Vámháború: egymást szorongatják a szolárnagyhatalmak

Washington és Brüsszel Kínával folytat kereskedelemdiplomáciai háborút. A tét: drágíthatják-e az unióban az olcsó kínai szoláreszköz-importot vámokkal? Amerikában már megtették. Kétfajta vámot is kiróttak a kínai dömpingárukra.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mintegy 100 kínai cégtől évente 21 milliárd euró értékű szolárpanel érkezik az unió piacára. Az Egyesült Államok 2011-ben 3,1 milliárd dollárért vásárolt ilyen termékeket Kínából. Ez a volumen az amerikai napenergiapiac forgalmának felét fedi le. A legnagyobb szoláreszköz-gyártó szektor Európán belül Németországban található. (Itt működik a Solar World vállalatóriás. Ennek amerikai leányvállalata panaszolta be Kínát a washingtoni minisztériumban.)

Segítség kínai módra
A kínai kormány állami tulajdonú bankokat használ arra, hogy nagy hiteleket nyújtson a napenergiás eszközök gyártóinak, ráadásul alacsony, mindössze 6 százalékos kamattal, amit rendszerint amúgy is a helyi tartományi kormányzat fedez. E politikának köszönhetően voltak képesek gőzerővel növekedni a kínai szolárcégek, melyekből 700 található országszerte. Éves termelésük 40 gigawattnyi kapacitást tesz ki.
Februárban az Európai Bizottság előzetesen elfogadta az iparági szereplők kérelmét arra nézve, hogy nehezítsék meg a kínai konkurencia bejutását a piacra. E szerint visszamenőleg bevezethetnek védővámokat. Ha Brüsszel rászánja magát erre, Peking szintén hasonló vámot vetne ki.

Az USA már megsarcolta

Az EB 2012 szeptemberében kezdte meg vizsgálatát a kínai szolárpanelek állami kedvezményezéséről. A lépés hátterében az áll, hogy az európai gyártók Brüsszelben panaszkodtak: a pekingi kormány állami export-támogatással segíti a kínai gyártókat, vagyis mesterségesen tartja az eszközök árát alacsonyan.

A szabad világkereskedelmet szavatoló WTO nem engedi az ilyesfajta protekcionista eszközök alkalmazását. Ezért Peking és Brüsszel kölcsönös fenyegetőzése nem igazán nyerte el a WTO tetszését. Az USA viszont egy lépéssel előrébb jár: már 2012-ben bevezették a napenergiás eszközökre az importvámot (lásd a keretes anyagot).

Az olcsóság nyomása

Megfigyelők azt is megjegyezték, hogy a kínai árukra kirótt vám fordítva sülne el: az EU megújuló energiára történő átállását is lassítaná. A napenergia-technológia használata ugyanis a kínai olcsóság miatt gazdaságos.

Pontosan milyen olcsóságról beszélünk? A kínai szolár-eszközök 45(!) százalékkal kerülnek kevesebbe, mint az európaiak. Az elmúlt 5 évben a kínai dömpingáru mintegy kétharmaddal csökkentette a nyugati termékek árszintjét. Ez az olcsóbbá válás azonban még mindig nem elegendő arra, hogy kedvezőbb alternatíva legyen a napenergia a fosszilis energiahordozókból előállított energiával szemben.

Kína és az Unió patthelyzetbe került, egyik oldal sem hajlandó engedni. Az EB a tervek szerint nem kevesebb, mint 47(!) százalékos vámot róna ki a nem európai szolártermékekre.

Bekeményítettek
  • Az amerikai illetékesek először 2,9 %-tól 4,73 %-ig terjedő vámot szabtak ki a kínai termékekre, mellyel a kínai export-támogatásokat szankcionálták. (A százalékérték attól függ, nagyvállalattól vagy kis vállalkozástól származik-e az áru.)
  • Miután a gyártási támogatások bőkezű osztogatásában is bűnösnek találták az amerikai miniszteri hivatalnokok Pekinget, további 31(!) %-os vámot vezettek be 2012 májusában (90 napos visszamenőleges hatállyal).
  • Az árzuhanás miatt három nagy amerikai szolárpanelgyártó ment csődbe Amerikában 2011-ben, köztük a Solyndra, melynek bukása 500 millióba került az államnak. (A gazdaságösztönző csomag részeként ugyanis az Obama adminisztráció állami garanciát vállalt a cég által felvett bankkölcsönre.)
  • Az amerikai napenergia-piac közel 100 000 főt foglalkoztat, ennek fele az eszközök üzembe helyezésével foglalkozik. Csak az állomány negyede dolgozik a gyártásban.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo