Kedvez a válság a zöldeknek

Spekuláció folyik ugyan az Egyesült Államokban, de nem nyerészkedés céljából, hanem zöld érdekek mentén. A New York Times felfigyelt az elmúlt hónapokban kialakult trendre: környezetvédő csoportok dollármilliós nagyságrendben vásárolnak fel erdőket, ahova lakóparkokat építettek volna. A mélybe zuhant ingatlan- és telekárak kedveznek a természet óvásának.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A zöldek gyakran a banktól veszik meg a földterületet, amely az eredeti ár töredékéért igyekszik megszabadulni a telkektől, ahol a hitelfelvevő bebukta a kölcsönt, s a tulajdonjog átszállt a pénzintézetre. Olyan földterületek cserélnek gazdát, amelyekre nem is oly rég még impozáns lakóparkokat vagy golfpályákat terveztek. A rossz befektetések és javak (toxic assets) zöldülnek így.

2008 szeptembere után, a válság első 6-12 hónapjában az ingatlanfejlesztők és a bankok még javarészt ragaszkodtak áraikhoz, 2009 végére azonban be kellett látniuk, ha nem változtatnak taktikájukon, a siralmas gazdasági körülmények közt soha nem kelnek el a birtokaik. Ma már nem lebeg más cél a szemük előtt, minthogy szabaduljanak a koloncként rajtuk maradt földektől.

Viszonylag kisebb ügyletnek számít annak a 18 hektárnak a megvétele, melyre a New Jersey-ben lévő Little Egg Harbornál -a kaszinóiról híres Atlantic Citytől valamelyest északra- a Trust for Public Land (Közterületi Alap) 3,5 millió dollár fizetett ki. Egy évvel korábban 6,2 milliót kértek érte. A portlandi Oregonban 4,4 millió dollárért csatoltak egy erdőséget a Clatsop Butte parkhoz. Néhány hónappal korábban 5 millió dollár volt az irányár.

Összedobják amijük van

Honnan van ennyi pénzük? Mert a nyomott árak ellenére ezek az akvizíciók azért még mindig dollármilliókat kóstálnak. A földalapok egy része természettudatos befektetőket gyűjt össze és non-profit céllal fekteti pénzüket földbe, hogy az ne essen áldozatául az ipar fejlődésének és a lakosság terjeszkedésének. Tulajdonképpen nem is befektetőknek, hanem donoroknak (adakozóknak, támogatóknak) kell őket nevezni.

A felvásárlások végső soron az állami pénz és a magántőke fúziójával jönnek létre, rendszerint a helyi környezetvédő hatóság is beszáll az üzletbe. Egy 526 hektáros idahói dombság megvétele nemrég 10 millió dollárba került, ennek egy részét a területtel szomszédos város maga állta. A válság persze a környezetvédelemre fordítható állami forrásokat is megkurtította: Florida állam idén egy az egyben kitörölte költségvetéséből a természet-megőrzésre fordítható, 300 millió dolláros tételt. Az alapoknál pedig visszaestek a támogatások.

És mégis mozog a föld

Van még hely a manőverezésre: New Jersey-ben Franklin Township közelében ma 73 családi ház állna, ha nem jön közbe az ingatlanhitel-boomból keletkezett luftballon kidurranása. A természetvédők 67 hektárt vásároltak meg itt. Floridában 200 hektárt szereztek meg Everglades környékén a folyók megóvására. Hogy a földszerzés a rossz gazdasági körülmények között mennyire könnyebb lett, azt jól jelzi, e területeket 17 esztendeje akarták megkaparintani a zöld érdekcsoportok!

Érdekes, váratlan fordulatok is akadnak: Albemarle County-ban a hatóságok megmakacsolták magukat, és hiába volt egy vállalkozónak engedélye 3100 ház építésére egy 323 hektáros területen, végül mégiscsak Virginia államnak adták az erdős részt adókedvezményért cserébe. A válság közepette a megye képviselőtestülete úgy látta, jobban jár így.

A zöldek folyó- és erdővédelmi spekulációi időnként a helyi lakosság bosszankodását váltják ki, akik attól tartanak, vállalatok odaköltözésétől, új munkahelyek teremtésének lehetőségétől esnek el. A zöld földalapok persze bizonygatják: a szépen megóvott természeti környezet emeli a megművelendő, beépítendő telkek árait is.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo