Iszonyú sokba kerül a tengerszint-emelkedés

A tengerszint-emelkedés infrastruktúrákat tesz tönkre, emberek megélhetését veszi el. Kiszámolták, mennyibe fog ez kerülni, ha a globális felmelegedés az eddig tapasztalt mértékben folytatódik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Óriási károkat okoz az emelkedő tengerszint - Kép: SXC

1000 milliárd dolláros kárt okoznak az emelkedő óceánok. Mégis mit jelent ez az összeg? A károk a világgazdaság éves össztermékének 9 százalékát tüntethetik el az évszázad végére, írta a Salon.com. A károk persze mérsékelhetők, ha időben megkezdődik az adaptálódás a változó tenger- és folyóparti körülményekhez. A városok védelme gátak építésével, a vidéki lakosság óvása az áradásokat megfogó tőzeglápok telepítésével egyaránt hasznos eszköznek bizonyultak már eddig is.

Kit mos el az ár?

Évente már most is 10-40 milliárd dollárnyi kárt okoznak az árvizek és tengeri viharok. De az idő múlásával ennek mértéke csak nőni fog, aminek két oka van: a melegedő óceánok nagyobb ciklon- és tájfuntevékenységet generálnak, a partmenti városok pedig tovább népesednek, vagyis több épületben és vagyontárgyban keletkezhet kár, állítja a berlini Global Climate Forum.

Az USA szövetségi költségvetésből finanszírozott árvíz-biztosítási programja gyakorlatilag csődbe ment a Katrina, az Irén, az Isaac és a Sandy hurrikánok által okozott károk miatt: 24 milliárd dolláros adósság keletkezett az 5,5 millió magánszemélyt és vállalkozást lefedő program büdzséjében.

Enyhébb becslések
2100-ra 25 és 123 centiméter között lesz az emelkedés a mai szinthez képest.
Ez a világ lakosságának 0,2 vagy 4,6 %-a érinti majd.
A károk a globális GDP 0,3 vagy 9,3 %-át tüntetik el.
 

Egy törvényjavaslat, mely előterjesztői után a Biggert-Waters nevet viseli, megszüntetné az egész programot, s az adófizetőkről a lakástulajdonosokra hárítaná a károk orvoslását. Mindenki fizesse a saját biztosítását. A kollektivizált felelősségvállalásról tehát áttérne az ország a "mindenki védi a saját portálját" elvre. Az ötlet népszerű a politikusok körében, mivel igyekeznek lefaragni a deficittel és adóssággal küszködő ország költségvetési kiadásait. A polgárok viszont tiltakoznak.

Sok házat azért soroltak a biztosítók a felsőbb díjszabású kategóriába, mert úgy ítélték, hogy beleesnek a viharok okozta árvízzónába - még akkor is, ha korábban egyetlen egyszer sem öntötte el ezeket az épületeket a víz.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo