Az összeget az amerikai környezetvédelmi hatóság (Environmental Protection Agency) felügyelete alatt öt év alatt költenék erdő újratelepítésre mind magán tulajdonú, mind bennszülöttek által birtokolt területeken, adta hírül a New York Times. A Nagy-Tavak öt tóból áll: a legnagyobb és legmélyebb a Felső-tó, amely Csehországnál nagyobb területet foglal el, víztömegével a Michigan-tó a második, kiterjedésében a Huron-tó a második, ezeket követi az Erie-tó és az Ontario-tó.
A tavak szörnyű állapotban vannak: a gyárak folyókba, patakokba juttatott mérgező hulladékai és a termőföldekről kiszivárgó vegyszerek mind itt kötöttek ki, s az erodálódó földterületek és egyes ragadozó állatfajok elszaporodása szintén erősítették a negatív folyamatokat. A víz állaga, s a vízi növény- és állatvilág kényes benső egyensúlya veszélyben van.
A program hulladékkezelési céljai a következők:
- felszámolni a környezetbe kidobott 20 millió kilogram használaton kívüli számítástechnikai hardver-hulladékot (e-waste), és megakadályozni további komputerek illegális lerakását
- 45 millió kidobott gyógyszeres pirula bevonása a természetből
- 2 millió kilogram veszélyes háztartási hulladék felszámolása
A program környezeti céljai:
- a vízparti földterületek rehabilitálása
- csökkenteni a farmok és háztartások környezetszennyezését
- egyes ragadozó fajok, valamint az újonnan megtelepedett ázsiai ponty visszaszorítása
A kezdeményezés eredetileg évi 475 millió dollárt allokált volna a megfogalmazott célokra. Az első részt az amerikai kongresszus tavaly már jóváhagyta. A gazdaság mélyrepülésére tekintettel Obama stábja megkurtította a büdzsét, így a következő évben 300 millió dollárt fognak a Nagy-Tavak mentésére fordítani.