Kevesebb lehet az éhező, mint gondolták

Új módszerrel akarják kiszámítani azt, hány ember nem jut elegendő tápanyaghoz a Földön. A kalóriaérték helyett azt is figyelembe vennék, milyen ételt fogyaszt az ember. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen kategóriájú és árú élelmiszernövényből nyerjük mindennapi betevő kalóriánkat. Ennek megoszlása ugyanis korrelál a anyagi helyzetünkkel.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Az eddigi számítás nagyon egyszerű volt. Megállapították, mennyi kalóriát kell enni egy nap és statisztikai átlagolással megnézték, a lakosság körében elfogyasztott kalória és a lakosság lélekszáma ismeretében mennyi az egy főre jutó kalóriaadag. Csakhogy az emberek ritkán illenek statisztikai kategóriákba. Már csak azért is, mert életkortól, a testmozgás mennyiségétől és sok minden mástól is függ, mennyi a kalóriaigénye a szervezetnek. Ugyanannyi kalóriával minősülhet valaki éhezőnek, másvalaki pedig nem! Más mennyiség kell egy felnőtt gyári munkásnak és egy alsó tagozatos gyereknek. És arról még szó sincs, hogy a betegségek, mint például a (harmadik világban milliók halálát követelő) tisztítatlan ivóvíz által okozott kolera és hasmenés miatt gyakran az elfogyasztott kalória-adag egy részét tudja csak felhasználni a szervezet.

Nyilvánvaló hát, hogy az eddig használatos statisztikai módszernél differenciáltabb metódussal lehet csak rájönni arra, hol tapasztalható igazi éhezés, mely fejlődési rendellenességeket is okozhat például a fejlődő szervezetben. (Van, aki földimogyoróval oldaná meg az éhezők problémáit, de a bogárevés is sokak szerint ígéretes megoldás)

Szakemberek úgy igyekeznek árnyaltabbá tenni az éhínség világtérképét, hogy megnézik: mit is esznek az emberek.
  • Mennyi kalóriához jutnak a legolcsóbb ételek elfogyasztásával? Ezt főtermény kalóriarésznek hívják (staple) és olyan alapételekre vonatkozik, mint a rizs, a gabona vagy a nálunk kevéssé ismert tápióka. Aki elsősorban ezt eszi, az nyilvánvalóan a legszegényebbek közé tartozik.
  • Akinek az étrendjében viszont már hangsúlyosabb a hús, ott a kalória forrása már drágább ételeket is jelent. Minél több kalória jön ebből a körből, annál jobb.
A klímaváltozás veszélybe sodorja az élelmiszeripart
El tudja látni az élelmiszeripar a jövőben a Föld lakosságát, még akkor is, ha az emberiség lélekszáma meghaladja a kilencmilliárdot? Ez a kérdés foglalkoztatja leginkább a kutatókat, és a válasz viszonylag egyszerű: ha nem teszünk valamit sürgősen, akkor nem.
Miért fontos ez az elosztás? Ahol már van elég pénz rá, hogy nemcsak a legalapvetőbb, legolcsóbb élelmiszereket vegyék meg, ott az emberek ízesebb és drágább ételekre váltanak. Ha az embernek nincs pénze "ízekre", akkor marad a rizsnél, hogy ne legyen éhes, vagyis a szervezete ne kiáltsa állandóan az éhség-érzeten keresztül: "több kalóriára van szükségem!"

"Terülj, terülj asztalkám!

Az első statisztikai módszer követői összeadták, hány kalóriát szerzett be az egyén a rizsből és a gabonából, és ha az nem elegendő, akkor éhezőnek titulálják az illetőt. Ez csak a világéhínség statisztikáját hizlalja.

A második számítási módszerben viszont figyelembe vesznek másfajta étkeket is, vagyis egy bővebb étrendi skála alapján döntik el, éhezik-e az ember, vagy elegendő kalóriához jut. Ha húst eszik, az a kutatók számára azt a feltételezést foglalja magában, hogy az illető elég kalóriát kap a legalapvetőbb élelmiszernövényekből, mert ha ez nem így lenne, akkor az éhségérzet miatt feladná a drágább húst és visszaállna a rizsre, gabonára, vagy legalábbis növelné ezek arányát az étrendjében, hogy ne kopogjon a szeme az éhségtől. Vagyis az étel megválasztása már önmagában jelzi, az ember az éhezők közé tartozik-e, vagy sem. Megmondod mit eszel, s megmondom ki vagy (és hogy anyagilag ki vagy-e bukva).

Szakértők nem tartják elképzelhetetlennek, hogy e módszerrel hamarosan arra a feltételezésre jutnak, kevesebb éhező van a világban, mint ahogy eddig gondolták (illetve számolták). Ugyanis teljesen más számok jönnek ki ezzel a számítással arról, hogy a nap végén ki marad éhes.

Az eddigi kalkulációk szerint Kínában 2001-ben a lakosság 67%-a fogyasztott 2100 kalóriánál kevesebbet (1991-ben a társadalom 53%-át tették ki). De ha az új módszerrel bekalkulálják azt, hogy az alapvető élelmiszernövényekből szerzik az alanyok kalóriaszükségletük 80%-át, akkor csak a lakosság 32%-át teszik ki az "éhezők".

Eldöntendő kérdés, hogy vajon az általános vagyonnövekedés világszerte (az indiai és kínai középosztály felemelkedése révén) vajon azért nem járult hozzá számottevően a szegénység és az éhezés csökkentéséhez, mert rosszul állapították meg az éhezés mércéjét, vagy mert egyenlőtlenül oszlanak meg az emberek között a jövedelmek.

Szárazság – Legyünk vegetáriánusok?
A vízszűke miatt egyre súlyosbodó élelmiszerellátási problémák miatt az emberiségnek radikális változtatásokkal, egyebek között a majdnem teljes vegetarianizmusra való áttéréssel kell számolnia a jövőben, hogy a 2050-re várhatóan 9 milliárdosra duzzadó globális népesség egészének legyen mit az asztalra tennie.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo