A szóban forgó kvótákat azért nevezik "használtnak", mert a hazai vállalatok azért adták át ezeket a minisztériumnak, hogy megfeleljenek az EU kibocsátási szabályozásainak, tájékoztatta a Reuterst Olt Boglárka, a minisztérium szóvivője. A fenntartások azért jelentkeztek, mert Brüsszel attól tart, ugyanezen vállalatok újra felhasználhatják ezeket a kvótákat.
A minisztérium által a napokban külföldre értékesített kvótákat CER-nek nevezik (certified emission reductions). Amikor egy cég ezt benyújtja az adott EU-ország e kérdésben felelős szervének, ezekért kreditpontokat kap a kormány, amit már AAU-nak hívnak (assigned amount units). Az Európai Bizottság figyelmeztetett: ezeket az AAU-kat magántársaságok már nem használhatják fel újra (illetve nem vásárolhatják meg, mert akkor kétszer kapnának kibúvót az emissziós limit alól).
Joe Delbeke, az EB környezetvédelmi főtitkára nyilatkozatban mutatott rá: a fentiek értelmében aggódik a kormányok által értékesített CER-kvóták (további sorsa) miatt, annak ellenére, hogy a kiotói egyezmény értelmében a kormányoknak lehetőségük van ilyen eladásokat eszközölni.
A zöld tárca szóvivője a nyilatkozatra úgy reagált: a minisztérium azért értékesített éppen CER-kvótákat, mert úgy látta, erre van kereslet a piacon. Állítása szerint a szerződésbe garanciákat építettek be, hogy a vásárló elismerje: a kvóták nem térhetnek vissza az európai emisszió-kereskedelembe (főként nem a magáncégek javára).
Miles Austin, a Carbon Markets and Investors Association vezetője úgy fogalmazott, Magyarország kihasználta azt a jogi rést, amely az EU szabályozásban a CER-kvóták eladása és az AAU-kreditpontok között húzódik meg: utóbbi ugyanis olcsóbb. "Fennáll annak veszélye, hogy más országok a piacon vesznek AAU-kreditet, és zsebre teszik a különbözetet. Ez most történik először. Ha a gyakorlat elterjed, könnyen lehet, hogy kétszer annyi CER-kvóta lesz elérhető a piacon."