"A képviselők az állam által finanszírozott Teller-projekt alapján mondtak igent az atomerőműbővítésre. Azt azonban, hogy mennyibe került maga a projekt, illetve kik végeztek benne munkát és milyen jellegűt, nem tudni. A Magyar Villamos Művek (MVM) megítélése szerint ezek az adatok nem tartoznak a nyilvánosságra", közölte Perger András az Energia Klub részéről.
Mivel a Magyar Villamos Művek ezeket a szerződéseket sem szándékozik a nyilvánossággal megosztani, a Klub az energetikai adatok nyilvánosságával foglalkozó Energia Kontroll Projekt keretében két adatkérelmi keresetet adott be. A perindítás előzménye az, hogy a szervezet először az érintett állami- és közigazgazási szervekhez, valamint a hazai energiacégekhez fordult, ám tájékoztatást egyik oldalról sem kapott.
Összesen négy per van folyamatban
"Kérelmünk visszautasítása miatt összesen négy esetben voltunk kénytelenek bírósághoz fordulni". Az MVM ellen folyó két ügyön túl a stratégiai földgáztárolóra vonatkozó hosszú távú szerződéscsomag ügyében a MOL-t, a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség-et és az MMBF Földgáztároló Zrt.-t perelte be a Klub. A kapcsoltan villamos energiát termelő erőművek támogatás-adatainak nyilvánossága (pontosabban titkolása) miatt pedig a Magyar Energia Hivatal ellen indított keresetet a szervezet.
A tárgyalásra április 16-án került volna sor, illetve sor is került, de "az eljáró Fővárosi Bíróság elmulasztotta kézbesíteni a keresetleveleleket az alperes MVM-nek. A bíróság hibázott, az MVM-et legfeljebb azzal lehet vádolni, hogy nem tett meg mindent annak érdekében, hogy időben hozzájusson a keresetekhez. A tárgyalást mindkét perben júniusra halasztották", tájékoztatta a Piac és Profitot Perger András projektvezető.
- Mennyibe került az atomerőműről szóló döntés előkészítése?
- Hasznosak-e, és kinek a korábbi hosszú távú szerződéseket leváltó kereskedelmi szerződések?
- Hogyan alakítják a villamosenergia-árakat a Magyar Villamos Műveknek az erőművekkel kötött kereskedelmi szerződései?
- Teljesítik-e ezek az EU szándékait (amely előírta a korábbi hosszú távú megállapodások felmondását, és a rövid idejű szerződések megkötését)?
- Ezek a szerződések valóban a növekedő verseny, a jobb hatásfok, a javuló környezeti teljesítmény irányába mutatnak-e, vagy a környezetszennyező erőműveink eddigi pozícióját betonozzák be?