Vámháború: egymást szorongatják a szolárnagyhatalmak

Washington és Brüsszel Kínával folytat kereskedelemdiplomáciai háborút. A tét: drágíthatják-e az unióban az olcsó kínai szoláreszköz-importot vámokkal? Amerikában már megtették. Kétfajta vámot is kiróttak a kínai dömpingárukra.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mintegy 100 kínai cégtől évente 21 milliárd euró értékű szolárpanel érkezik az unió piacára. Az Egyesült Államok 2011-ben 3,1 milliárd dollárért vásárolt ilyen termékeket Kínából. Ez a volumen az amerikai napenergiapiac forgalmának felét fedi le. A legnagyobb szoláreszköz-gyártó szektor Európán belül Németországban található. (Itt működik a Solar World vállalatóriás. Ennek amerikai leányvállalata panaszolta be Kínát a washingtoni minisztériumban.)

Segítség kínai módra
A kínai kormány állami tulajdonú bankokat használ arra, hogy nagy hiteleket nyújtson a napenergiás eszközök gyártóinak, ráadásul alacsony, mindössze 6 százalékos kamattal, amit rendszerint amúgy is a helyi tartományi kormányzat fedez. E politikának köszönhetően voltak képesek gőzerővel növekedni a kínai szolárcégek, melyekből 700 található országszerte. Éves termelésük 40 gigawattnyi kapacitást tesz ki.
Februárban az Európai Bizottság előzetesen elfogadta az iparági szereplők kérelmét arra nézve, hogy nehezítsék meg a kínai konkurencia bejutását a piacra. E szerint visszamenőleg bevezethetnek védővámokat. Ha Brüsszel rászánja magát erre, Peking szintén hasonló vámot vetne ki.

Az USA már megsarcolta

Az EB 2012 szeptemberében kezdte meg vizsgálatát a kínai szolárpanelek állami kedvezményezéséről. A lépés hátterében az áll, hogy az európai gyártók Brüsszelben panaszkodtak: a pekingi kormány állami export-támogatással segíti a kínai gyártókat, vagyis mesterségesen tartja az eszközök árát alacsonyan.

A szabad világkereskedelmet szavatoló WTO nem engedi az ilyesfajta protekcionista eszközök alkalmazását. Ezért Peking és Brüsszel kölcsönös fenyegetőzése nem igazán nyerte el a WTO tetszését. Az USA viszont egy lépéssel előrébb jár: már 2012-ben bevezették a napenergiás eszközökre az importvámot (lásd a keretes anyagot).

Az olcsóság nyomása

Megfigyelők azt is megjegyezték, hogy a kínai árukra kirótt vám fordítva sülne el: az EU megújuló energiára történő átállását is lassítaná. A napenergia-technológia használata ugyanis a kínai olcsóság miatt gazdaságos.

Pontosan milyen olcsóságról beszélünk? A kínai szolár-eszközök 45(!) százalékkal kerülnek kevesebbe, mint az európaiak. Az elmúlt 5 évben a kínai dömpingáru mintegy kétharmaddal csökkentette a nyugati termékek árszintjét. Ez az olcsóbbá válás azonban még mindig nem elegendő arra, hogy kedvezőbb alternatíva legyen a napenergia a fosszilis energiahordozókból előállított energiával szemben.

Kína és az Unió patthelyzetbe került, egyik oldal sem hajlandó engedni. Az EB a tervek szerint nem kevesebb, mint 47(!) százalékos vámot róna ki a nem európai szolártermékekre.

Bekeményítettek
  • Az amerikai illetékesek először 2,9 %-tól 4,73 %-ig terjedő vámot szabtak ki a kínai termékekre, mellyel a kínai export-támogatásokat szankcionálták. (A százalékérték attól függ, nagyvállalattól vagy kis vállalkozástól származik-e az áru.)
  • Miután a gyártási támogatások bőkezű osztogatásában is bűnösnek találták az amerikai miniszteri hivatalnokok Pekinget, további 31(!) %-os vámot vezettek be 2012 májusában (90 napos visszamenőleges hatállyal).
  • Az árzuhanás miatt három nagy amerikai szolárpanelgyártó ment csődbe Amerikában 2011-ben, köztük a Solyndra, melynek bukása 500 millióba került az államnak. (A gazdaságösztönző csomag részeként ugyanis az Obama adminisztráció állami garanciát vállalt a cég által felvett bankkölcsönre.)
  • Az amerikai napenergia-piac közel 100 000 főt foglalkoztat, ennek fele az eszközök üzembe helyezésével foglalkozik. Csak az állomány negyede dolgozik a gyártásban.
 

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo