A Honeywell által gyártott szigetelő habarcs például Irakban 45 százalékkal csökkentette a légkondicionálók igénybevételét a sivatagi katonai sátrakban.  

A kevesebbet fogyasztó teherautók, tankok, hajók és repülők nemcsak a mérgesgáz-kibocsátást mérséklik, de katonai szempontból is kisebb kockázattal járnak, mert kevesebbszer kell üzemanyag-utánpótlást szállítani a veszélyes harci zónákba.

Furcsa módon Európában nem figyelhetők meg hasonló törekvések. Ezt biztonságpolitikai szakértők annak tudják be, hogy a "zöld mozgalom" köreiben a fegyverkezés eleve negatív dolognak számít, és nem akarják azzal legitimizálni, hogy zöldülésüket segítik.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo