A klímaváltozás és a biológiai sokszínűség csökkenése mindenki által ismert problémák. A flóra és fauna változatosságát ünneplő 11 hektáros park ötlete az ezredfordulón merült fel. Az építkezés 2008-ban kezdődött el. A dolog iróniája, hogy a projektet olyan területen valósították meg, amely korábban egy golfpályának és egy reptérnek adott otthont. A beruházók ezzel tanúbizonyságot tettek arról, hogy minden földterület rehabilitálható.
Európa első „növény-vidámparkjában” a virágok és fák mellett a képernyők és kijelzők is fontos szerepet játszanak. A sok ezer növényfajta megtekintésén túl interaktív attrakciók szolgálják az ismeretterjesztést: történelmi, helyrajzi, esztétikai és tudományos szempontból nyújtanak információkat. Nemcsak üvegházban lehet itt szórakozni, de 4D-s moziban is.
Amint a CNN rámutatott ugyanakkor, egy hasonló park már megbukott: 1999-ben nagy csinnadrattával nyitotta meg kapuit az Earth Center az angliai Doncasterben, de 5 év után üzemeltetői kénytelenek voltak bezárni, mert alacsony volt a látogatottsága. A szigetország délnyugati részén működő The Eden Project 2000-es megnyitása óta viszont több mint 10 millió látogatót számlált.
fotó: Terra Botanica
A fősodorbeli játékparkok, Disneylandek és társaik üzemeltetői eddig nem foglalkoztak ökológiai témákkal, pedig meglehet, hogy lenne oktató jellegű látványosságokra igény, főleg iskolákból ellátogató osztályok, csoportok részéről.A Terra Botanica tulajdonosainak azonban nem kell emiatt aggódnia: a legutóbbi hozzáférhető adatok szerint 2011-ben több mint 301 ezer jegyet váltottak a parkba, túlteljesítve az évi 250 ezres határértéket, amely alatt veszteséges a park üzemeltetése.