A tervek szerint az új üzemben nemcsak bioetanol készülne az algából, hanem kozmetikai- és gyógyszertermékek alapanyagaként is felhasználnák. A dokumentumban a felek rögzítették, hogy közös, az algatechnológiai kutatást és a kutatás gyakorlati megvalósítását szolgáló programot indítanak.
A kezdeményezés hosszú távú célja, hogy olyan, nagyüzemi léptékben is használható technológiát fejlesszenek ki, amelynek segítségével a jövőben Magyarországon is készülhetnek majd algából előállított termékek. A megállapodás mindezek mellett kiemeli egy algakutatási centrum, egy algabank és -egy már működő fotobioreaktor felhasználásával- tudásközpont létrehozását, valamint közös pályázatok előkészítését is.
Az algánál nincs szükség termőföldre
Az algatechnológia számos előnyének egyike, hogy az alga-biomassza előállítása esetén nincs szükség értékes termőföldre, így az eddig élelmiszer, vagy mezőgazdasági termék előállítására alkalmatlan területek, gyengébb táptalajok is hasznosíthatóvá válnak. Az alga előállításához vízre, napfényre, és szén-dioxidra van szükség. Az algából előállítandó bioetanol másik előnye, hogy nem vonja el az élelmiszeripartól az élelmezésre használható terményeket.
A Green Capital Zrt. független környezetpolitikai kutató-tanácsadó intézet, amely környezetügyi kutatások tervezésével, szervezésével, környezetpolitikai stratégiai tanácsadással foglalkozik, a Győri Szeszgyár alapvetően gyógyszer- és vegyipari cégeknek szállít etilalkoholt, 60 százalékban a környező országokba. Az INTELCOM alga-előállító kísérleti fotobioreaktort működtet, amely már elnyert támogatást a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében.