Jacht mellé mini tengeralattjárókat vesznek az újgazdagok

Akárcak a jachtok esetében, a világ legtöbb országában nem kötik állami engedélyhez a tengeralattjárók vásárlását sem. Magán célra bárki szerezhet egyet, akinek van rá pénze. A hatóságok jóváhagyása csak akkor kell, ha üzleti célú a tengermélyi kalandozás. 400 000 fonttól (137 millió forint) 5 millióig terjed a mini-tengeralattjárók árszintje.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

fotó: Deep Flight

A tengerbiológia amatőr szerelmesei új távlatokat nyertek ezekkel a járművekkel. Mivel hangtalanul haladnak, nem zavarják meg a vízi élőlényeket, így azok megfigyelése már-már  tudományos pontosságú is lehet. És kétségtelenül szemet gyönyörködtetőbb színes korallok és egzotikus halfajok között lebegni a mélyben, mint a végtelennek tűnő óceán felszínén hajókázni, ahol a láthatárig ugyanaz a látvány tárul elénk.

A tehetősek Floridában csak úgy tülekednek, hogy befizethessenek tengeralattjárós túrákra. Akik jobban el vannak eresztve, olyan két személyes mini-tengeralattjárót vesznek, mely eléggé kicsi és mobil ahhoz, hogy a mega-jachtokhoz lehessen kötni. Ilyen például a Triton 1000, mely 1,97 millió dollárba kerül és 304 méterig képes merülni.

Kedvelt modell a Phoenix 1000 is, melynek belseje 464,5 m2 alapterületű. Ezzel -maximum 608 méter mélyen- hosszú túrákat is tehetünk, hiszen 10 hálószobát, boros pincét és konditermet is kialakítottak benne. Az oxigéntankok 11 utasnak biztosítanak elegendő belélegezni valót. Ha a ”járgány” felér a vízfelszínre, a tetején bulizni lehet. A masinát potom 90 millió dollárért (26,56 milliárd forintért) vesztegetik.

A köztes megoldást a Seattle 1000 jelenti. Ez ”csak” 32,7 millióba kerül, nem 10, hanem 5 fürdőszoba található benne, 2 konyha, egy konditerem és az elmaradhatatlan borospince. Kisebb büdzsével két személyes minit is lehet venni, mint amilyen a C-Quester, mely 100 méterig süllyed és már 545 000 euróért az öné lehet (160,8 millió forint). Az ilyen és ehhez hasonló kis eszközök rendszerint 72 órára elegendő oxigénnel bírnak. A másfél millió dollárból készült Super Falcon 5 órát bír egy akkumulátorral és sebessége 10 csomó.

A U.S. Submarines használt tengeralattjárókat is árusít.

Repülő vagy helikopter

Luxusjachtokra méretezik a horvát kikötőket
Kinőtték a motoros jachtok és a vitorlások a horvát kikötőket, nemcsak férőhelyben, de már méretben is, mert egyre több nagy tengerjáró érkezik az adriai partokhoz. A horvát kikötőkben közel 16 ezer hajó fér el a vízen és további ötezer a szárazdokkokban, és már 2006-ban is csaknem 14 ezer hajónak volt ezekben állandó kikötőhelye. Egyre többen érkeznek a partokhoz hajóval átutazóként, 2003-tól négy esztendő alatt csaknem megduplázódott a kikötőkben eltöltött vendégéjszakák száma, derül ki a Horvát Idegenforgalmi Közösség adataiból.
Az egyetlen tanács, amit a szakemberek hangoztatnak mindössze annyi, hogy olyan terméket vegyenek, ami el van látva egy besorolási bizottság védjegyével. (Ilyen a Lloyd’s Register of Shipping, az American Bureau of Shipping vagy hozzánk közelebb, Németországban a Germanischer Lloyd’s.)  Elvégre senki nem akar halálos kimenetelű balesetet a tenger mélyén.

A mini-tengeralattjáróknak kétfajta típusa létezik: az egyik repülőgéphez hasonló, vagyis folyton haladnia kell, a másik helikopterszerű, tehát meg lehet vele állni egy helyszín hosszabb megfigyelése gyanánt, írta a Financial Times. Strapabíró szerkezetek ezek, a 2005 körül készült példányok 1000-1300 merülést végeztek. Az amatőr vásárlóknak nagyjából 4 hetes vezetési kurzust ajánlatos tenniük. Ha korábban nem szereztek a tenger felszínén tapasztalatot hajók vezetésében, a kezdőknek a tanulás ennél több időt vehet igénybe.

Az extrém expedícióiról ismert Richard Branson (itt olvashat részletes portrét a különc milliárdosról) is vett egy 600 000 dolláros minit, a Deep Flight Merlint, amit hozzákötött Necker Belle névre hallgató katamaránjához. James Cameron filmrendező pedig egyenesen besegített egy mini-tengeralattjáró tervezésébe, hogy forgatócsoportjával filmre vehesse a Titanic roncsait. Erről készült a Ghosts of the Abyss című térhatású dokumentumfilm, melyet az Imax 3D-s mozijaiban forgalmaztak 2003-ban.  A film sikere utána a rendező maga is vett egy Deep Rover tengeralattjárót.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo