A pápa elítéli az emissziókereskedelmet, Bush pedig a pápát

Egyre többször szólal fel ökológiai kérdésekben Ferenc pápa. Júniusban enciklikát szentelt a témakörnek. Kijelentéseit többé nem ignorálhatják a világ kereszténydemokrata politikusai, de az USA-ban az olajlobbinak hagyományosan kedvező konzervatívok sem.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az enciklika az egyház legnyomatékosabb szavú közleménye, ami a pápa véleményét közli különböző vallási, spirituális, etikai és társadalmi kérdésekről.

A szegények pápájának is tekintett Ferenc -az első egyházfő, aki a harmadik világból jött- a minap Ecuadorban először beszélt a sajtó előtt zöld filozófiájáról és a társadalmi igazságosságról ami szükséges a természeti erőforrások elosztásában.

Ferenc pápa üdvözli rajongóit - pontosabban híveit
(fotó: Wikipédia)

Nagyobb GDP, jobb ökoszisztéma
David Brooks azt hangsúlyozza, hogy a borúlátás mellett nem árt szem előtt tartani az eredményeket.
Négy éve a Yale University kutatócsoportja Daniel Esty vezetésével megvizsgálta 150 ország ökoszisztémájának "egészségi" állapotát.
Azok az országok, ahol nagyobb az egy főre jutó GDP, jobban szerepeltek a listán, tehát a gazdasági fejlettség és a környezettudatos magatartás -pl. zöld technológiákba fektetés- között kimutatható a kapcsolat.
A sajtó képviselőinek elismerte, hogy első enciklikáját azzal a szándékkal írta, hogy hatást fejtsen ki a decemberben megrendezésre kerülő párizsi klímakonferenciára.

A Vatikán tudományos akadémiája is megtette nemrég a lépést, hogy a klímaváltozást a "fenntarthatatlan fogyasztás" számlájára írta és a "társadalom meghatározó morális és etikai kérdéseként" definiálta. (Áprilisban a Heartland Institute klímaszkeptikusai tüntettek Rómában a pápa erősödő ökológiai-politikai kommentárja ellen.)

Túl egyoldalú?

David Brooks, a The New York Times tárcaírója csalódást keltőnek találta a pápai körlevelet. Szerinte ugyanis nem helyes, hogy a katolikus egyházfő egyedül az önzetlenségben látja a környezeti katasztrófa elhárításának módját (a pápa Assisi Szent Ferencet és szerzetes-társait teszi meg példaképnek, mint akik önzetlenül szolgálták a közösséget), az önérdek vagy versenyszellem által vezérelt cselekvést pedig elveti.

Brooks úgy látja, ilyen polarizáló és naiv nézet teljesen figyelmen kívül hagyja a környezetvédelem és az ökológiai károk orvoslásának nagy skáláját.

Miért? A cégeknek önérdekük a zöld technológiákra váltás (költséget csökkentenek vele, elejét veszik az emissziós kvóta vagy környezeti bírság kifizetésének, CSR-jük izmosabb lesz tőle, ami piaci értéküket növeli, stb.)

A pápa "hajthatatlanul negatív, amikor a politikai hatalomért vagy gazdasági érdekekért versenyző intézményeket írja le," szögezte le Brooks. "Ellene van a technológiai innovációknak, melyek növelik a hatékonyságot (és kiszorítják az emberi munkát a piacról)." Az egyházfő az emissziókereskedelmet is elítéli.

Jeff Bush szónokol
(fotó: Wikipedia)

"A realista moralisták, beleértve a katolikusokat, képesek imádni a tökéletes szeretet istenét és értékelni olyan rendszereket, mint a demokrácia vagy a kapitalizmus, melyek az önérdeket hasznosítják", írja Brooks. "Ferenc pápa figyelmen kívül hagyja a magától értetődő igazságot, hogy azok a dolgok, melyek kárt tudnak okozni, ha gondosan kontrollálják őket, sok jóra is képesek." A profitérdekből alkalmazott zöld technológiák egyértelműen ide sorolja az újságíró.

Politikai visszhangok

Miami római katolikus érseke, Thomas G. Wenski a hurrikánszezon kezdetét "beharangozandó" prédikációit és sajtóközleményeit a globális felmelegedésnek szenteli, mely nemcsak emelkedő tengerszinttel, de a melegebb tengerből erősebb intenzitású hurrikánokkal is ostromolja Florida part menti városait.

A 2014-ben kiadott National Climate Assessment szerzője 13 állami intézmény volt, mely egyöntetűen Floridát jelölte meg a klímaváltozásnak leginkább kitett és legnagyobb anyagi kárt elszenvedő tagállamként.

Pápai áldás melegíti a szíveket, az ÜHG-emisszió meg a földi légkört
(fotó: freeimages.com)

Mivel az elnöki címért versenybe szálló Jeff Bush Miami kormányzója volt, érdekes lesz látni, vajon milyen klímapolitikát hirdet majd.

Enciklikájában Ferenc pápa is megerősítette, hogy a klímaváltozás emberi eredetű, a megnövekedett üvegházgáz-kibocsátásunknak köszönhető. Ezt a tudományos nézetet azonban mind Jeff Bush, mind Marco Rubio, Florida jelenlegi kongresszusi szenátora tagadta vagy kétségbe vonta a múltban (amivel az volt a céljuk, hogy legyen indokuk elítélni az emisszió megadóztatását, illetve a kibocsátás állami szabályozását).

Bush már annyit előre leszögezett mielőtt olvasta volna az enciklikát: "Remélem nem ró meg ezért engem a pap odahaza, de a gazdaságpolitikámat nem a bíborosaimtól vagy a pápámtól szerzem be."

Igaz, óvatosabban hozzátette: "Szeretném látni, hogy amit mond hogyan kapcsolódik a klímaváltozáshoz, mielőtt véleményt alkotnék. De szerintem a vallásnak arról kellene szólnia, hogy jobbá tesz minket embereket, nem pedig arról, hogy behatol a politikába."

Ahol az éghajlatváltozás negatív mellékhatásai csapást jelentenek a hívőknek, ott már rákaptak a témára a papok. Des Moines és Davenport érsekei például egy szélerőmű mellett tartottak sajtótájékoztatót július elején, hogy ismertessenek egy tanulmányt, amely a klímaváltozás helyi mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglalta össze. Az iowai farmerek ugyanis nagyon megszenvedik az egyre súlyosbodó aszályokat.

A Pew Research Center közvéleménykutató intézet szerint az amerikai katolikusok 71 %-a hisz abban, hogy Földünk klímája valóban átalakuláson megy keresztül, de a pártszimpátia megosztó tényező: a republikánus párttal szimpatizáló keresztényeknek csak 25 %, a demokratáknak 60 %-a érzi úgy, hogy az ember idézte elő az ökológiai krízist elő, melynek orvoslása azonnali cselekvést igényel.

Nem ma kezdte...
Nem elhanyagolható tény, hogy Jorge Mario Bergoglio névválasztása pápaként már öko-árnyalatokat vetett előre: Assisi Szent Ferencet ugyanis az állatok és a természet "pártfogójaként" tartják számon.
Ferenc pápa -aki eredetileg kémikusnak készült- argentin bíborosként, már 2004-ben is beszélt a természeti környezet pusztításáról, mint ami hozzájárul a társadalmi-vagyoni egyenlőtlenségek kiéleződéséhez.
Elődje, XVI. Benedek pápa több zöld projektet kezdeményezett, hogy karbonsemlegessé váljon a Vatikán, és ő -akárcsak mentora, II. János Pál pápa- is több alkalommal beszélt az ipari fejlődésről, mint környezetszennyező tényezőről a bolygónkon.
Ferenc pápa szeptemberben az ENSZ szokásos éves közgyűlésén is felszólal majd és minden bizonnyal arra használja majd a közszereplést, hogy ökológiai gondolatokat fejtegessen.
Ban Ki-Moon ENSZ-főtitkár idén májusban a Vatikánban járt a pápánál, ami új szövetséget jelent a két szervezet között, melynek kapcsolata a múltban nem mindig volt harmonikus.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo