Nem tűnik el gyorsan a Pepsi-üvegekből a rákkeltő anyag

2012 márciusában a Coca Cola és a Pepsi egyaránt bejelentette, hogy kivonják palackjaikból azt az anyagot, melyet rákkelőnek ítéltek a szakemberek és a kaliforniai jog. Másfél évvel később azonban egy vizsgálat tíz Pepsi-üvegből tízben továbbra is megtalálta a kifogásolt kemikáliát.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az italmultik érdekes módon eredetileg azzal indokolták a változtatást, hogy szeretnék elkerülni azt, rákkeltő hatásra való figyelmeztetéssel lássák el termékeiket – nem azzal az indokkal, hogy védjék fogyasztóik egészségét. A két márka csak azután szánta rá magát a költséges módosításra, hogy Kaliforniában szavazást kezdeményeztek a rákkeltő anyagok korlátozása érdekében. A szóban forgó kemikália a 4-metilimidazol (4-MEI), mely a karamelszerű színezést adja a kólás üvegeknek. A 4-MEI-t a jogalkotók tavaly vették fel Kaliforniában a tiltólistára.

Bő egy évvel a hangzatos bejelentés után, idén júniusban azonban a Center for Environmental Health vizsgálata úgy találta, a Coca Cola előrébb jár a veszélyes anyag kiküszöbölésében, mint a Pepsi: 10 Kaliforniában vásárolt Coke üveg közül csak 1 tartalmazott 4-metilimidazolt, míg 10 Pepsis üveg közül mind a 10-ben megtalálták!

A szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatal (FDA) szerint egy embernek több mint ezer kólásüvegből kell innia naponta, hogy olyan mennyiségű 4-MEI érje szervezetét, hogy elérje azt a mennyiséget, amely az állatkísérletekben rákkeltőnek bizonyult.

A Pepsi ígérete szerint 2014 februárjára fejezi be az anyag kivonását termékeiből. Úgy tűnik, sok tennivalójuk akad addig!

Zöldül és karitatív is a Pepsi

A vállalat eközben igyekszik a lehető legnagyobb mennyiségben növényi alapanyagokból előállítani plasztik italos dobozait, hogy a cég az évente kibocsátott csomagolásmennyiség nagy mértékben újrahasznosítható legyen. Az új hozzávalók között szerepel a narancs- és krumplihéj, a zabhüvely és egyéb agrárhulladékok. A Coca Cola már forgalomba hozott olyan italos palackot, mely 30 %-ban cukornádalapú.

Amikor a vevő dönti el, mit áruljanak
Vajon mennyire tudja a vásárló fenntartható működésre ösztönözni a vállalatokat? A tapasztalatok szerint egyre inkább: egyes termékek bojkottja több ízben is befolyásolta gyártóikat.
A Pepsi erőfeszítéseket tett Mexikóban (Jaliscóban és Durangóban) arra, hogy termelőket vonjon be napraforgó-termesztési programjába, mely tápanyagnövelő adalékként szerepel a cég termékeiben.

A Pepsi gyomirtószer-, traktor- és benzin-vásárlást elősegítendő 5 millió dolláros hitelkeretet szerzett egy banknál a programban résztvevők -mintegy háromszáz termelő- számára, akik így nem a marijuána-termesztésből profitálnak, hanem legális tevékenységgel szereznek biztos megélhetést, s nem kell közvetítőkkel üzletelniük, hanem közvetlenül a Pepsivel szerződnek.

A vállalat 2018-ig 52 millió dollárt költ a mexikói napraforgó-termés felvásárlására. A napraforgó-olaj a pálmaolajat hivatott kiváltani, melynek termesztése hatalmas erdőveszteséggel jár Dél-Kelet-Ázsiában, ahol egész esőerdőket irtanak ki azért, hogy olajpálma-ültetvényekkel helyettesítsék be őket.

Ha felpörög a mexikói projekt, évi 40 000 tonna napraforgó-olajhoz juthat belőle a Pepsi évente. Ez még mindig csak fele annak a 80 000 tonnának, amennyi pálmaolajat mexikói termékeihez használ fel a Pepsi.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo