A tudomány állása megfordult a felfedezéssel, hiszen tudósok eddig ennek éppen az ellenkezőjét vallották: túlbecsülték a kis fák nyersanyagfelszívó erejét és növekedési sebességét. A trópusi erdők 97 százalékára áll az új meglátás: a növekedési ráta nő a nagy fák esetében, vagyis a fotoszintézis során megkötött szén-dioxid-mennyiség gyorsabban növekszik bennük. A kutatás keretében mintegy 650 ezer(!) fát vizsgáltak, melyek 403 fafajból kerültek ki.
A Bloomberg ügynökség tudósításában egy tudós olyan meglepő fejleményhez hasonlította a dolgozat üzenetét, mintha egy sportág profi képviselőiről kiderülne, hogy közülük is a 90 év körüliek a legjobb játékosok. Akárcsak a sportban, az ökoszisztémákban is a fiatalabb fák vannak többségben a földkerekség minden táján.
A felfedezésnek konkrét gazdasági hatásai is lehetnek, mivel az ENSZ égisze alatt működő emisszió-ellentételező program, az CDM (Clean Development Mechanism) a fák ültetésére is koncentrál. Az erdőtelepítő projektek karbonkreditekre pályázhatnak, melyeket eladhatják a nagy légszennyező vállalatoknak, melyek ily módon tudják le törvénybe iktatott emisszióskvóta-vásárlási kötelezettségeiket. Ha a fák gyorsabban nőnek, a karbonelnyelés kiszámítása értelemszerűen módosul.