2013: nem volt jó éve a megújuló energiáknak

254 milliárd dollárra esett vissza a zöld energiákba történt befektetések globális összege tavaly, ami a szél- és napenergiás eszközök költségeinek csökkenésével magyarázható. A technológiai áttörések miatt kevésbé tőkeigényes a gyártás e szektorban, mint néhány évvel ezelőtt.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Világszerte visszaestek a beruházások – Kép: PP

Óriási energiaszolgáltató kapacitásokat kellene kiépíteni, hogy a gazdaság dekarbonizációja ne lassuljon, az üvegházgáz-kibocsátás jelentősen csökkenjen, s az évszázad végére – az ipari forradalmat megelőző klímához képest – 2 Celsius-fokban sikerüljön korlátozni a globális felmelegedést,  amelyből 0,8 Celsius-fokos emelkedés már bekövetkezett.

Mintegy 12 százalékos esést jelent a tavalyi befektetési volumen a 2012-es adatokhoz képest – derült ki a Bloomberg hírügynökség összesítéséből. Ez nagyobb csökkenés, mint a 2011 és 2012 között tapasztalt. 2011-ben 318 milliárd dollár áramlott a megújuló energiákat alkalmazó beruházásokba. (Már Brüsszelnek sem olyan fontos a klímavédelem.)

Az évtized végére évi 500 milliárd dollárra kellene nőnie a szektorba irányuló tőkének, 2030-ra pedig 1000 milliárdra, hogy kellő tempóban tudjuk alacsony kibocsátású pályára állítani a gazdaságot, megelőzve ezzel a klímaváltozás rohamos felgyorsulását – állítja a bostoni Ceres tanácsadó cég, amely klímatudatos és társadalmilag felelős befektetőkkel dolgozik. (Teljes egészében nem állhatunk át megújuló energiaforrásokra, de az arányukat növelhetjük.)

A Ceres minden kliensének azt javasolja, portfóliójuknak legalább 5 százaléka tiszta energiákban legyen, valamint igyekezzenek óvatosak leni az emisszióintenzív iparágakkal, mert ahogy szigorodnak a lég- és környezetszennyezésre vonatkozó szabályok, e cégek készpénztartalékait gyakran a kirótt bírságok vihetik el.

Nem jó jel, hogy Kínában egy évtizedes töretlen növekedés után először csökkent a zöld energiákra fordított befektetések éves volumene, 3,8 százalékkal. Az Egyesült Államokban 8,4 százalékos volt a visszaesés. Csak Japánban nőttek drámaian a beruházások (55 százalékkal), mert a fukusimai katasztrófa után az ország más energiahordozókkal próbálja pótolni az atomenergiát.

A klímaváltozás felelősei elférnének egy csuklós buszban
Egy friss kutatás megdöbbentő eredményeket hozott: az 1845 és 2010 közötti összes globális üvegházhatású gázkibocsátás kétharmadáért csupán 81 cég és 9 ország felelős. A Gazprom az ötödik a befektetői vagy állami kézben lévő első húsz vállalat közül, a Shell pedig hatodik a Climatic Change (Klímaváltozás) című tudományos lapban megjelent kutatás szerint.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo